$
בורסת ת"א

כיל רוכשת הבעלות המלאה על אלאנה פוטאש ב-110 מיליון דולר

יצרנית הדשנים מחזיקה כיום ב-16% מהחברה הקנדית - ותשלים את רכישת כל המניות, בפרמיה של 50% על מחיר השוק בבורסה; אלאנה מחזיקה במכרה אשלג באתיופיה

ניר צליק 11:5127.03.15

יצרנית הדשנים כיל חתמה על הסכם לרכישת מלוא מניותיה של אלאנה פוטאש, בה היא כבר מחזיקה ב-16%. הצעת הרכישה נעשה לפי מחיר של חצי דולר קנדי למניה, המשקף שווי של 130 מיליון דולר - פרמיה של 50% על מחיר השוק בבורסה הקנדית, והיא תבוצע במזומן ומניות כיל.

 

 

 

הרכישה קיבלה את תמיכת דירקטוריון אלאנה ותתבצע בדרך של הסדר תחת החוק הקנדי. כיל - שתשקיע ברכישה 110 מיליון דולר - התחייבה לשלם 5.5 מיליון דולר אם תיסוג מההסכם.

 


 

רכישת מניות אלאנה על ידי כיל בשנת 2014 היתה חלק מהסכם שותפות אסטרטגי בין כיל לאלאנה שכלל הסכם מכירה בלעדי (offtake) במסגרתו קיבלה כיל את הזכות לסחור, לרכוש ולשווק מיליון טונות אשלג שנכרו במכרה דאנקיל שבאזור אפאר בצפון מזרח אתיופיה, ומתן סיוע טכני לאלאנה בפיתוח ותפעול המכרה.

 

 

מה דעתך על מניית איי.סי.אל:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
10% 0% 90%

 

רכישת אלאנה היא בהתאם לאסטרטגיית "הצעד הבא קדימה" של כיל להרחבת מקורות חומרי הגלם הגלובאליים שלה תוך הפחתת עלויות ייצור והתמקדות בשווקים מתפתחים שיתמכו בצמיחתה של החברה בעשור הקרוב. כיום כיל מפיקה אשלג ממכרות בישראל, ספרד ואנגליה ובשנת 2014 מכרה למעלה מחמישה מיליון טון אשלג ללקוחות ברחבי העולם.

 

אשלג אשלג צילום: יריב כץ
רכישת הבעלות על חברת אלאנה תאפשר לכיל לשלוט בפיתוח פרויקט דאנקיל, לכריית אשלג באתיופיה, להאיץ עבודות תכנון הנדסי מקדמי, להבטיח מימון של הפרויקט ולהפחית סיכונים הכרוכים בו. רכישת אלאנה תרחיב את מחויבותה של כיל לפרויקט ובכך, תגדיל את פוטנציאל הפיתוח המוצלח שלו. למעשה, לכיל היתה אופציה להגדיל את אחזקותיה באלאנה מ-16% ל-37% אלא שכיל העדיפה לרכוש את החברה כולה.

 

ההשקעה בהקמתו של המכרה באתיופיה צפויה להגיע ‭640-ל‬ מיליון דולר כאשר עתודות האשלג בו עומדות על 430 מיליון טונות, וקצב ההפקה שלו אמור להיות מיליון טון של אשלג בשנה. עלות ההפקה של כל טונה אשלג צפויה לעמוד על 125 דולר. בישראל מפיקה החברה כ-3 מיליון טון בשנה, בספרד כמיליון טון ובבריטניה כ-700 אלף טונות.

 

 

 

בהתחשב בעלויות הייצור של כיל ובצניחה במחיר האשלג העולמי, מדובר בעסקה מצוינת, אם אכן תצא אל הפועל. על פי הערכות, עלות ההפקה של כיל בספרד עומדת כיום על 250 דולר לטונה אשלג, בבריטניה היא 290 דולר לטונה ואילו בישראל עומדת עלות ההפקה על פי הערכות על 180 דולר לטונה, כאשר עלות זו צפויה לגדול בעקבות מסקנות ששינסקי 2.

 

מעבר לשיפור בעלויות ההפקה, מיקומו של המכרה, קרוב יחסית לסין, הודו ומזרח אסיה, והוא עתיד לשפר את היעילות התפעולית של החברה בשינוע האשלג למדינות אלה. עיקר האשלג הנכרה בספרד ובבריטניה מופנה לאירופה, שם מחירו מגיע ל-350 דולר לטונה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x