$
חברה וסביבה

התרסקות המטוס: "טייס המשנה אנדראס לוביץ גרם לכך בכוונה"

דרמה בעקבות פענוח הקופסה השחורה: הטייס הגרמני, בעבר דייל, ניצל כנראה את העובדה שהקברניט הלך לשירותים, סירב לפתוח את דלת תא הטייס וריסק את המטוס בכוונה. "הנוסעים החלו לצעוק ממש לפני הפגיעה, ועד הרגע האחרון לא היו מודעים לכך שהם עומדים להתרסק"

שירות כלכליסט ו-ynet 14:0126.03.15

התפתחות דרמטית בחקירת התרסקות המטוס בהרי האלפים הצרפתיים: טייס המשנה במטוס הנוסעים הגרמני סירב לפתוח את דלת תא הטייס לטייס הראשי, וריסק את המטוס בכוונה תחילה. כך טען היום (יום ה') התובע הצרפתי במרסיי בעקבות פענוח הקופסה השחורה שתיעדה את השיחות בתוך תא הטייס במטוס של חברת התעופה הגרמנית ג'רמן ווינגס. המטוס שעשה את דרכו מברצלונה לדיסלדורף בגרמניה התרסק בהרי האלפים הצרפתיים ועליו 150 נוסעים ואנשי צוות.

"היה ניסיון מכוון להשמיד את המטוס", אמר התובע הצרפתי ברייס רובן. "הנוסעים התחילו לצעוק ממש לפני הפגיעה בקרקע. מהקלטות עולה שעד הרגע האחרון הם לא היו מודעים לכך שהם עומדים להתרסק". הוא חשף כי שמו של טייס המשנה הוא אנדראס לוביץ, אזרח גרמניה בן 28, וסיפר שחוקרי ההתרסקות שמעו אותו בהקלטה "נושם כמו שצריך". לדבריו, לפי שעה אין סימנים לכך שמדובר בפיגוע טרור.

 

מוקדם יותר הודיעה חברת התעופה הגרמנית "לופטהנזה" כי טייס המשנה לוביץ התחיל לעבוד בחברת הבת שלה "ג'רמן ווינגס" בספטמבר 2013 מיד לאחר שסיים את הכשרתו, ומאחוריו 630 שעות טיסה. קברניט המטוס פטריק סונדרהיימר טס יותר מ-6,000 שעות והחל את עבודתו ב"ג'רמן ווינגס" מאז מאי 2014. קודם לכן הוא עבד ב"לופטהנזה" וב"קונדור".

 

הטייס הגרמני אנדראס לוביץ שריסק את המטוס הטייס הגרמני אנדראס לוביץ שריסק את המטוס

 

חבריו של טייס המשנה: "חלומו היה להטיס מטוס"

 

על פי התובע הצרפתי, בהקלטות הקופסה השחורה נשמעו דפיקות של קברניט המטוס על דלת תא הטייס וקריאותיו ללוביץ לפתוח את הדלת. אלא שטייס המשנה לא פתח את הדלת וגרם להנמכת המטוס בצורה קיצונית עד להתרסקותו בקרקע. התובע רובן סירב למסור פרטים על דתו של טייס המשנה או על מוצאו האתני, אך הוסיף כי הרשויות בגרמניה אחראיות על חקירת הנסיבות שהביאו את לוביץ להפיל את מטוס הנוסעים. "אני לא חושב שדתו של הטייס היא בהכרח מה שאנחנו צריכים לבדוק", אמר התובע הצרפתי.

 

שברי המטוס באלפים הצרפתיים שברי המטוס באלפים הצרפתיים צילום: BEA

 

בתקשורת העולמית כבר החלו לפרסם פרטים על טייס המשנה הגרמני. העיתון הבריטי "אינדיפנדנט" דיווח כי לוביץ מגיע מהעיר מונטאבאור במדינת ריינלנד-פפאלץ בדרום-מערב גרמניה. העיתון הבריטי "מירור" דיווח כי לוביץ היה חבר במועדון דאייה מקומי באזור בשם LSC. לאחר החדשות על מותו פרסם המועדון מודעת אבל באתר האינטרנט שלו שבה נכתב: "אנדראס הפך לחבר במועדון מגיל צעיר כדי להגשים את חלום הטיסה שלו".

 

מכריו של לוביץ במועדון הדאייה אמרו לסוכנות הידיעות AP שהוא לא גילה כל סימנים לדיכאון כשראו אותו בסתיו האחרון כשחידש את רישיון הדאייה שלו במועדון. "הוא היה מאושר מאוד מהעבודה ב'ג'רמן ווינגס' והצליח בה לא רע", סיפר פיטר רוקר ממועדון התעופה במונאבאור. "הוא שידר תחושה טובה".

