שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוקי חו"ל

עסקת ענק באנרגיה: רויאל דאץ' של רוכשת את BG ב-69.6 מיליארד דולר

העסקה שתכלול מזומן ומניות היא הגדולה ביותר בענף האנרגיה ב-20 השנים האחרונות; תוסיף 25% לרזרבות הנפט והגז ו-20% להיקף הייצור של רויאל

שירות כלכליסט וליאור גוטמן 09:2808.04.15

עסקת ענק במגזר הנפט והאנרגיה: רויאל דאץ' של (Royal Dutch Shell) רוכשת את BG הבריטית ב-69.6 מיליארד דולר (47 מיליארד ליש"ט) - העסקה הגדולה ביותר בענף האנרגיה ב-20 השנים האחרונות.  

העסקה תכלול מזומן ומניות. בעלי המניות של BG יקבלו עבור כל מניה שברשותם 383 פני, ו-0.4454 מניות רויאל דאץ' של. בסך הכול יקבלו בעלי המניות האמורים 19% ממניות רויאן של. העסקה היא ביטוי נוסף להשפעות המרחיקות לכת של צניחת מחירי הפנט על תעשיית הגז והנפט הגלובלית.

 

שתי החברות נסחרות בבורסה של לונדון - רויאל של מגיבה בירידה של 3%, BG קופצת ב-38%.

 

רויאל של ו-BG נפגעו בחצי השנה האחרונה מהירידה החדה של מחירי הנפט והדלקים. החיבור בין השתיים צפוי לצמצם משמעותית את עלויות התפעול, ולסייע להן להתמודד עם המצב התנודתי במחירי הנפט."זה יהיה הוגן לומר שאכן, סביבת המאקרו המתאגרת עמדה מאחורי העסקה הזו, מעבר להיותה כשלעצמה הגיונית וטובה מאד מנקודת מבט פיננסית", אמר מנכ"ל רויאל של בן ואן בורדן (Ben van Beurden).

 

רכישת BG תוסיף 25% לרזרבות הנפט והגז של רויאל של, ו-20% להיקף הייצור שלה. כמו כן, היא תספק לרויאל של נגישות לשדות נפט וגז בעלי ערך גבוה ביותר שעדיין לא נוצל, בברזיל, באפריקה ובאוסטרליה.

 

בגולדמן זאקס פרסמו אתמול סקירה לפיה מחירי הנפט יישארו ברמה נמוכה בחודשים הקרובים, וכי הירידה האחרונה שנרשמה בתפוקה בארה"ב עדיין לא מספיקה כדי להעלות את המחירים מחדש: "הירידה בתפוקה אינה בשיעור שמספיק כדי לאזן את התפוקה האמריקאית ב-2016. המחירים צריכים להישאר נמוכים זמן ממושך יותר על מנת להגיעה לבלימה בעלת משקל ועקביות של קצב התפוקה האמריקאי", אומרים בגולדמן זאקס. הצפי של זאקס עומד על 40 דולר לחבית קרוד WTI בשלושת החודשים הקרובים, או עלייה מתונה מעבר לזה, וכי במחצית השנייה של 2015 מחיר החבית יעלה עד ל-65 דולר.

רויאל דאץ' של נסחרת בלונדון בשווי שוק של 203.27 מיליארד ליש"ט. 

 

של אישרה במקביל כי תחלק דיבידנד של 1.88 דולר למניה ב-2015 ולפחות סכום זהה ב -2016. במקביל תצא המניה ב-2017 בתוכנית לרכישה עצמית של מניות בהיקף של לפחות 25 מיליארד דולר. הרכישות יתבצעו בתקופה שבין 2017 ל-2020. 

 

חתומים עם "לוייתן"

BG חתומה על מזכר הבנות מהקיץ האחרון לרכישת גז טבעי ממאגר "לוויתן" מדובר בעסקת הייצוא הגדולה ביותר שתוכננה עד היום מישראל כאשר הגז אמור לשמש את מתקן ייצוא הגז הנוזלי של BG שעומד חצי מושבת בצפון מצרים. העסקה כוללת מכירה של כ-7 מיליארד מ"ק לתקופה של 15 שנה כאשר היקפה נאמד ב-25 עד 30 מיליארד דולר לכל התקופה.

 

ככל שתושלם רכישת BG על ידי רויאל דאץ', אזי העסקה תהיה בין לווייתן לבעלים החדשים.  

 

רויאל דאץ' של רויאל דאץ' של צילום: בלומברג

בואו לדבר על השוק בפורום ספונסר >>
בטל שלח
    לכל התגובות
    x