מילון כלכליסט

עמלות גבוהות מדי מצד הבנקים 
צילום: PIXBAY
 

העברת כספים מישראל לחו"ל בזול

איך להעביר כסף מהארץ לחשבון בנק בחו"ל ומחשבון בנק בחו"ל לישראל בעלות נמוכה

העברות כספים מהארץ לחו"ל, ומחו"ל לארץ, טומנות בחובן עלויות כספיות גבוהות במיוחד. אמנם העמלות שנגבות על ידי הבנקים הגדולים בישראל הן נמוכות למדי ונעות בין 0.1% מגובה ההעברה ללקוחות מועדפים ועד 0.3% ללקוחות רגילים בבנקים היקרים יותר, אולם בנוסף לעמלה זו ישנם הפרשי שער חליפין.

 

הפרשי שער החליפין, בין השער היציג לבין שערי המכירה והקניה של הבנק, נעים בין מעט יותר מ-1% בהעברות כספים, אך יכולים להגיע עד 3 או 4 אחוזים מגובה העסקה (ככל שהמטבע פחות פופלארי, כך הפרשי שער החליפין גדלים). בנק הדואר הוא אף גרוע יותר באספקט זה. ישנו הפרש של כחמישה אחוזים בין המחיר שבו יקנה מט"ח לבין המחיר שבו ימכור אותו.

 

עמלות גבוהות עבור העברת כספים מצד הבנקים
עמלות גבוהות עבור העברת כספים מצד הבנקים צילום: PIXBAY
בשורה התחתונה, בעלי עסקים בינלאומיים, או אנשים שמעתיקים את מקום מושבם מהארץ לחו"ל, עשויים לשלם סכומים אסטרונומיים על העברות כספים גדולות. אלו שעוברים לגור במדינה בגוש היורו או בארה"ב עשויים לשלם "רק" 1-1.5% מגובה העסקה (אם עובדים עם הבנק הנכון), ואלו שמעבירים את כספם למדינות כמו אוסטרליה או קנדה יכולים לשלם סכום שערורייתי של 2, 3 או 4% מכלל גובה העסקה.

 

בהעברות כספים לארץ המצב אף עגום יותר. הבנקים הפופלאריים בבריטניה, ארצות הברית, אוסטרליה, קנדה ואירופה מתהדרות בכך שאינן לוקחות עמלות, אולם פערי שערי החליפין בין הדולר, היורו, הדולר הקנדי והדולר האוסטרלי לשקל גבוהות (לעיתים משמעותית) מהעמלות של הבנקים הישראלים.

 

בדיוק לשם זה קמו בבריטניה חברות שמתמחות אך ורק בהעברות כספים ותשלומים לחו"ל. חלקן יקבלו רק אזרחים עם אזרחות זרה, וחלקן ישמחו לקבל לקוחות ישראלים. האתר InternationalMoneyTransfers מסקר בפירוט אילו חברות מקבלים ישראלים, ואילו חברות מקבלות אזרחים זרים בלבד, אולם מסוגלות לשלוח כסף ארצה בהמרה לשקלים.

 

החברות הללו הינן חברות ייעודיות לשירותי מט"ח. הן אינן מציעות מבחר שירותים פיננסים, בניגוד לבנקים, ולכן יש להם התמחות רבה יותר ויכולת תמרון רבה יותר. כאשר נרשמים לאחת מהחברות, זוכים לדבר בטלפון עם נציג שמלווה את הלקוח בכל שלב (ובכל העברה עתידית עם החברה).

 

לעיתים קרובות החברות מציעות מחירים שדומים למחירים שמוצעים על ידי בנקים בישראל (הפרש שער חליפין של 1 עד 2 אחוזים), אבל התמחור גמיש. כישראלים, המומחים העולמיים במו"מ, ניתן לקבל מחירים טובים משמעותית ממה שבנק יציע. העברות של עשרות ומאות אלפי דולרים יובילו להנחות משמעותיות, אשר יתרגמו לחסכון של מאות או אלפי דולרים בהשוואה לבנקים.

 

חברות בריטיות שעוסקות בהעברות מט"ח נמצאות תחת רגולציה של גוף בשם FCA אשר מוודא שכספי הלקוחות מופרדים מחשבונות העו"ש השוטפים של החברה, וכן שיש לכל חברה מספיק בטחונות לעמוד בהתחייבויותיה.

 

 

 

פרסום ראשון: 24.12.15, 12:56

 

 
זהו ערוץ פרסומי והידיעות הינן באחריות המפרסמים בלבד. לכלכליסט אין אחריות על תוכן הידיעות המפורסמות