$
שווקי חו"ל

בלעדי לכלכליסט

אורי אלון מחזיק מניות בטוויטר בשווי של עד 110 מיליון דולר

הסטארט-אפיסט הישראלי שמכר לטוויטר את ג'ולפאן ב-2011 תמורת 60 מיליון דולר קיבל במסגרת העסקה כ-0.5% מהחברה

גולן חזני 06:5811.11.13

הנפקת טוויטר בבורסת ניו יורק בשבוע שעבר הכניסה לכמה מבעלי המניות בחברה סכומים נכבדים. המרוויח הגדול ביניהם הוא אוון ווילאמס, המוח מאחורי תוכנת המסרים המיידיים הכושלת אודיאו (Odeo) שלימים הפכה לטוויטר, שהוא בעל המניות היחיד עם הנתח הגדול ביותר של החברה - 12% בשווי 2.5 מיליארד דולר.

 

אך בין בעלי המניות שהתעשרו בהנפקה יש גם נקודה ישראלית. ל"כלכליסט" נודע כי אחד מהם הוא היזם הצעיר אורי אלון - שמוכר כיום יותר כאחד הבעלים של הפועל ירושלים בכדורסל. אלון מכר בספטמבר 2011 את הסטארט־אפ ג'ולפאן (Julpan) לטוויטר תמורת כ־60 מיליון דולר.

 

בעסקאות מסוג זה התמורה מתקבלת בכסף מזומן ובמניות של הרוכשת ביחסים של שליש־שני שליש. על פי הערכות, אלון, שהחזיק ברובן המוחלט של מניות ג'ונפאן במכירה, קיבל כ־0.4%–0.5% באופציות למניות טוויטר בעסקה.

 

אורי אלון אורי אלון צילום: תומי הרפז

 

טוויטר הונפקה ביום חמישי, ביום המסחר הראשון זינק שווייה ב־73% ל־24 מיליארד דולר ומאז התממש ל־22 מיליארד דולר. אחזקותיו של אלון - במידה ובהתאם להערכות הוא לא מימש מניות בהנפקה - שוות כ־90–110 מיליון דולר. אלון שוהה בארה"ב ולא ניתן היה לקבל ממנו התייחסות לידיעה.

 

שווייה של טוויטר במועד העסקה לרכישת ג'ולפאן עמד על כ־8 מיליארד דולר, מאחר שבשווי זה גייסה רק חודש קודם לכן 800 מיליון דולר.

 

שווי המניות שקיבל אלון עמד אם כן על כ־40 מיליון דולר. ג'ולפאן, שהוקמה ב־2010, פיתחה אלגוריתם שנועד לשפר את החיפוש באינטרנט לא רק על פי מילות החיפוש, אלא גם לפי מה שאלון מכנה "סיגנלים חברתיים" - אלמנטים שאנשים משתפים במדיה החברתית כמו לינקים, טוויטים, ריטוויטים, לייקים ועוד. משרדיה של ג'ולפאן במנהטן הפכו למשרדים של טוויטר, והיו הראשונים שבהם הפעילה טוויטר צוות של מהנדסים מחוץ לחברה.

 

ג'ולפאן היתה האקזיט השני של אלון, שב־2006 מכר לגוגל את אוריון, אלגוריתם למנוע חיפוש שפיתח. באותה שנה הצטרף אלון לגוגל וכיהן בה כראש פרויקט בתחום החיפוש.

 

ביוני האחרון עמד אלון בראש קבוצת משקיעים שחתמה על הסכם לרכישת מניותיו של של גומא אגייאר בקבוצת הכדורסל הפועל ירושלים תמורת 15 מיליון שקל.

 

הקבוצה כוללת מלבד אלון את אנשי העסקים אייל חומסקי, ארן טלם, דייויד קליינהנדלר ואמארה סטודמאייר. הרכישה היא של 60% עם אופציה להגדלת המניות ל־90%.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x