$
שווקי חו"ל

מניית הזהב בצים: עדיין אין החלטה

חברת הספנות הודיעה כי "יש הסכמות" - משרד הביטחון הכחיש

ליאור גוטמן 08:2420.05.14

שלשום בלילה הודיעה צים כי "הגיעה להבנה ולהסכמה גם עם משרד הביטחון בנוגע לביצוע שינויים והתאמות במניית הזהב". ההודעה לוותה בדיווח לבורסה שבו נטען: "במסגרת המגעים נכללים הסדרים של צים מול משרד הביטחון, שלפיהם צים תתחייב לשמור יכולת הובלה בדגל ישראלי במסגרת קו ספנות מסוים ופקידת נמלים מסוימים לאחר מתן התראה קצובה".

 

למרות האופטימיות של צים, במשרד הביטחון מתעקשים שאין הסכם. במענה לפניית "כלכליסט" אמרו אתמול כי "נבחנו אפשרויות לפתרונות אלטרנטיביים, היה ותחליט הממשלה לבטל את מניית הזהב. עד שלא תתקבל החלטת ממשלה אין כל הסכם בין הצדדים". כלומר: עד שלא תעבור החלטת ממשלה, המדינה לא תוותר על מניית הזהב בחברה.

 

מניית הזהב ניתנה למדינה בעת הפרטת החברה ב־2004 והיא מהווה רשת ביטחון כך שצים תמשיך לפקוד את חופי ישראל בכל אירוע קיצון, באמצעות צי שלא יפחת מ־11 אוניות. המטרה היא שישראל תוכל לייבא ולייצא סחורות בכל תרחיש. כמו כן, צים תכשיר את העתודה הימאית של ישראל.

 

לפיכך, ויתור על מניית הזהב דורש אישור של שלושה משרדי ממשלה: הביטחון, האוצר והתחבורה. אם שלושת המשרדים יסכימו עקרונית לוותר על מניית הזהב - רה"מ עצמו אמור להעביר את הנושא בהחלטת ממשלה.

 

בפברואר פורסם ב"כלכליסט" שהחברה לישראל טוענת שחתימה על הסדר חוב מחייבת את המדינה לוותר על מניית הזהב, אחרת החוב, בהיקף 1.5 מיליארד שקל, יתגלגל אל קופת האוצר. לאחרונה ניסתה צים להמתיק את הצעתה וקבעה כי אן המדינה תוותר על מניית הזהב, היא תגדיל את פעילותה בנמל חיפה.

 

מניית זהב מניית זהב צילום: שאטרסטוק (Oleksiy Mark)

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x