$
מוסף 12.12.2013
שאלות מוסף 12.12.13

כשגארי יפגוש את ביבי

מהפגנות כוח ברחוב, דרך חיבורים פוליטיים מפתיעים והשתלטות על השיח ברשת ועד חדירה לתקשורת המיינסטרים. ארי ליבסקר יצא בעקבות זרמי העומק של התנועה הטבעונית בישראל, כדי לגלות כיצד היא בונה את הבסיס לחברה חדשה שתשנה את דרך החיים של כולנו. ואז נחת כאן גארי יורופסקי והפך דיון תיאורטי לדילמה אקטואלית

ארי ליבסקר 08:2612.12.13

כמעט עשרת אלפים איש ביקרו ב־5 באוקטובר בפסטיבל הטבעונות שנערך בפארק יקום. את הפסטיבל יזם אתר ויגן פרנדלי, הפועל במסגרת העמותה למען עתיד טבעוני, והאלפים הרבים שהגיעו ביקשו להביע הזדהות עם אורח החיים הטבעוני, שבבסיסו עומדים מניעת סבל מבעלי חיים וכפועל יוצא מכך ויתור מוחלט על מזון או מוצרים אחרים שמקורם מן החי. לדברי המארגנים, זה היה פסטיבל הטבעונות הגדול ביותר שנערך אי פעם בישראל.

 

יום קודם לכן התקיימה בכיכר רבין בתל אביב עצרת הזדהות שארגנו העמותות אנונימוס לזכויות בעלי חיים ושבי לשחרור בעלי חיים. המועד נקבע בשל הסמיכות ליום הולדתו של מהטמה גנדי, שהוא גם יום ההזדהות העולמי עם חיות המשק. כ־500 טבעונים עמדו במשך רבע שעה בדממה בשמש היוקדת, בחולצות לבנות ובשורות אחידות, כשכל אחד מהם מניף שלט שעליו מילים כמו "חמלה", "טבעונות" ו"שוויון". כרזה גדולה בישרה: "באותו היום נרצחו בישראל 1,095,890 יצורים חיים במשקים המתועשים". אחת המארגנות, חמורת סבר, הקריאה בטון ממלכתי דרך מערכת ההגברה נאום שתיאר את הסבל הרב שנאלצות החיות לעבור. נאומה נפתח במילים "אנו עומדים כאן היום וכואבים את הקורבנות של התעשייה המפלצתית ביותר שידע העולם", ולמתבונן מן הצד האירוע הזכיר, גם בשל האווירה ששררה בו, עצרות שנערכות בכיכר בימי זיכרון לשואה או לחללי צה"ל.

 

עצרת הזדהות עם חיות המשק בכיכר רבין. "קשה לי להיות חברה של לא טבעונים", אומרת לי נערה בת 15 שאני פוגש שם עצרת הזדהות עם חיות המשק בכיכר רבין. "קשה לי להיות חברה של לא טבעונים", אומרת לי נערה בת 15 שאני פוגש שם צילום מסך: עמוד היוטיוב של AnimalLiberationISRL

 

נערה בת 15 שפגשתי שם סיפרה לי על ההתמודדות הקשה עם הוריה, מאז שהחליטה שנתיים קודם לכן להפוך לטבעונית בזמן שהם נותרו קרניבורים. "ההתחלה היתה קשה", סיפרה, "אבל די מהר החיים שלי השתנו והכרתי המון טבעונים. היום כמעט כל האנשים שסביבי טבעונים. האמת היא שקשה לי להיות חברה של אנשים לא טבעונים". אמא לילדה בת שנתיים שפגשתי שם התגאתה שבתה לא אכלה בשר, חלב או ביצים מימיה. לשמחתה, בקרוב יקום גם גן שבו יגישו לילדים רק אוכל טבעוני.

 

העצרת הזאת היתה רק עוד אירוע בשרשרת ארוכה של אירועי טבעונות. הפגנות מחאה נגד הרג בעלי חיים מתקיימות כמעט על בסיס שבועי וחלקן מושכות אליהן אלפים, יותר מכל התארגנות מחאה אחרת בתקופה האחרונה. כך למשל, באוגוסט הגיעו 3,000 איש להפגנה בתל אביב תחת הכותרת "תסתכלו להם בעיניים". בנובמבר הפגינו מאות נגד ההתעללות בתרנגולים במשחטת זוגלובק שנחשפה בתחקיר כלבוטק. באותו חודש חל גם היום הבינלאומי נגד פרוות, שהוציא מבתיהם 400 מפגינים.

 

לפני כשבוע נערך מיצג תחת הכותרת "מוציאים את האכזריות מהצלחת" לציון יום זכויות בעלי החיים - וזו רק רשימה של האירועים העיקריים. את רובם הגדול מארגנות שלל התנועות הפועלות כיום בישראל למניעת הרג חיות והתעללות בהן. במרכזי הערים הגדולות ניתן להיתקל ב"שליחי טבעונות" המנסים לשכנע אנשים להפסיק לצרוך מוצרים מן החי באותה התדירות שבה נתקלים בפעילי חב"ד חמושים בתפילין.

