$
המזרח התיכון

"לדאעש יש כיום כמה מיליארדי דולרים שמגיעים מתורמים בקטאר"

צרפת קוראת לשיתוף פעולה עולמי במאמץ לחסום את הגישה של ארגון הטרור למשאבים פיננסיים, זאת לאור החשש שהוא הפך לתנועת הג'יהאד העשירה בעולם. הארגון מגייס כסף גם באמצעות מכירת נפט המופק באזורים תחת שליטתו בהנחה גדולה

שירות כלכליסט 15:3423.08.14

צרפת קוראת לשיתוף פעולה עולמי במאמצים לחסום את הגישה של "המדינה האיסלאמית" (לשעבר דאעש) למשאבים פיננסיים, זאת לאור החשש שהארגון הסוני הפך לתנועת הג'יהאד העשירה בעולם. 

לדברי שר החוץ הצרפתי, לורן פביוס, הארגון הקיצוני הצליח להתחזק מבחינה צבאית לאחר שצבר כמויות גדולות של כסף שמגיע מתרומות של אנשים פרטיים במזרח התיכון. "ההתקפות על ניו יורק ב-11 בספטמבר 2001 עלו מיליון דולר", אמר פביוס לתחנת הרדיו הצרפתית RMC. "כיום אנחנו מעריכים שלאומה האיסלאמית יש כמה מיליארדי דולרים".

 

לטענתו, הארגון גייס כספים מאנשים עשירים שחושבים "שיוכלו לקנות לעצמם הגנה על ידי כך שיעזרו לארגון". אולם הוא סירב לפרט באילו מדינות מתגוררים אותם האנשים. פביוס ציין כי מעבר לסיוע הצבאי, מדינות המערב והמזרח התיכון חייבות להסכים על צעדים שיגבילו את הפיננסים של הארגון.

 

המשאבים הכספיים הנרחבים של הארגון אפשרו לו למשוך לוחמים זרים, לרכוש כלי נשק, תחמושת ומזון, שהפכו אותו מקבוצת טרור לצבא שלם, הוסיף אלאן רודייה, קצין מודיעין לשעבר שעובד כעת כאנליסט בצרפת. "לכן חשוב כל כך לפגוע בארנק שלהם", הוא מסביר.

 

לדבריו, דו"חות מודיעין מצביעים על כך שמספר תושבים עשירים בקטאר הם שעוזרים לממן את התוקפים. עוד הוסיף כי דרך נוספת בה מגייסים בארגון כסף היא באמצעות מכירת נפט המיוצר באזורים תחת שליטתם בהנחה גדולה. רודייה מציין כי משאיות מצליחות לעבור את הגבול לטורקיה. הארגון משיג כספים גם על ידי סחיטה של פליטים המבקשים לחפש מקלט במדינות אחרות, וכן מכופר תמורת בני ערובה.

  

לוחמים של דאעש לוחמים של דאעש

בטל שלח
    לכל התגובות
    x