$
שווקי חו"ל

בדרך לישראל? פוסון: היו"ר גואו מבקר בארה"ב

חברת ההשקעות הסינית מדווחת שיו"ר החברה גואו גואנצ'אנג יבקר בניו יורק ולאחר מכן יצפה בהופעה של סירק דה סוליי בקנדה, ב-21 בדצמבר. אתמול חשף כלכליסט, כי קבוצת דלק ופוסון מנסות לארגן פגישה בינו לבין המפקחת על הביטוח דורית סלינגר

שירות כלכליסט 11:0118.12.15

יו"ר חברת ההשקעות הסינית פוסון, גואו גואנצ'אנג, מבקר בארה"ב, כך לפי שני בכירים בחברה. הדיווח הזה מצביע על כך שהרשויות הסיניות ככל הנראה לא מגבילות את התנועה של המיליארדר, זאת לאחר שבשבוע שעבר, לאחר כמה ימים של היעלמות מסתורית מצידו, נמסר כי הוא מסייע למשטרה בחקירה שנוגעת בעיקר ל"ענייניו האישיים". 

 

דבר החקירה הלחיץ את המשקיעים בפוסון, שנחשבת לאחת החברות הסיניות האגרסיביות ביותר בכל הקשור לרכישה מסביב לעולם, כולל אחזקות ברשת קלאב מד הצרפתית, בסוכנות הנסיעות הבריטית תומאס קוק וכן עסקת הרכישה של חברת הביטוח הישראלית הפניקס, שבשלב זה השלמתה מושהית בעקבות האירועים האחרונים.

 

היום (שישי) פורסמה הודעה באתר האינטרנט של פוסון, לפיה גואו (48) יצפה בהופעה של סירק דה סוליי, שגם בה מושקעת פוסון, בקנדה ב-21 בדצמבר, ועוד לפני כן הוא יבקר בניו יורק, שם יקיים פגישות עסקיות עם שותפים.

 

תשובה וגואו תשובה וגואו צילום: משה בנימין

 

גואו נחשב לאחד הבכירים בשוק ההון הסיני, ואף זכה לכינוי "וורן באפט הסיני. הונו מוערך ב-6.9 מיליארד דולר. הרשויות הסיניות הגבירו באחרונה את המלחמה בשחיתות, בייחוד במגזר הפיננסים, וכתוצאה מכך נעצרו שורה של מנהלים ומנכ"לים בחברות גדולות לחקירה, ולעיתים אך הוגבלה התנועה שלהם.  

 

אתמול חשף כלכליסט, כי אחרי שיו"ר ובעל השליטה בפוסון הסינית גואו גואנגצ'אנג שוחרר ממעצר, מתאמצות קבוצת דלק ופוסון לארגן פגישה בינו לבין המפקחת על הביטוח דורית סלינגר.

 

ל"כלכליסט" נודע כי הפגישה, אם תצא אל הפועל, עשויה להתקיים בשבוע הבא או בשבוע שלאחר מכן. בפגישה, שסלינגר טרם הביעה נכונות לקיים אותה, צפוי גואו להציג בפניה את הרקע להיעלמותו לכמה ימים. פוסון, כזכור, חתמה על הסכם לרכישת השליטה בחברת הביטוח הפניקס מידיה של קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה, והיא ממתינה לקבלת אישור שליטה בהפניקס מסלינגר.

 

על פי פרסומים בסין, גואו הוחזק בידי משטרת סין במסגרת חקירה שהיא מנהלת על עסקה, ככל הנראה מתחום הנדל"ן, שבמסגרתה הועבר שוחד מיד ליד. לא ברור עדיין מה חלקו של גואו בפרשה ואם משטרת סין מייחסת לו חשדות פליליים. פוסון דיווחה לבורסה כי מדובר בנושאים הקשורים לעסקיו האישיים של היו"ר, וכי הוא רק מסר עדות ולא נחקר.

 

מימין: יצחק תשובה, בעל השליטה בפניקס, דורית סלינגר ויו"ר פוסון מימין: יצחק תשובה, בעל השליטה בפניקס, דורית סלינגר ויו"ר פוסון צילום: ראובן שוורץ, אבי אוחיון, לע"מ, בלומברג

 

מייקל לי, סמנכ"ל תחום הביטוח בפוסון, שנפגש שלשום עם מנכ"ל קבוצת דלק אסי ברטפלד וסמנכ"ל הכספים ברק משרקי, אמר כי גואו איננו מוגבל בתנועה אל מחוץ לסין וכי הוא מתכוון לצאת בשבוע הבא לכמה פגישות באירופה ובארה"ב. נראה כי המאמץ של שתי החברות מתרכז בקיום פגישה כזו במסגרת מסע שמתכנן היו"ר. לי הוא אזרח אמריקאי ממוצא סיני שאיננו מחזיק באזרחות סינית, ונחשב לבכיר ה"מערבי" ביותר בפוסון. הוא הגיע לישראל מארה"ב ואמש יצא להונג קונג לשיחות עם גואו כדי לנסות לתאם את הביקור בישראל.

 

סלינגר הקפיאה את הליך מתן האישור לפוסון שהיה בשלבים סופיים ולמעשה כמעט מוכן, עם היוודע דבר היעלמו של גואו. ההערכות הן שהסיכוי שפוסון תקבל היתר שליטה בחברת ביטוח בישראל הנו נמוך לאור ההתפתחויות האחרונות, וכי סלינגר לא תסתכן אלא אם יוצגו בפניה הוכחות חד־משמעיות לחפותו או לכשירותו של גואו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x