 

"לוביץ היה אדם שקט, אך חברותי"

 

רוקר סיפר שלוביץ קיבל את רישיון הדאייה שלו בצעירותו ומאוחר יותר עבר הכשרה כטייס בחברת "לופטהנזה" הגרמנית. הוא הוסיף כי ככל הזכור לו, לוביץ היה "אדם די שקט, אבל חברותי".

 

שר הפנים הגרמני, תומס דה מזייר, גם אמר שאין כל אינדיקציות שמטוס הנוסעים הגרמני הופל באירוע טרור. לדבריו, בבדיקות שערכו סוכנויות המודיעין במדינה וחברת "לופטהנזה", ללוביץ לא היה בעברו שום קשר לטרור. ראש ממשלת ספרד מריאנו ראחוי סיפר שהוא "נדהם מהחדשות האחרונות שהגיעו מפי החוקרים בצרפת". בהודעה שפרסם בחשבון הטוויטר שלו שלח ראחוי שוב את תנחומיו למשפחות הקורבנות באסון התעופה. 50 נוסעים מבין 150 נוסעי המטוס היו אזרחי ספרד.

 

שוטרים מחוץ לביתו של הטייס אנדראס לוביץ שוטרים מחוץ לביתו של הטייס אנדראס לוביץ צילום: איי פי

 

"הטייס דפק על הדלת ולא נענה בתשובה"

 

קודם לכן, העיתון האמריקני "ניו יורק טיימס" דווח הלילה כי אחד הטייסים במטוס האיירבוס A320 הגרמני של חברת "ג'רמן ווינגס" נותר נעול מחוץ לתא הטייס לאחר שעזב אותו דקות לפני שהמטוס החל לאבד גובה ובסופו של דבר התרסק.

 

"הטייס הראשי דפק על הדלת ולא נענה בתשובה. הוא היכה על הדלת בחוזקה, ועדיין לא הייתה תשובה", סיפר לעיתון גורם המעורב בחקירת התרסקות המטוס. הוא הוסיף: "אפשר היה לשמוע איך הוא מנסה לפרוץ את הדלת". הגורם הבכיר אמר כי תחילה השיחה בין הטייסים הייתה מאוד רגועה, אך אז נשמע כי אחד הטייסים יצא מהקוקפיט ולא הצליח להיכנס שוב.

 

שרידים מהמטוס שרידים מהמטוס צילום: רויטרס

 

"אנחנו לא יודעים מה הסיבה שבגינה אחד הטייסים יצא החוצה", אמר הגורם. "אך מה שבטוח זה שבסוף הטיסה, הטייס השני היה לבד ולא פתח את הדלת". במשך כ-10 דקות תמימות הנמיך מטוס האיירבוס A320 באופן הדרגתי עד להתרסקות, עובדה שעשויה ללמד שהמטוס היה עדיין בשליטת הטייסים או הטייס האוטומטי. במשך אותן דקות ניסו פקחי הטיסה להשיג את הטייסים, אך אלו לא השיבו וגם לא שידרו אות מצוקה. המטוס התנגש בקרקע במהירות רבה שלא הותירה סיכוי ל-150 הנוסעים ואנשי הצוות.

 

קרוב של אחד ההרוגים בהתרסקות קרוב של אחד ההרוגים בהתרסקות צילום: רויטרס

 

החוקרים מנסים להבין מדוע התרסקה טיסה 9525 מעל האלפים הצרפתיים, בדרך מברצלונה לדיסלדורף וייתכן שלפי הדיווח בעיתון האמריקני, מתבהרת כעת התמונה. החוקרים כבר עמלים על פענוח הקופסה השחורה שבה ההקלטות מתא הטייס. קובץ הקול נמצא תקין והוא עשוי לשפוך אור על נסיבות האסון. "מיפוי אזור האסון עלול להיות משימה מורכבת שתימשך כמה ימים ואולי אף שבועות", הזהיר ג'ים היל שעמד בעבר בראש צוות בטיחות לאומי.

 

חוקרים מסוכנות BEA הצרפתית לחקירת אסונות תעופה אמונים על איסוף חומרי החקירה הנוכחית. אף שאין חשד כי מאחורי ההתרסקות עומדת פעולת טרור, נוהגים באזור ההתרסקות כבזירת פשע. חלק מהחוקרים יעסקו בהמשך בהאזנות להקלטות של הטייס, בהתבסס על ארבעה מיקרופונים בתא שתיעדו שיחות בין הטייסים לצוותי הקרקע. הם ינסו להתחקות אחר רמזים בקולו של הטייס אך יחפשו גם אחר קולות נפץ ברקע. פסיכולוגים בצוות החקירה יסייעו אף הם בניתוח הקולות המוקלטים, כדי לבדוק אם מדובר במצבי שכרות, עייפות או כעס של אנשי הצוות זה על זה.