 

אבל הפופולריות של התנועה הטבעונית התפשטה בעוצמה מהשוליים למרכז. משיח של קבוצות טבעונות בפייסבוק ואתרי רשת המופעלים על ידי הקהילה, חלחלה הטבעונות ללב תקשורת המיינסטרים. שם החלו להתפרסם תחקירים וכתבות על החומרים הרעילים שנמצאים במזון מן החי ועל ההתעללות שעוברות חיות בדרך למדפי המרכולים. סרטי שחיטה ופיטום מזעזעים, שבעבר זכו לחשיפה רק באתרים כמו זה של אנונימוס, עשו את דרכם לפריים טיים. בשנה שעברה, למשל, שודר בחדשות ערוץ 2 תחקיר שבו תועדה השמדה אכזרית של אפרוחים בתעשיית הביצים. שני תחקירים בולטים נוספים שודרו בשנה החולפת בתוכנית "כלבוטק" ויצרו הד ציבורי עצום ובעקבותיו גם פעולות מחאה אגרסיביות: האחד עסק בהתעללות במפעל אדום אדום של תנובה והשני טיפל כאמור בהתנהלות במפעל זוגלובק.

 

טבעונות. הדת החדשה טבעונות. הדת החדשה צילום: אימג'בנק, Gettyimages

 

אלן דג'נרס. טבעונות משולבת במסר אתי אלן דג'נרס. טבעונות משולבת במסר אתי צילום: אם סי טי

במקביל עוד ועוד מפורסמים מהארץ ומהעולם צירפו את שמם לרשימה המתארכת של טבעונים מוצהרים: ביל קלינטון, אל גור, ג'יימס קמרון, בראד פיט, אלק בולדווין, בן סטילר, נטלי פורטמן, פרינס, אלאניס מוריסט, פמלה אנדרסון, טד דנסון, טום יורק, אלן דג'נרס, פיונה אפל, שינייד אוקונור, אן האת'ווי, אנתוני קידיס, מישל פייפר, מייק טייסון, קארל לואיס ומוריסי הם רשימה חלקית. בישראל הצהירו על עצמם כטבעונים אסף אמדורסקי, דוד ד'אור, יובל נח הררי, גידי רף, שי גולדשטיין, גל פרידמן וצופית גרנט. כמעט תמיד ההצהרה אינה מנומקת רק בסיבות בריאותיות, אלא היא חלק מהזדהות חדשה. לעתים קרובות היא משולבת במסר אתי.

 

מהמדיה הפופולרית המעבר לפוליטיקה כבר נעשה בטבעיות. בחודש שעבר הושקה בכנסת שדולת "שני ללא בשר" (Meatless Monday), שהקים חבר הכנסת דב ליפמן מיש עתיד. מדובר בשיתוף פעולה עם אשת הטלוויזיה מיקי חיימוביץ', שחגגה שנה לקמפיין "שני ללא בשר" שהיא מובילה בניסיון להעלות למודעות את הנזק הסביבתי והרפואי שגוררת צריכת בשר. השר להגנת הסביבה עמיר פרץ הגדיר את ימי שני ללא בשר כ"פרויקט דגל ברמה הממלכתית". שר התקשורת גלעד ארדן אמר ש"אין הבדל בין התאכזרות לאדם ובין התאכזרות לחיה. אנחנו פולשים לשטח של בעלי החיים ופוגעים באיזון האקולוגי, ולכן אני תומך מאוד ביוזמה". למחרת אירחו ראש הממשלה בנימין נתניהו ואשתו שרה את חיימוביץ' כדי להביע גם הם תמיכה במיזם. בארוחת הערב לכבודו של נשיא צרפת פרנסואה הולנד, שנערכה שבוע אחר כך ונפלה על יום שני, בני הזוג נתניהו כבר ביקשו שלא תוגש להם מנה בשרית. ציפי לבני, טבעונית ותיקה, יצאה מגדרה כדי לשבח את נתניהו על שינוי התפיסה שהיא מזהה אצלו.

 

"ישראל היא המכה של הטבעונים", אמר גארי יורופסקי, ככל הנראה הגורו הקיצוני והמשפיע ביותר של התנועה הטבעונית בעולם, בראיון לאילנה דיין ערב ביקורו הסוער השבוע בישראל. "אנשים שעברו דיכוי מבינים טוב יותר מה הוא דיכוי. מדינת היהודים תהיה המדינה הראשונה בעולם שתהפוך לטבעונית".

