שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מוסף 26.06.2014
שאלות מוסף 26.6.14

עשן 2.0: מטה הקסמים החדש של חברות הטבק

תעשיית הטבק שמתמודדת עם צלילה במספר המעשנים גילתה את הסיגריה האלקטרונית. בשבוע שעבר הודיעה יצרנית קאמל על כניסה לשוק, שם תמצא את היצרניות של קנט ומרלבורו. החברות מנסות למכור עישון בריא, אבל רבים בטוחים שיום אחד נתעורר ונבין שהמשכנו להרעיל את עצמנו, הפעם עם סוללה

דור צח 17:2328.06.14

מירוץ החימוש בין ההרגלים הרעים לתבונה הטהורה לא עוצר לרגע. בשנים האחרונות נראה שאפשר להכתיר בהצלחה את המלחמה הממושכת נגד עישון טבק, שהפחיתה באופן חד את שיעור המעשנים במדינות רבות. בישראל נרשם בשנה שעברה שפל של כל הזמנים כששיעור המעשנים בקרב בני 21 ומעלה ירד לראשונה מתחת ל־20% ועצר ב־18.7%. בארצות הברית השיעור נמוך עוד יותר - 18.1%, הרחק משנות השישים שבהן 57% מהגברים עישנו. כולם כבר מבינים שעישון הוא מנהג מאוד לא בריא, די מגעיל ולאחרונה גם יקר.

 

גם חברות הטבק קוראות את הנתונים, או כפי שהגדירה זאת סטפני קורדיסקו, בכירה בקבוצת ריינולדס אמריקן המייצרת את סיגריות קאמל: "אנחנו כאן כדי להעמיד את התעשייה בצד הנכון של ההיסטוריה". הצד הזה כבר לא גדל במטעי הטבק. יצרנית קאמל הודיעה בשבוע שעבר שהחלה בשיווק סיגריה אלקטרונית משלה. היא הולכת בדרכן של שתי ענקיות טבק אחרות - אלטריה שמייצרת את סיגריות מרלבורו ולורילארד שמייצרת את קנט - שקראו את המפה ונכנסו לשוק הסיגריות האלקטרוניות, שם הן מתחרות במאות יצרנים שמזנבים בתעשייה המסורתית.

 

איך עובדת סיגריה אלקטרונית. לחצו כאן

 

 

הסיגריה האלקטרונית, משאף חשמלי של אדי ניקוטין, הוצגה בתחילה כאמצעי מעבר למי שמבקש להיגמל מעישון, אך כבר הפכה להרגל בפני עצמו ולתעשייה שצומחת בחדות. היא אינה פולטת עשן, אינה מסריחה את המעשן או את הסובבים, אין בה טבק וגם לא רבים מ־4,000 הכימיקלים שנשאפים בסיגריות הרגילות, 70 מהם מסרטנים. כמו כן היא זולה משימוש בסיגריות רגילות בהיקף מקביל ולכן נמכרת בתור הדרך השפויה, הבריאה והזולה להיגמל מעישון טבק.

 

אולם בניגוד להתמודדות העצלה עם חברות הטבק, הפעם הרגולציה ממהרת להגיב. בישראל הוחלט להפסיק את שיווק הסיגריה האלקטרונית לאחר שסקרים גילו שעשירית מבני הנוער משתמשים בה, כשרבים מהם אינם מעשנים סיגריות רגילות. עבורם הפכה הסיגריה האלקטרונית למסדרון כניסה לעולם העישון ולא לדלת יציאה ממנו. כשהמכירה תיפסק בספטמבר תצטרף ישראל למצרים, טורקיה, ירדן, ברזיל, ארגנטינה, תאילנד ואינדונזיה, שאוסרות גם הן על שיווקה של הסיגריה. באוסטריה ובלגיה השימוש מותר רק כטיפול גמילה במרשם רופא, ומדינות רבות נוספות באירופה ובאסיה הטילו מגבלות משמעותיות על המכירה.

 

מעגל המעשנים חוזר לגדול

 

בארצות הברית המכירה מותרת, אבל הדאגה הציבורית גוברת. "אתם מוכרים טעמים כמו 'חלומות וניל', 'פינוק שוקולד' ו'קראש דובדבן', ומעזים לשבת פה ולטעון שהמוצרים שלכם לא פונים לבני נוער?!", שאלה בכעס הסנטורית ברברה בוקסר את נשיאי Blue ו־NJOY, שניים מהמותגים המובילים בתחום. תשובתם כי תלמידי תיכון הם שבריר מקהל הצרכנים שלהם לא שכנעה את חברי ועדת הסחר של הסנאט שדנה ביום רביעי שעבר בהתנהלות התעשייה החדשה.

 

למרות טענותיהן של החברות, מחקר שפורסם לאחרונה מצא ששיעור הילדים ובני הנוער האמריקאים שנחשפו לפרסומת לסיגריה אלקטרונית עלה כמעט פי ארבעה בין 2011 ל־2013. לפי משרד הבריאות האמריקאי, ב־2012 אחד מכל עשרה נערים התנסה בסיגריה אלקטרונית, כשרבע מהם לא התנסו בסיגריה רגילה. מחקר נוסף הראה שהסיגריה האלקטרונית לא גורמת לבני נוער מעשנים להיגמל. התוצאה היא שהמכשיר החדש רק מגדיל את מעגל המעשנים ומכרסם בהישגי המלחמה בטבק.

האומנם לא מזיקה?

 

מינהל התרופות והמזון האמריקאי, ה־FDA, מבקש למנוע בחוק מכירת סיגריות אלקטרוניות לקטינים, אך המהלך רחוק מלהתממש. בינתיים המינהל מבקש להטיל מגבלות ראשונות על המכירה, כמו איסור חלוקת דוגמיות חינם, חובת רישום המרכיבים על האריזה והוספת אזהרה שהניקוטין ממכר.

 

ויכוח גדול ניטש סביב השאלה אם השימוש בסיגריות האלקטרוניות אכן אינו מזיק. ה־FDA איתר בהן את הכימיקל דיאתילן גליקול, שנחשב רעיל. הניקוטין שמצוי בהן הוא כמובן חומר ממכר. מחקרים ראשונים הראו שהשימוש בסיגריה האלקטרונית פוגע בריאות וגורם לקשיי נשימה - רקמות תאים שנחשפו לאדי סיגריות אלקטרוניות הגיבו באופן דומה לרקמות שנחשפו לעשן סיגריות רגילות. סכנה נוספת היא תקלות במכשיר: בליעת נוזל הניקוטין או ספיגתו בעור עלולה להיות קטלנית, במיוחד לילדים.

 

כניסתם של יצרני הטבק הגדולים מבטיחה שהמאבק על הסיגריה האלקטרונית יגבר. נוכחותם מעלה את החשד האוטומטי מצד ארגוני הבריאות ומזמינה מעקב צמוד אחר קורותיה של הסיגריה האלקטרונית. מנגד, כוחן הכלכלי ורשת השיווק של חברות הטבק יאפשרו להן לדחוף את הסיגריה למרות ההתנגדויות, במיוחד כשהן חשות שהן מציעות "הגדרה חדשה של העישון, מתוך מודעות מוגברת לבריאות הציבור", כפי שאמרה קורדיסקו. עד שהקרב יוכרע, השוק הזה הולך ללהוט - גם בלי אש.

 

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x