$
שווקי חו"ל

טבע עושה היסטוריה: מציעה לרכוש את מיילן ב-40 מיליארד דולר

עסקה של פעם בדור: ענקית התרופות הישראלית הגישה הצעת רכש עוינת לבעלי המניות של מיילן ב-82 דולר למניה - פרמיה של 20% על מחיר מניית מיילן; אם תתממש - העסקה תתבצע חצי במניות וחצי במזומן, ותהיה הגדולה ביותר עבור חברה ישראלית אי פעם; מנכ"ל טבע: "העסק של מיילן מהווה חיבור טבעי לעסק שלנו"

שי סלינס וניר צליק 15:4821.04.15

עסקה היסטורית של פעם בדור לחברת התרופות הישראלית טבע. אחרי חודשים ארוכים של שמועות, טבע הגישה הצעה רכש עוינת לבעלי המניות של מיילן - ענקית התרופות הגנריות האמריקאית במטרה לרכוש את החברה בכ-40 מיליארד דולר - פרמיה של 20% על מחיר מניית מיילן. לפי הודעת טבע העסקה צפויה להיות ממומנת חצי במזומן וחצי במניות והיא תלויה בביטול הצעת הרכש של מיילן לפריגו ב-29 מיליארד דולר. מדובר בהצעת רכש עוינת של טבע שכן ההצעה תשוגר ישירות לבעלי המניות של החברה שיצביעו בעדה או נגדה.

 

"טבע מאמינה שהצעתה במזומן ובמניות תעניק לבעלי המניות של מיילן פרמיה משמעותית וערך מזומן מיידי, וכן פוטנציאל משמעותי ליצירת ערך עתידי באמצעות נטילת חלק בחברה חזקה יותר פיננסית ומסחרית", נמסר מטבע בהודעה על הצעת הרכש העוינת. בנוסף, מציינת טבע כי הצעתה מספקת לבעלי המניות של מיילן אלטרנטיבה עדיפה להצעתה של מיילן לרכוש את פריגו.

 

 

אם אכן תאושר העסקה, תהפוך טבע לחברה עם נוכחות מסיבית בתחום הגנרי, אולם עדיין מוקדם להעריך האם הרגולטור האמריקאי יאשר את העסקה על רקע העובדה כי היא תפגע במאמצים בארצות הברית להורדת מחירי התרופות הגנריות. מנגד, קשה להאמין כי טבע היתה יוצאת למהלך כה גדול אם היא לא היתה מעריכה כי יש סיכוי סביר לאישור העסקה.

 

הסיבה המרכזית לרכישתה של מיילן על ידי טבע היא הרצון בשיפור ההכנסות והרווחים בטווח היותר קצר, עם הפקיעה הצפויה על הפטנטים של הקופקסון בספטמבר הקרוב, כאשר הסינרגיה התפעולית בין שתי החברות תתרום באופן מיידי לשיפור הרווחים המופקים משתיהן. 

 

ארז ויגודמן, מנכ"ל טבע ארז ויגודמן, מנכ"ל טבע צילום: אוראל כהן

 

"יש לנו הערכה רבה לחברת מיילן"

ארז ויגודמן, נשיא ומנכ"ל טבע: "הצעתנו הינה אטרקטיבית לבעלי המניות של טבע ומיילן כאחד ותעניק לבעלי המניות של טבע יתרונות אסטרטגיים ופיננסיים אטרקטיביים במיוחד, ולבעלי המניות של מיילן תעניק פרמיה משמעותית וערך מיידי עבור מניותיהם, וכן תאפשר להם ליהנות מפוטנציאל הצמיחה של החברה המאוחדת. יש לנו הערכה רבה לחברת מיילן, ואנו בטוחים שדירקטוריון מיילן ובעלי מניותיה יסכימו שההצעה מהווה אלטרנטיבה אטרקטיבית עבור בעלי המניות של מיילן על פני הצעת מיילן לרכישת פריגו".

 

"כחברה אחת, תעמוד לרשותנו התשתית והיכולות להאיץ את יצירת המודל העסקי המבודל, המשלב באופן מלא בין גנריקה ותרופות מקור, עם מוצרים, שירותים וטכנולוגיות אשר יתנו מענה לצרכים המשתנים המתהווים של מטופלים ולקוחות", אמר ויגודמן.