 

גארי יורופסקי השבוע בסינמטק תל אביב. "מדינת היהודים תהיה הראשונה בעולם שתהפוך לטבעונית" גארי יורופסקי השבוע בסינמטק תל אביב. "מדינת היהודים תהיה הראשונה בעולם שתהפוך לטבעונית" צילום: תומי הרפז

 

דת

 

קלינטון. חיבור מתבקש למוקדי כוח ושלטון קלינטון. חיבור מתבקש למוקדי כוח ושלטון

לא במקרה יורופסקי עושה שימוש במונחים דתיים כשהוא מדבר על המהפכה שהוא כיום מבשרה המזוהה ביותר. כאשר מתבוננים בשלל האינדיקציות מהארץ ומהעולם, עולה ההבנה שבהחלט ייתכן שאנחנו חוזים ממש כעת בלידתה של דת חדשה, חובקת עולם, שמאיימת לשנות באופן יסודי את סדרי העולם הישן. "מאוד יכול להיות שמדובר בטרנד בעל עוצמה, שמצוי בשלב שבין אופנה חולפת לזרם דתי שעומד לתפוס תאוצה", אומרת הסוציולוגית ד"ר נועה לביא מהמכללה האקדמית תל אביב יפו.

 

כמו דתות נפוצות אחרות, גם התנועה הטבעונית אימצה נורמות מוסריות נוקשות, תורה ברורה של מותר ואסור, עדת מאמינים אדוקה שמוכנה להקריב קורבן בעבורה ונושאי בשורה נערצים. וכמו שאר הדתות גם השפעתה הולכת וגדלה ככל שהיא מתפשטת אל מוקדי הכוח הפוליטיים, הכלכליים והתקשורתיים.

 

אבל ההקבלה לדת מתבקשת לא רק מנקודת מבט חיצונית, אלא גם לאור התהליך הפרטי שעובר אדם שהופך טבעוני אחרי שנים של אכילת בשר וגמיעת חלב. מרגע השינוי הוא חווה את העולם בצורה אחרת ושופט אותו בדרך שונה. אורח חייו של מי שהפך טבעוני משתנה לעתים מהקצה אל הקצה ודברים שעשה קודם לכן ללא כל מחשבה הופכים באחת למוקצים, בדומה לתהליך שעובר חוזר בתשובה.

 

"זרם הטבעונות החדש הוא בעל מאפיינים של דת: הרבה אנשים שעוסקים יחד באינטראקציה סימבולית המבדלת אותם מאחרים ויוצרת בהם תחושה של עליונות מוסרית", אומרת לביא. "המסר הפנימי הוא 'אנחנו, הטבעונים, מוסריים וטהורים, שאר העולם מאכיל אותנו רעל, בואו לא נשלח את ילדינו לגן שמאכיל אותם רעל, נקים גן משלנו, נאכיל אותם באורז אורגני, במרק ירקות ובחיטה שהתפחנו על הגג'".

 

הטבעוני החדש מבדיל עצמו מהסובבים אותו, לרבות מאנשים הקרובים אליו. טבעונות מחייבת הימנעות מאכילת מוצרים מן החי, בשעה שכיום מסתתרים כמעט בכל מוצר שני בסופר חלב, ביצים, חמאה, דבש או מרכיב בשרי. בעקבות כך האכילה, ובוודאי האכילה בצוותא, שהיא אחד הטקסים האנושיים העתיקים ביותר, הופכת למורכבת הרבה יותר — ממש כמו אצל מי שהחלו לאכול מזון בכשרות מהודרת.

 

ראשי פרה כרותים שהונחו ברחבי תל אביב ראשי פרה כרותים שהונחו ברחבי תל אביב צילום: יריב כץ

 

כמו אצל חוזרים בתשובה גם אצל טבעונים קל להיתקל בשכנוע הפנימי שהם הפכו מוסריים יותר. וכמו אצל החוזרים בתשובה, גם אצל האקטיביסטים שבין הטבעונים קל להיתקל ברצון "להראות את האור", לשתף את המוסריים פחות שנשארו מאחור בתובנה המוסרית החדשה. ומכיוון שאכילת מוצרים מן החי מוגדרת כחטא, כדי לשנות את המציאות הם ששים לנסות לשכנע, וכשצריך גם לסבול ולהקריב.

 

"בחלק מהתנועות האקולוגיות, ובכללן תנועות טבעוניות, טמונים מאפיינים דתיים בכך שהן מקדשות את הטבע והחי", אומר פרופ' ברון טיילור (Bron Taylor) מאוניברסיטת פלורידה, המתמחה בדתות ובתנועות רוחניות. בספרו "Dark Green Religion" מסביר טיילור שהטבעונים קידשו את בעלי החיים ויצרו למעשה הפרדה דתית שמזכירה מתודות של יהדות ואסלאם בכל הקשור למזון. הוא מדבר על דת טבעונית שיהיו לה חגים ומועדים משלה במקביל לאלה של הנצרות או האסלאם. "ייתכן שכשם שישנם כיום מוסדות כמו מוזיאון השואה בארצות הברית, כך יהיו מוזיאונים שילמדו את תולדות השואה של החיות", אומר לי טיילור בראיון במייל. ההקבלה בין השואה להרג בעלי חיים מופיעה כבר היום ברבים מהראיונות שמעניק יורופסקי.

