$
בשולי החדשות

הכירו את עשרת האנשים החכמים בהיסטוריה

מה היה האיי-קיו של הגאונים ביותר, לאיזה מקום הגיע אלברט איינשטיין ועל מי הוא אמר שהיה "האדם האחרון בעולם שידע הכל"? צפו בדירוג מעורר ההשראה של האנשים שעיצבו את ההיסטוריה האנושית והמדע

שירות כלכליסט 22:5501.03.15

שאלתם את עצמכם פעם "מי הייתה או היה האדם החכם בהיסטוריה"? דירוג חדש, שנערך על ידי מהנדס האלקטרוכימיה האמריקאי ליב תימס, ממפה ומדרג את 40 המוחות המבריקים ביותר שידעה האנושות.

מארי קירי, דורגה במקום ה-25
מארי קירי, דורגה במקום ה-25

לצורך מיפוי הגאונים, ליקט בתחילה תימס את שמותיהם של בעלי האיי.קיו המתועד הגבוה מ-200 נקודות, ואף נעזר בשיטות שונות לקביעת האיי.קיו של אישים בעלי הישגים אינטלקטואלים יוצאי דופן אשר חיו לפני המצאת המדד. לאחר מכן בחן החוקר את הישגיהם של הגאונים שברשימה, ושכלל אותם יחד עם ניקוד האיי.קיו לקביעת הדירוג הסופי.

 

תימס מדגיש כי מדובר בדירוג סובייקטיבי, שלעיתים אף נראה רנדומאלי למדי, ובכל זאת הוא ממפה באופן מרתק את האנשים מהבולטים והמשפיעים בהיסטוריה האנושית.

 

למרבה הצער וככל הנראה בגלל עוולות היסטוריות, בדירוג ניתן למצוא 5 נשים בלבד, ובראשון היפאטיה המדורגת במקום ה-22. היפאטיה הייתה פילוסופית יוונית מהמאה הרביעית, ונחשבת למתמטיקאית ואסטרונומית מובילה בתקופתה. במקום ה-25 דורגה מארי קירי, האישה הראשונה שזכתה בפרס נובל, ואחריה אדית סטרן שהוגדרה כילדת פלא בתחום המדע ומדורגת במקום ה-28. מדענית המוח הרוסית נדיה קמוקובה דורגה במקום ה-32, ומרילין ווס סוואנט, שהוכתרה על ידי ספר השיאים של גינס כבעלת האי.קיו הגבוה בעולם, דורגה במקום ה-39.

 

10 האנשים החכמים בהיסטוריה:

 

10. תומאס יאנג

איי.קיו: 158-200

 

רופא ופיסיקאי אנגלי שתרומתו לתחומי האופטיקה, הפיזיולוגיה והשפה הובילו לתגליות חשובות בתחום האנטומיה של גוף האדם. יאנג היה גם מומחה למצרים, שעזר לפענח את אבן רוזטה. אחת התגליות החשובות ביותר שלו הייתה ההבנה כי עדשת העין האנושית משנה את צורתה על מנת להתמקד על אובייקטים במרחקים שונים. כמו-כן, יאנג היה הראשון לשער כיצד העין קולטת צבעים.

 

תומאס יאנג, רופא ופיסיקאי אנגלי תומאס יאנג, רופא ופיסיקאי אנגלי צילום: wikimedia

 

9. וויליאם סידיס

איי.קיו: 200-300

 

ילד הפלא האמריקאי שהיווה את מקור ההשראה לסרט "סיפורו של וויל האנטינג", וקרא את הניו יורק טיימס והקליד מכתבים במכונת כתיבה באנגלית ובצרפתית כבר בגיל שנתיים. סידיס התקבל לאוניברסיטת הרווארד בגיל 9, אך בשל "חוסר הבגרות הרגשית שלו" התחיל ללמוד בה "רק" בגיל 11. עיתונאים נהגו לעקוב אחריו לכל מקום, והוא מצא עצמו נודד מעיר לעיר תחת שמות בדויים כדי להימנע מאור הזרקורים. הוא מת בגיל 46 משבץ.

 

וויליאם סידיס, מקור ההשראה לסרט "סיפורו של וויל האנטינג" וויליאם סידיס, מקור ההשראה לסרט "סיפורו של וויל האנטינג" צילום: wikimedia

 

8. גוטפריד לייבניץ

איי.קיו: 182-205

 

פילוסוף גרמני שהמציא את החשבון הדיפרנציאלי והאינטגרלי. ב-1676 לייבניץ המציא נוסחה חדשה לחוקי התנועה בשם דינמיקה, במסגרתה מחסירים אנרגיה קינטית לטובת שימור התנועה. כמו כן, עסק לייבניץ בפילוסופיה של השפה.

