שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חברה וסביבה

הפיצוץ בטיאנג'ין: הצבא הסיני מפנה אזרחים - מחשש לרעלים

כוחות הצבא מפנים אזרחים שמתגוררים ברדיוס של 3 קילומטר ממקום הפיצוץ, לאחר שנמצאו במקום עדויות לנתרן ציאניד; במקביל נשמעו פיצוצים נוספים בעיר שבצפון המדינה

שירות כלכליסט 11:2215.08.15
שלושה ימים לאחר הפיצוצים האדירים שהחרידו את טיאנג'ין והביאו למותם של 85 בני אדם, פיצוצים נוספים נשמעו היום (שבת) בעיר שבצפון בסין, כך דווח ברשת CNN. כוחות הצבא החלו עוד קודם לכן לפנות את האזרחים שמתגוררים ברדיוס של 3 קילומטר ממקום הפיצוץ לאחר שנמצאו במקום עדויות לנתרן ציאניד.

 

על פי דיווחים מקומיים, אחד מהפיצוצים שנשמעו הבוקר גרם לשובל עשן של לא פחות מעשרה מטרים עם כמה פיצוצי משנה. כוחות משטרה וצבא השתלטו על כל הרחובות הסמוכים ומסוקים נראו באוויר. תושבים מקומיים החלו לדווח על ריח כימי חריף באוויר. "בשל התפשטות חומרים רעילים, תושבים שנמצאים בקרבת מקום התבקשו להתפנות מבתיהם", דווח בסוכנות "שינחואה". לא נמסרו פרטים נוספים על אודות הפיצוצים הנוספים שנשמעו הבוקר.

 

אלפי תושבים נמלטו מהאזור עוד לפני הפינוי הרשמי. "ביקשתי מהמשפחה המורחבת שלי שתקח את בתי הקטנה ותדאג לה, אני לא רוצה שהיא תישאר כאן", סיפרה תושבת העיר, טיאן ביניאן. "אני מודאגת מאוד. הבנתי שאם יירד כאן גשם - האוויר יהפוך לרעיל".

 

ממדי האסון הכבד ממשיכים להתבהר לצד המחדל הענק של דליפת הגזים הרעילים ואי-פינוי תושבים בזמן. משפחותיהם של כבאים שנעדרים מאז תחילת האירוע החלו להביע את זעמם לאור התמונה הקשה שמתבררת. בשלב זה כ-20 כבאים עדיין מוגדרים נעדרים לאחר שיותר מ-1,000 הוזעקו למקום כדי לסייע במאמצי הכיבוי. עוד עשרות בני אדם מוגשרים נעדרים גם הם. 

 

הפיצוץ בטיאנג'ין הפיצוץ בטיאנג'ין

 

"אין לי מושג מה קורה עם הבן שלי", אמר ליו, אביו של אחד הכבאים. "אנחנו כל הזמן רואים את התמונות בקשות בטלוויזיה ומנסים להתקשר אליו, אבל לא מצליחים". מבין 85 הקורבנות בפיצוצים - 21 הם כבאים. "הרשויות בכלל לא יצרו איתנו קשר", אמר ליו.

 

על פי עדויות של בני המשפחות, הרשויות משתיקות את קולם ומאלצות את כלי התקשורת לסקר רק פנים חיוביים באסון, כמו למשל את חילוצו של ז'ו טי, כבאי בן 19, שהוצא אתמול בשלום מההריסות בעיר 31 שעות לאחר האסון. 

 

עשרות משפחות של נעדרים ניסו להגיע לבית המלון "מייפייר" שנמצא במרחק שישה קילומטרים מאזור האסון ובו שוהים נציגי הרשויות ועיתונאים. אך גורמי ביטחון מונעים את כניסתן של המשפחות למקום.

 

"אין לנו שום מידע. כלום. הממשלה לא מדברת איתנו, אנחנו בחשכה", צעקה אחת הנשים שננעלה מחוץ לכותלי בית המלון. "אנחנו משפחות הקורבנות! למה מגיע לנו היחס הזה?" הוסיף צעיר אחר שעמד במקום ופונה במהרה על ידי מאבטחים.

 

אך משתמשים רבים ברשתות החברתיות החלו להציף את ממדי האסון ואת המחיר הכבד ששילמו עשרות, אם לא מאות, כבאים, שרבים מהם צעירים מאוד ובלתי מנוסים. על פי כמה דיווחים, הצוותים הרבים שהגיעו למקום החלו לשפוך מים רבים באזור, ללא ידיעה שבשל הכימיקלים הרעילים ייתכן כי מגע עם מים רק יחמיר את המצב וידליק שריפות נוספות.

 

הפיצוצים הראשונים הכו בעוצמה בעיר ביום רביעי, כאשר חומרים מסוכנים התלקחו במחסן בנמל. עוצמת הפיצוץ הוגדרה כשוות ערך לפיצוץ 20 טונות של חומרי נפץ. מניין הנפגעים עומד בשלב זה על יותר מ-700 בני אדם, כאשר אלפי בני אדם גם איבדו את בתיהם. הפיצוץ שאירע היה חזק כל-כך, עד שהמרכז לניטור רעידות אדמה זיהה שלושה רעשים והאש הייתה כה גדולה עד שהיא נראתה אפילו מהחלל.

 

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x