 

מיסיונריות

 

הדרישה האפקטיבית להפחית את סבלן של החיות הופיעה סביב שנות השישים של המאה ה־20 באנגליה, כמחאה על גידול אכזרי של חיות בצורה תעשייתית ועל ציד לא מבוקר. התפיסה הטבעונית באותם ימים היתה מעין פלג בתוך תנועות הקיימות הירוקות והתנועות הרוחניות - קבוצה קטנה וגאה שמשייכת את עצמה לזרם הגדול. סביב שנות התשעים החלו לחוקק במדינות שונות חוקים וליצור חסמים שאילצו את המגדלים להשקיע יותר כסף בגידול המונע את סבל החיות לפני שחיטתן. הפעילים קיוו שעקב כך יתייקרו המוצרים מן החי, וכך יצליחו לחלחל נורמות שלפיהן אכילת בשר היא לא מקובלת.

 

מי שהיה אז אחד הדוברים המובהקים והמיליטנטים של התנועה הטבעונית הוא מאט בול (Matt Ball), שייסד ב־1993 את אחד מארגוני הטבעונות הגדולים באמריקה, Vegan Outreach. באותם ימים חיברו בול וחבריו ספרי הנחיה לפעילות הגנה על חיות והקדישו את זמנם להפגנות מיליטנטיות נגד לובשי פרוות, לשביתות רעב מול בתי מטבחיים באמריקה ולמסעות שכנוע בין הקמפוסים של ארצות הברית.

 

מחאה נגד אכילת בשר במקסיקו סיטי מחאה נגד אכילת בשר במקסיקו סיטי צילום: רויטרס

 

בסוף המילניום שינו בול והתנועה שלו כיוון. במנשר שחיבר בול, שנקרא "בחינה מחדש של אקטיביזם וטבעונות", הוא הטיל ספק באפקטיביות של התנועות לזכויות בעלי חיים, שעסקו בעיקר בפרובוקציות נגד לובשי פרוות, בשעה ש־99% מהחיות מתות על מזבח האכלת האנושות. הוא גם ביקר את הניסיון המתמיד לזכות בתשומת לב תקשורתית וקרא במקום זאת לפעול בראש ובראשונה להפצת הטבעונות בקרב קהלים נרחבים יותר ויותר. התפיסה החדשה שהציג בול גרסה שרק בסיס רחב של טבעונים ברחבי העולם יאפשר בסופו של דבר שינוי אמיתי במצבם של בעלי החיים.

 

המנשר הסתיים בקריאה של בול לפעילים להפיץ את הרעיון הטבעוני ולשכנע בדרכי נועם: "יש תקווה לשחרור בעלי חיים אך ורק אם נלמד כיצד לעזור לאנשים להתגבר על חומת ההכחשה... כדי להצליח האינטראקציה צריכה להיסמך על אמפתיה והבנה - עבודה עם המוטיבציה, הפחדים התשוקות והחסרונות של האדם. במקום דפוס חשיבה 'מלחמתי', שהופך אנשים בהכרח למתגוננים וסגורים לרעיונות חדשים, אנחנו צריכים לספק להם אינפורמציה שהם יוכלו לעכל בקצב שלהם ולפעול בקצב שיוכלו לעמוד בו. רק כך תושג התקדמות אמיתית".

 

במבט לאחור, המנשר של בול בישר למעשה מעבר לגישה המיסיונרית: במקום אלימות פרובוקטיבית ומתסיסה, שכנוע אפקטיבי והפצת הרעיון הטבעוני בדרך של דיבור - גישה שיורופסקי השכיל להתאים טוב מכולם לעידן היוטיוב. לא במקרה, כמעט כל מובילי הדעה של התנועה הטבעונית כיום מדברים על הצורך להרחיב ככל שניתן את מעגל המצטרפים, כבסיס לכוח פוליטי, כלכלי ומוסרי גדול יותר. "מספר הזהב" הוא 30% מהאוכלוסייה.

 

כוח

 

ד"ר אריאל צבל, ממקימי אנונימוס, סבור שהשלבים הראשונים של המהפכה הטבעונית יהיו רגולטוריים וישקפו עוצמה פוליטית וכלכלית של הקהילה הטבעונית המתרחבת. "בעולם המקדש את הצרכנות, יש בעיה בחקיקה שתמנע אכילת בשר. אבל בעולם שבו יהיו 30% טבעונים תחל המהפכה. כוח צרכני יצליח בשלב הראשון למנוע את הסבל בתנאי השחיטה, ובהמשך יותר מזה", אומר צבל, המתמחה ביחסים בין בעלי חיים לבני אדם ונחשב לאחד מדובריה הבולטים של התנועה הטבעונית בארץ. "כבר היום צעירים טבעונים נוהגים לשכור דירה עם טבעונים כמותם, וכששיעור הטבעונים יגיע ל־30% מהאוכלוסייה, זה יכריח יותר אנשים להפוך לטבעונים. מודל לצמצום אכילת בשר ולמניעת סבל של בעלי חיים כבר קיים במדינות רבות, וגם אצלנו אסור לפטם אווזים, אך מותר לייבא אותם. בקליפורניה כבר אסור גם לייבא. אותו הדבר יקרה בגידול תרנגולות ובהאבסתן בכלובי סוללה, תהליך הקרוב מאוד באכזריות שלו לפיטום אווזים. באירופה כמעט עבר חוק שאוסר גידול בכלובי סוללה, אך ברגע האחרון הלובי החקלאי סיכל אותו, ואני בטוח שהחוק יעבור בסופו של דבר".