 

ויגודמן המשיך: "העובדים ייהנו מהזדמנויות משמעותיות לצמיחה ופיתוח בהיותם חלק מחברה מובילה גדולה יותר. אנו צופים עתיד מבטיח עבור עובדינו ולהרחבת הצעת הערך עבור לקוחותינו. החברות שלנו חולקות שנים של נסיון והצלחות בהובלת התעשייה הגנרית ובבניית נוכחות חזקה בתחום תרופות המקור ותרופות ביולוגיות. העסק של מיילן מהווה חיבור טבעי לעסק שלנו ומשלים אותו במידה רבה – חיבור שתי החברות יחד יספק לא רק את הערך הרב ביותר עבור בעלי העניין הפיננסיים שלנו, אלא גם יאפשר לנו לשרת טוב יותר מטופלים, לקוחות ומערכות בריאות ברחבי העולם. אנו בטוחים שכל הדרישות הרגולטוריות הנחוצות להשלמת החיבור עם מיילן יקבלו מענה בזמן ובאופן אשר יאפשר לנו לממש ערך משמעותי עבור בעלי המניות של טבע ושל מיילן".

 

פרופ' יצחק פטרבורג, יו"ר דירקטוריון טבע: "ההצעה לרכוש את מיילן אושרה פה אחד על ידי דירקטוריון טבע וזוכה לתמיכתו החזקה. האסטרטגיה של טבע מבוססת גם על איתור הזדמנויות צמיחה כדי לקדם את מטרתנו להיות ארגון חזק ומגוון יותר עם המשאבים שיאפשרו לה ליצור ערך נמשך לאורך זמן לבעלי מניותיה. ההצעה לחיבור שתי החברות מקדמת את היעדים האלו ותוביל ליצירת ערך משמעותי ומתמשך עבור בעלי המניות של טבע".

 

 

מיילן עצמה צפויה לרשום בשנת 2014 הכנסות של 7.75 מיליארד דולר, לעומת הכנסות של 6.9 מיליארד דולר ב-2013 – צמיחה של כ-12.5% בשורת ההכנסות. הרווח התפעולי התזרימי (EBITDA) של מיילן צפוי להסתכם ב-2.38 מיליארד דולר, לעומת 1.96 מיליארד דולר ב-2013. הרווח הנקי המתואם (Non GAAP) ב-2014 יסתכם ב-1.42 מיליארד דולר, לעומת 624 מיליון דולר ב-2013. המכפיל הנוכחי של מיילן, לפני ביצוע העסקה, היה 21, כך שטבע משלמת מחיר יקר על מיילן, מאחר והמכפיל שלה הוא 12 בלבד.

 

יושבי הראש של שתי החברות: מימין רוברט קורי ממיילן ויצחק פטרבורג מטבע יושבי הראש של שתי החברות: מימין רוברט קורי ממיילן ויצחק פטרבורג מטבע צילום: סיון פרג'

  

טבע סיכמה את 2014 עם הכנסות של 20.3 מיליארד דולר, בדומה להכנסות 2013, כאשר הרווח הנקי המתואם (Non GAAP) הסתכם ב-4.35 מיליארד דולר לעומת 4.26 מיליארד דולר ב-2013.

 

מה דעתך על מניית טבע (US):
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
בסופו של דבר, מי שעשוי לסבול מהמתווה הנוכחי הוא משקיעי פריגו, שכבר ראו את הארץ המובטחת בדמות אקזיט חלומי, וכעת יאלצו לראות את החלום נגנז, וייראו את מניית החברה שלהם מאבדת גובה. בכל מקרה, ההצעה על שולחנה של פריגו הונחה בצורה עויינת ובניגוד לרצונה של פריגו, כאשר דירקטוריון החברה עדיין לא הגיב עליה בצורה רשמית. מי שעשוי להרוויח מההפקר הוא הבורסה בתל אביב, בה פריגו תוסיף להיסחר, כאשר הסיכוי כי מיילן היתה נרשמת למסחר במקומה של פריגו הוא אפסי.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x