פרסום ושיווק

עוגת הפרסום: הפילוג החרדי שמפחיד את מכבי וכללית

מאבק יצרי בין תומכי העיתון החרדי המוביל "יתד נאמן" לבין תומכי העיתון המתחרה "הפלס" הוביל לאחרונה לנטישה של תומכי "הפלס" את קופ"ח מכבי וכללית, מכיוון שהן לא מפרסמות בו

אופיר דור 08:3026.05.14

פלג חרדי פתח לאחרונה בחרם נגד שתי קופות החולים הגדולות כללית ומכבי בשל סירובן לפרסם מודעות בעיתון "הפלס", אף שהן נוהגות לפרסם בעיתון המתחרה "יתד נאמן". בעקבות זאת מארגן הפלג בשבועות האחרונים עזיבה המונית של שתי קופות החולים ומעבר לקופות הקטנות לאומית ומאוחדת - עזיבה, שלדברי בכירים בקופות, מטרידה אותן מאוד.

 

"אין לנו בעיה שכללית ומכבי לא יפרסמו בכלל בעיתונות החרדית, אבל אם הן מפרסמות אז שיעשו זאת בכל העיתונים, בלי חרמות", אומר יחזקאל אריאל, מפעילי קבוצת ועד ידידי עיתון "הפלס". לדברי אריאל, הקבוצה העבירה כבר מאות משפחות ללאומית ומאוחדת. במכתבי העזיבה הביעו לקוחות הקופות את זעמם על ההחרמה. "קופה דורסנית", "התעלמות והשפלה", "התייחסות לציבור לקוחות כאל סוג ג'", אלה רק חלק מהביטויים החריפים שהופיעו במכתבים.

 

הטרדות טלפוניות

 

עיתון "הפלס", שהוקם לפני שנתיים, שייך לפלג בראשות הרב שמואל אוירבך, שתומכיו נבעטו החוצה מהעיתון המרכזי של הציבור החרדי ליטאי "יתד נאמן". אוירבך ותומכיו נחשבים לבעלי גישה שמרנית במיוחד של התמקדות בלימוד תורה והתנגדות נחרצת ליציאה לעבודה של גברים, ובוודאי לגיוס לצה"ל או לשירות אזרחי. מאז היווסדו מוטל על "הפלס" חרם מודעות שעליו הכריזו הרבנים הראשיים במחנה הליטאי, הרב חיים קנייבסקי והרב יהודה לייב שטיינמן. לחרם זה מצייתים נכון להיום כל החברות והגופים המסחריים והציבוריים הגדולים, שנמנעים כליל מלפרסם בו.

 

העיתונים "הפלס" ו"יתד נאמן" בדוכן בבני ברק. "מצפים שלא יתערבו מי צודק" העיתונים "הפלס" ו"יתד נאמן" בדוכן בבני ברק. "מצפים שלא יתערבו מי צודק" צילום: אוראל כהן

 

ועד הידידים החל לפעול לאחר הבחירות לרשויות המקומיות באוקטובר, שבהן התמודדה לראשונה רשימה של תומכי הרב אוירבך בשם בני תורה. אף שהוא פעיל פחות משנה, הוועד מוכר היטב ברוב החברות במשק, שמוצפות במכתבים ובטלפונים בשעות לא שגרתיות בדרישה להשוות את תקציבי הפרסום בין העיתונים החרדיים. "החברות מפרסמות רק בעיתונים היומיים החרדיים האחרים - 'המודיע', 'המבשר' ו'יתד נאמן'", אומר אריאל. "ההחרמה הזאת יוצרת תחושה מאוד בעייתית אצלנו. אנחנו מצפים מהחברות לא להתערב במחלוקת ולא לשפוט איזו קבוצה צודקת ואיזו לא".

 

"מפחדים להסתבך"

 

לאחרונה עבר ועד הידידים מאיומים למעשים כשבמוקד נמצאות קופות החולים. את המספרים המדויקים של תומכי הרב אוירבך שנדדו בין קופות החולים ניתן יהיה לדעת רק ב־1 ביולי, אז יתפרסם מספר העוברים בחודשים מרץ עד מאי. לפי הערכות, תומכי הרב אוירבך מונים כ־50–60 אלף איש. אולם בינתיים הלחצים של אנשי ועד הידידים לא נושאים פרי. "אם נפרסם ב'פלס' נסתבך עם 'יתד נאמן' שהם עדיין 95% מהאוכלוסייה החרדית ליטאית, כך שבשום מצב אנחנו לא יוצאים טוב מהסיפור הזה. לפחות אנחנו מנסים לשמור על הסטטוס־קוו", אומר בכיר באחד הגופים הגדולים במשק.

 

לדבריו, "אפילו קיבלנו הצעות לפרסם בחינם ב'פלס' רק כדי לפגוע ב'יתד נאמן', אבל אנחנו מסרבים לשמש כלי במאבק השליטה בתוך המחנה החרדי".

 

הרב שמואל אוירבך, ראש ישיבת מעלות התורה בירושלים הרב שמואל אוירבך, ראש ישיבת מעלות התורה בירושלים צילום: אוהד צויגנברג

 

מכללית נמסר כי היא "מפרסמת בהתאם לפריסת מדיה אפקטיבית תוך כדי ניהול תקציב פרסום קטן יחסית ומפוקח. אנחנו מסרבים להיגרר לסכסוך הקיים בין 'יתד נאמן' ו'הפלס', וכאשר הצדדים יגיעו להסכמות נשמח לדון בכך שוב". ממכבי נמסר: "אנו מחליטים על פרסום על פי שיקולים תקציביים כמו גם שיקולים נוספים. בכל מקרה איננו לוקחים חלק במחלוקת בין כלי התקשורת השונים, אם קיימת". ממשרד הבריאות נמסר כי סמנכ"לית לפיקוח על קופות החולים תקיים בירור בנושא המדובר מול מכבי וכללית.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x