 

לטענת ד"ר לביא, החיבור בין התנועה הטבעונית המתרחבת לבין מוקדי כוח ושלטון מתבקש מאליו. "לא אתפלא אם בהרצאה הבאה של יורופסקי נמצא את ביבי יושב בקהל ומשתכנע, זאת כל עוד הטבעונות לא מזיקה ליכולת המשילות שלו", היא אומרת. "הטבעונות היא כר נרחב להשגת אהדת הציבור. היא גם מתחברת לדימוי הדמוקרטי והנאור שאנחנו מבקשים ליצור לעצמנו".

 

הזוג נתניהו מארח את חיימוביץ'. לביא: "טבעונות היא כר נרחב להשגת אהדת הציבור ומתחברת לדימוי הנאור שאנחנו מבקשים לעצמנו" הזוג נתניהו מארח את חיימוביץ'. לביא: "טבעונות היא כר נרחב להשגת אהדת הציבור ומתחברת לדימוי הנאור שאנחנו מבקשים לעצמנו" צילום: עמוס בן גרשום לע"מ

 

גם ד"ר יובל נח הררי, מחבר רב־המכר "קיצור תולדות האנושות", מדבר על הגידול במספר הטבעונים ככזה שיוביל לשינוי חקיקתי שיקבע נורמות מוסריות חדשות ומחייבות. "כיום עדיין אי אפשר לכפות על אנשים להימנע מאכילת בשר, אך באופן עקרוני מרגע שייווצר רוב ציבורי אפשר יהיה לכפות, כפי שכופים הרבה מאוד דברים אחרים", אומר נח הררי. "היום טבעונות היא עניין מוסרי ואישי, אבל ייתכן מאוד שממשלות מסוימות יחוקקו בעתיד חוקים הרואים באכילת בשר עבירה פלילית, כפי שחוקקו חוקים הרואים באכילת בני אדם עבירה פלילית".

 

או כפי שניסח זאת הסופר הטבעוני אייל מגד בטור שפרסם ב"הארץ" בשבוע שעבר: "ברור שרק חוקים יגמלו (את אוכלי הבשר). חוק אחד, בעצם, שבבסיסו האיסור הראשון במעלה: לא תרצח. וזה מביא את העניין אל הזירה הפוליטית, למפלגה שתחרות על דגלה את הדיבר הזה במקום הראשון, כמו בלוחות הברית... תנועה שלא תשקוט ולא תנוח, עד שאכילת בשר תיהפך לפעולה מאוסה. היינו ממלאים שחוק פינו, אם היו מספרים לנו לפני 20 שנה שזה יהיה דינו של העישון".

 

עצרת הזדהות עם בעלי חיים עצרת הזדהות עם בעלי חיים צילום מסך: עמוד היוטיוב של AnimalLiberationISRL

 

מוסר

 

היכן יעבור הגבול המוסרי החדש? בקרב הטבעונים יש קונצנזוס מוחלט בנוגע לאיסור הרג בעלי חיים. אבל בעולם עתידי, היפותטי בינתיים, שבו יהיה רוב של אזרחים המקפידים לשמור על זכויות בעלי חיים, האם הרג חיה ייחשב לעבירה פלילית המשתווה להרג של בן אנוש?

 

יורופסקי, שעמדותיו ממקמות אותו בקצה המיליטנטי של הקשת הטבעונית, משיב ב"כן" רבתי. מכיוון שהוא אינו מוצא הבדל בין אדם לבין כל יצור חי אחר, התשובה שלו תקפה לא רק להתבוננות צרה, מהזווית הפלילית. כשאני שואל אותו (בראיון שהתקיים במייל) את מי יציל קודם, ילד בן 3 או כלב בן 3 שטובעים מול עיניו, הוא עונה שיציל את זה שקרוב אליו, "לא משנה אם הוא חיה או אדם. זו ההחלטה המוסרית היחידה. מי שחושב אחרת הוא הלא מוסרי, הפסיכי ורע הלב, וראוי לגנותו".