 

גוטפריד לייבניץ, המציא את החשבון הדיפרנציאלי והאינטגרלי גוטפריד לייבניץ, המציא את החשבון הדיפרנציאלי והאינטגרלי צילום: wikimedia

 

7. ניקולאוס קופרניקוס

איי.קיו: 160-200

 

מתמטיקאי ואסטרונום פולני שתגליתו אודות המודל ההליוצנטרי, לפיה השמש, ולא כדור הארץ, היא מרכזה של המערכת הסולרית, עזרה משמעותית בקידום חקר כדור הארץ והחלל. ספרו "על תנועתם של גרמי השמיים" הוחרם על ידי הכנסייה לאחר מותו ב-1543. הספר נותר ברשימת הספרים האשורים כ-300 שנים לאחר מכן.

 

ניקולאוס קופרניקוס, מתמטיקאי ואסטרונום ניקולאוס קופרניקוס, מתמטיקאי ואסטרונום צילום: wikimedia

 

6. רודולף קלאוזיוס

איי.קיו: 190-205

 

פיזיקאי ומתמטיקאי גרמני הנחשב לאחד מהאבות המייסדים של התרמודינאמיקה. קלאוזיוס הפך את התרמודינאמיקה למדע, טבע את המילה "אנטרופיה" ופיתח את התיאוריה הקינטית של גזים. הוא גם היה אחד מהראשונים שהעלה את ההשערה כי מולקולות מורכבות מאטומים משתנים, השערה שסיפקה את הבסיס לתיאוריית הדיסוציאציה.

 

רודולף קלאוזיוס, פיזיקאי ומתמטיקאי גרמני רודולף קלאוזיוס, פיזיקאי ומתמטיקאי גרמני צילום: wikimedia

 

5. ג'יימס מקסוול

איי.קיו: 190-205

 

פיזיקאי ומתמטיקאי סקוטי הידוע בעיקר בזכות גילוי התיאוריה הקלאסית של הקרינה האלקטרומגנטית. מקסוול נחשב כמי שהניח את היסודות לתיאוריית הקוונטים, וזכה להערכה מצד מדענים גדולים אחרים כמו אלברט איינשטיין, שאף הכריז "אני עומד על כתפיו של מקסוול".

 

ג'יימס מקסוול, פיזיקאי ומתמטיקאי סקוטי ג'יימס מקסוול, פיזיקאי ומתמטיקאי סקוטי צילום: wikimedia

 

4. אייזק ניוטון

איי.קיו: 190-200

 

הפיזיקאי והמתמטיקאי האנגלי, שהתפרסם בעיקר בזכות גילוי כוח המשיכה, נחשב לחלק מרכזי במהפכה המדעית של המאה ה-17. ניוטון חיבר את הספר "העקרונות המתמטיים של פילוסופיית הטבע", שנחשב לאחד המשפיעים ביותר בתחום הפיזיקה בפרט והמדע בכלל. אף שחלק מההשערות שלו הופרכו, עקרונות הגרביטציה של ניוטון שלטו בשיח המדעי.

 

אייזק ניוטון, התפרסם בעיקר בזכות גילוי כוח המשיכה אייזק ניוטון, התפרסם בעיקר בזכות גילוי כוח המשיכה צילום: wikimedia

 

3. ליאונרדו דה וינצ'י

איי.קיו: 180-220

 

צייר, פסל, אדריכל, מוזיקאי, מתמטיקאי, מהנדס, ממציא, גיאולוג, קרטוגרף, בוטנאי וסופר - דה וינצ'י היה איש אשכולות במלוא מובן של המילה, והוא נחשב לאחד הציירים המפורסמים ביותר בעולם. דה וינצ'י הגה המצאות טכנולוגיות רבות, בהן "מכונות מעופפות" וכלי רכב חמושים.

 

ליאונרדו דה וינצ'י, נחשב לאחד הציירים המפורסמים ביותר בעולם ליאונרדו דה וינצ'י, נחשב לאחד הציירים המפורסמים ביותר בעולם צילום: wikimedia

 

2. אלברט איינשטיין

איי.קיו: 205-225

 

פיזיקאי תיאורטי ופילוסוף של המדעים ממוצא גרמני, הידוע בעיקר בזכות תורת היחסות והמשוואה E = mc2, שכבר הוכתרה כמשוואה המפורסמת בעולם. איינשטיין הגה את עקרון היחסיות וניסה להפריך את תיאוריית הקוונטים. הוא מת ב-1955 בגיל 76.

 

אלברט איינשטיין, פיזיקאי תיאורטי ופילוסוף של המדעים אלברט איינשטיין, פיזיקאי תיאורטי ופילוסוף של המדעים

 

1. יוהאן גתה

איי.קיו: 201-255

 

מי שהוגדר על ידי איינשטיין כ"אדם האחרון בעולם שידע הכל". גתה היה מדען גרמני שייסד את מדעי הכימיה ופיתח את אחת התיאוריות המוקדמות של האבולוציה. כמו-כן, גתה נחשב לאחד השמות הגדולים בספרות המערבית, והמחזה פאוסט, שפרסם ב-1808, ממשיך לזכות להצלחה גם כיום.

 

יוהאן גתה, "האדם האחרון בעולם שידע הכל" יוהאן גתה, "האדם האחרון בעולם שידע הכל" צילום: wikimedia

 

לצפייה בדירוג המלא לחצו כאן 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x