 

הקלטות מתא הטייס צפויות להיות מעניינות מאוד גם אם יהיו שקטות, כך אמר סטיב הול, חוקר תאונות. הנתונים המוקלטים מאפשרים מעקב אחר 25 שעות הטיסה האחרונות ועל מצבו של כל חלק כמעט במטוס. הול הוסיף: "גם מאופיו של ההרס אפשר ללמוד על נסיבות התאונה". אלן דייל, חוקר בטיחות אוויר בעברו, הבהיר כי ההקלטות של אנשי הצוות יכולות לשפוך אור רב על החקירה ולקבוע את כיוונה.

 

ארבע הסיבות העיקריות שעלולות להוביל להתרסקות הן טעות אנוש, בעיה טכנית, מזג אוויר או פעולה חבלנית - ולעתים שילוב של כמה מהן. דייל הסביר כי בדרך כלל "מדובר בהרכבת פזל שרבים מחלקיו חסרים. עליך לשלול את הדברים שלא קרו". לאחר מיפוי ההריסות וצילומן שאלת המפתח היא - מה חסר. אם מדובר למשל במנוע, או בחלקי זנב המטוס, אפשר ללמוד מה נשבר קודם להתרסקות או באיזה חלק שלו אירעה תקלה שגרמה לתאונה. חלקי מתכת שיימצאו בזירה יסייעו אף הם למקד את החקירה, וניתן ללמוד מהם מה אירע למטוס.

 

צוותי חילוץ בדרכם לאתר ההתרסקות שלשום צוותי חילוץ בדרכם לאתר ההתרסקות שלשום צילום: רויטרס

 

למשל, אם המטוס נאלץ לעבור את גבולות היכולת שלו והתרסק בשל כך יימצאו ראיות לכך. בבדיקות מיקרוסקופיות של מתכות המטוס אפשר יהיה ללמוד אם עייפות החומר גרמה לתאונה, ואולי תימצא קורוזיה שתעיד על כך. אם אירע פיצוץ במטוס, בדיקת המתכות תעיד גם על כך. בצרפת מעריכים לפי שעה שהמטוס לא התפוצץ באוויר ולפי פיזור השברים נראה כי פגע בקרקע כשהוא שלם.

 

דקה אחר דקה, מבדיקת הבטיחות עד האסון

 

בשני, יממה לפני ההתרסקות, עבר המטוס בן ה-24 בדיקת בטיחות שגרתית בשדה התעופה בדיסלדורף. למחרת, בשעה 08:57, הגיע מגרמניה לשדה התעופה בברצלונה.

 

בשעה 10:01 המריאה טיסה 9525 מברצלונה באיחור קל בעקבות עומס בשדה התעופה, לטיסת החזרה לגרמניה, כ-1,300 ק"מ משם.

 

10:30: הטייסים יוצרים קשר בפעם האחרונה עם מגדל הפיקוח בהודעה שגרתית, שנועדה לקבל אישור להמשיך במסלול לקראת הנחיתה. באותו זמן הגיע המטוס לגובה משוער של 38 אלף רגל, טס בשמי הים התיכון והתקרב לאזור מרסיי.

 

10:31: המטוס מתחיל בהנמכה בלתי מוסברת מעל קו החוף הצרפתי, אף שנתיב הטיסה שלו עובר מהים ליבשה.

 

10:35: במגדל הפיקוח מנסים ליצור קשר עם הטייסים, אך לא מקבלים תשובה.

 

10:40: מיקום הרדאר האחרון של המטוס נרשם בגובה של 6,175 רגל - רק מעט יותר גבוה מהפסגות הדרומיות של הרי האלפים הצרפתיים הממוקמים תחתיו.

 

חיל האוויר הצרפתי שולח מטוס מיראז' למיקום האחרון שידוע עליו. גורם בחיל האוויר אמר כי מטוס הקרב לא איתר דבר. בסביבות 12 בצהריים הבחינו מסוקי החילוץ בשברי המטוס סמוך לכפר הצרפתי דין לה באן.

 

לופטהנזה הודיעה שתטיס קרובי משפחה של הנספים שירצו בכך מברצלונה ומדיסלדורף ותדאג להסעתם קרוב ככל האפשר למקום ההתרסקות. הקרובים יקבלו סיוע במרכז תמיכה במרסיי והם מעודכנים באופן אישי על ממצאי החקירה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x