 

הרטוריקה והלהט של יורופסקי מזכירים את אלה של כומר אוונגליסט (עד כדי כך שבתום ביקורו השבוע בארץ כבר השמיעו באוזניי כמה פעילים טבעוניים קולות של הסתייגות). "שקר סופו להתגלות", אומר לי יורופסקי, "העוול אינו נצחי, ואף שחוסר צדק יכול להימשך לעתים מאות ואף אלפי שנים, האמת והחמלה תמיד ינצחו בסוף". לטענתו, "אוטופיה טבעונית יכולה להתקיים על פני כדור הארץ, ואז בני האדם יתייחסו לחיות ביראת כבוד. זה יהיה עולם שבו ישמרו על הזכויות של בעלי חיים, שבו אנשים שפויים לא יעזו לפגוע בחיות כמו שהם לא הורגים ולא רוצחים את הילדים שלהם בלי שיידרש חוק שיגיד להם שאסור לעשות את זה. הם לא יעשו את זה פשוט משום שזה לא מוסרי. חוק לא עוצר רוצחים או אנסים, מוסר כן".

 

בעצרת בכיכר רבין פגשתי את יובל גולן מעמותת שבי, שחילק פליירים עם צילומים של חיות מעונות לצד חיות משק משוחררות. "אני לא מתחבר לקבוצת אנונימוס", הוא אמר לי, "כי הם מקבלים לשורותיהם צמחונים, והצמחונים גרועים יותר מאלו שאוכלים בשר. צמחונים מודעים לסבל שגורמות לחיה תעשיות החלב והביצים והם עדיין אוכלים את המוצרים האלו. אני אפילו לא אוכל אגוזי קוקוס כי באזורים שונים בעולם משתמשים בקופים כדי לקטוף אותם. אני לא אוכל גם את כל פולי הסויה, כי מגדלים אותם על חשבון שטחים של חיות, אני לא אוכל גם חלק מסוגי הקינואה מאותה סיבה".

 

"הכל יכול להיות סבל של בעלי חיים, אין לזה גבול", אומר ד"ר תומר פרסיקו מאוניברסיטת תל אביב, המתמחה בדתות ובתרבות הרוחנית העכשווית. "בוא ניקח את זה למקום קיצוני יותר, מאין לך שכאשר אתה מגדל כלב אתה עושה מעשה מוסרי ולא גורם לו סבל? האם מותר לך בכלל לגדל כלב? האם מותר לך להאכיל את הכלב באוכל כזה או אחר רק בשביל ההנאה הפרטית שלך, כי אתה רוצה כלב? סף הרגישות עומד להשתנות. כמו שפעם אף אחד לא דמיין שלחלוב פרות עושה להן משהו רע והיום זה מובן מאליו להרבה מאוד טבעונים. הרגישות תגבר ולא יהיה לזה סוף".

 

נח הררי. "מרגע שהומצא הבשר המהונדס המהפכה תגיע מהר אף יותר" נח הררי. "מרגע שהומצא הבשר המהונדס המהפכה תגיע מהר אף יותר"

 

כסף

 

מאז ומעולם דתות ותנועות אידיאולוגיות התפשטו והכו שורש גם בזכות עוצמה כלכלית שעמדה לצדן. השינוי הגורף שמבקשים הטבעונים לא יתרחש מבלי לצבור כוח כלכלי, שינטרל התנגדויות של גופים חזקים בעלי אינטרסים כלכליים הפוכים. "השינוי החברתי לא יחול ללא אישורם של בעלי ההון", אומרת לביא. "כשבעלי ההון יבינו שיותר כלכלי להם למכור מזון טבעוני, זה מה שיקרה. החוק תמיד משרת את בעלי ההון, וכשהם יראו שהטבעונות משרתת אותם, הם יוציאו את אוכלי הבשר מחוץ לחוק. תהליך דומה קרה לנצרות. הרי מי שהרוויחו מהנצרות היו הפאודלים, בעלי האחוזות, שהגדירו את כל האדמות כשייכות לאל, ומאותו רגע החקלאים נאלצו לשלם להם אתנן".

 

עו"ד יוסי וולפסון מתנו לחיות לחיות רואה בחיבור בין הון לטבעונות חלק אינהרנטי מהמהפכה, ומספק תרחיש — שכרגע נשמע בעיקר כמשאלת לב — ולפיו גם חברות מזון רבות עוצמה יבינו שכדאי להן לנטוש את הבשר והחלב. "מפעלים לעיבוד בשר לא יפסידו אם יתאימו עצמם לשינוי הטבעוני, והקונצרנים הגדולים לעיבוד בשר מתחילים כבר עכשיו להכין את עצמם לעתיד", הוא אומר. "דו"חות כמו זה של Earth Rights Watch אמנם מפרטים את הנזק שיוצר הבשר מבחינה אקולוגית, אבל באותה הנשימה מסבירים כי באופן טבעי התעשייה תשנה כיוון למוצרים צמחיים מעובדים שיתבססו על סויה וחיטה. רמת המוצרים האלה תהיה הרבה יותר גבוהה מזו שבה ניתן להשיג אותם היום, וחברות שעוסקות בעיבוד מזון כמו טייסון פודס (חברת ייצור הבשר השנייה בגודלה בעולם — א"ל) יהיו המרוויחות הגדולות ביותר מהמהפכה.

 

דם מלאכותי על מקרר בשר בחנות במפעל זוגלובק בנהריה. שורה בלתי פוסקת של מחאות דם מלאכותי על מקרר בשר בחנות במפעל זוגלובק בנהריה. שורה בלתי פוסקת של מחאות צילום: אימג'בנק, Gettyimages

 

"ביל גייטס השקיע עכשיו מיליונים בפיתוח תחליף ביצים (גייטס הוא מבעלי הסטארט־אפ המפטון קריק פודס, שמפתח תחליפי ביצים — א"ל), כך שלא מדובר לגמרי באוטופיה. חברות רואות את האפשרות להרוויח בעולם שאינו יכול להכיל תעשיית בשר גדולה כל כך". ד"ר נח הררי סבור ש"מרגע שהומצא הבשר המהונדס, שעלות ייצורו נמוכה מזו של גידול בשר, המהפכה תגיע מהר אף יותר".

 

יותר מיצרני הבשר מזהה וולפסון דווקא את חברות התרופות כלובי רב־עוצמה שיתנגד לטבעונות, "משום שהן מושקעות בתעשיית הבשר אפילו יותר ממקדונלד'ס. הן מוכרות לחקלאים ולחוות הגידול במיליארדי דולרים אנטיביוטיקה ותרופות שמיועדות למנוע מחלות אצל חיות המשק". בעולם טבעוני הן יפסידו את השוק הזה, משיך וולפסון בחזונו, אבל מנגד הרבה מאוד בעיות רפואיות שנגרמות מאכילת בשר ייפתרו. זה יחסוך הון לרפואה הציבורית ויוריד נטל כלכלי מהמדינה, לכן יהיה לה אינטרס כלכלי לצמצם אכילת מזון מהחי".

 

לפי התחזית שלו, "בעתיד הלא רחוק יצטרכו להדביק תוויות על מוצרים מן החי שיפרטו את הנזק הבריאותי שהם גורמים. זה ירחיק אנשים מאכילת בשר, ובהמשך, ממש כמו עם סיגריות, ייאסר על אנשים לאכול בשר במקומות ציבוריים. הרי כשאתה אוכל בשר אתה גם פוגע ברגשות הציבור וגם מכעיס, כי אני, כאזרח, אצטרך לבזבז כסף כדי לשקם אותך בריאותית. לא מדובר באוטופיה, זה הכיוון שאליו צועד העולם. בדנמרק כבר הוטל מס על מוצרים מן החי כחלק מהמאבק בהשמנת יתר, והאיסור של שומן טראנס כבר מתפשט בעולם. מנסים למצוא תמריץ כלכלי (למעבר לטבעונות) ולתרגם הכל לכסף. זה בדיוק התהליך שהוביל לאיסור עישון סיגריות".

 

אלימות

 

בן סטילר בן סטילר צילום: איי אף פי

רוב התנועות הטבעוניות בישראל, כמו גם בעולם, הן טולרנטיות ושוחרות שלום. מיעוטן קבוצות רדיקליות יותר, שאינן בוחלות באלימות ובפרובוקציה להגשמת המטרה. קבוצת הפעילים 269 למשל, הנקראת בשם מספרו של עגל אנונימי ברפת חלב, מהלה בחודש מרץ השנה מי מזרקות בתל אביב בצבע אדום דם, והניחה ראשי פרות וחיות שחוטות בכיכרות. כמה מפעיליה צרבו על גופם בעזרת ברזל מלובן את המספר 269.

 

ביולי השנה, לרגל יום העצמאות של ארצות הברית, פרסמה העיתונאית והמבקרת אריאנה מלמד כתבה בערוץ האוכל של Ynet בשבח כריך כתף בקר "אלוהי" כהגדרתה. המתקפה ברשת, בעיקר בפייסבוק, לא איחרה להגיע וטיפסה לרמות של משטמה שספק אם נראו קודם. "תבדקי למה אין לך ילדים, לא יהיה לך דור המשך כמו להיטלר, הכינוי פרה לא מתאים לך, לפרות יש רגשות, כל חתיכת בשר שאת אוכלת היא מוות לילד רעב, את לא שווה את האוויר שאת נושמת כי זה על חשבון בעלי חיים, איכס אנושי, מקיא עליך, שתחנקי, פסולת אנושית, כזאת מכוערת ומפחידה, הלוואי שיאנסו אותך, הר אדם מסריחה", הן חלק מהתגובות שמלמד עצמה חשפה בדף שלה.

 

אבל גם מי שאינו מתהדר בפרהסיה באכילת בשר עשוי להפוך ליעד למתקפה. הסופר והאמן רפרם חדד חבר בקבוצת סלואו פוד, אשר דוגלת בבישול ואכילה מוקפדים ובשימור מסורות בישול שנכחדו מן העולם. בשנה שעברה הוא ארגן אירוע של גבנות מסורתית בסינמטק תל אביב, ומצא את עצמו לדבריו מותקף על ידי קבוצה של טבעונים. "לא האמנתי שהם תוקפים אותנו", אומר חדד, "אנחנו הרי משמרים את המסורת ונמצאים עם הטבעונים במאבק באוכל התעשייתי. איך אפשר לבוא לגבנים שמגדלים עזים באהבה כאומנות ממש ומכינים מהחלב שלהן גבינות בוטיק ולומר להם שהם מענים בעלי חיים? הקשר בין בני האדם לחיות המשק הוא חוזה עתיק יומין, ואם אנשים יפסיקו להכין מאכלים מסוימים, חיות משק רבות ייכחדו. התיעוש גורם נזק, אבל אצלנו בסלואו פוד תומכים בחקלאות מסורתית שתורמת לשימור החי. כשמאמינים במשהו בצורה עיוורת, נוצרת אפליה עיוורת".

 

אל גור אל גור צילום: בלומברג

ד"ר לביא קושרת בין מחאת הטבעונים לתנועת המחאה החדשה. "בשיח של הטבעונים יש התעסקות בריטואלים המקרבים בין בני הדת החדשה", היא אומרת, "מתנהלות שיחות על העושק של עולם החי, וזה מתחבר למחאה החברתית שיוצאת נגד עושק של אזרחים. אני מקשרת את זה גם לירידה לברלין. יש פה איזה טרנד של חברה מפורקת שמחפשת להרגיש שהיא צודקת ושונה משאר החברה הישראלית.

 

"ברגע ששתי טבעוניות מרגישות שהן מדברות ביניהן על משהו קדוש וכל השאר הוא טומאה, הן יכולות להפוך את כל מי ששונה מהן ללא מוסרי. כך אכילת ביצים היא לא מוסרית, התרנגולות סובלות, ואנחנו וחברינו קדושים. אולי בזכות הקדושה הזאת הן יכולות גם לשכוח מצרות אחרות. תראה מה קורה היום באינסטגרם ובפייסבוק, כל מי שמעלה תמונה של בשר הוא משוקץ ונתון למתקפה".

 

"יש בכל התנועה הטבעונית עניין של שנאת אדם באשר הוא אדם וראייה של בני אדם כתקלה של הטבע", מנסח זאת ד"ר פרסיקו באופן בוטה יותר. "יש תנועות טבעוניות הגורסות כי האדם הוא וירוס שמתרבה וגורם נזקים איפה שהוא לא נוגע וכך מזיק לבעלי החיים. אני לא אתפלא אם במציאות אוטופית תנועות טבעוניות יבקשו גם למנוע התרבות לא מבוקרת של בני אדם כדי להגן על בעלי החיים".

 

אפילוג

 

ביום שני בערב השבוע הלכתי לשמוע את ההרצאה של יורופסקי בסינמטק תל אביב. סיבוב ההרצאות הנוכחי בארץ מלווה גם במיני־פסטיבל של מוצרי צריכה טבעוניים שמארגן ויגן פרנדלי, "הבד"ץ הטבעוני" שמעניק אות הכשר למסעדות שמגישות מנות טבעוניות. בסיור בין שלל הדוכנים שהוצבו בסינמטק מצאתי אוכל מקסיקני טבעוני, עוגות שנאפו ללא ביצים, חמאה או חלב ואפילו דוכן לאיפור ולק טבעוניים. מתברר שתעשיית האיפור משתמשת בפיגמנטים מן החי, וגם בחלק מהקרמים והסבונים שאנחנו צורכים ישנם מרכיבים מן החי. מאחורי דוכן אחד ניצב יאיר שגיב ומכר קונדומים טבעוניים. על החולצה שלבש נכתב באנגלית: "אם אתה רוצה לדפוק טבעוני, תשתמש בקונדום טבעוני". מה ייחודו של הקונדום המסוים הזה? ובכן, שגיב הסביר לי שבקונדומים רגילים יש שומן מן החי. לכן הוא החל לייבא קונדומים מאוסטרליה המכילים חומרי סיכה מן הצומח. בהמשך הוא טען שמי שמקפיד על תזונה נכונה בגיל ההתבגרות המינית זוכה באיבר מין גדול יותר משל אחיו אוכלי הנבלות. אמרתי לו שזה נשמע לי גימיק שיווקי זול של התורה הטבעונית. הוא השיב לי שאני יכול להגיד מה שאני רוצה, אבל הוא מייבא קונדומים במידה 60, שמתברר שעד כה לא יובאו לישראל.

 

כשיורופסקי עלה לבמה, האולם כבר היה מלא מפה לפה בקהל משוכנע, שהגיע לשמוע שוב את ההרצאה המוכרת של הסלב הטבעוני. כמה מהפרצופים כבר יכולתי לזהות מאירועי טבעונות והפגנות שביקרתי בהם. בימים שקדמו להרצאה יורופסקי כבר הספיק לעורר את כל הפרובוקציות שהיה יכול, להתקוטט עם כל מי שהסכים, לפוצץ ראיונות, להזכיר את היטלר והשואה שוב ושוב ולאחל פעם נוספת אונס ללובשי פרוות. הפעם, בסיוע הקהל השבוי, האירוע עבר ללא הפרעות מיותרות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x