בורסת ת"א

סטרטסיס רוכשת חברה אמריקאית למדפסות תלת מימד ב-403 מיליון דולר

הרכישה של מייקרבוט (MakerBot) המיצרת מערכות שולחניות להדפסה בתלת ממד העסקה, תבוצע בדרך של החלפת מניות

שי סלינס 07:3920.06.13

 

מדפסת תלת מימד מדפסת תלת מימד

 

חברת סטרטסיס הישראלית הנסחרת בנאסד"ק, הודיע הבוקר כי תרכוש את חברת מייקרבוט (MakerBot) מניו יורק, יצרנית מערכות שולחניות להדפסה בתלת ממד, בדרך של החלפת מניות בסכום של 403 מיליון דולר. השלמת העסקה צפויה במהלך הרבעון השלישי של 2013. על המגעים לרכישת החברה נכתב ב"כלכליסט" לפני כשבועיים. 

על פי תנאי הסכם בין החברות, סטרטסיס תנפיק לבעלי מניותיה של מייקרבוט כ-4.76 מיליון מניות של סטרטסיס, בתמורה ל-100% מהון המניות של מייקרבוט. שווי העסקה נגזר על פי מחיר הסגירה של מניית סטרטסיס בבורסה אתמול שעמד על 84.6 דולר.

 

בעלי המניות של מייקרבוט יוכלו ליהנות מתמורה נוספת, וסטרטסיס תקצה להם עד כ-2.38 מיליון מניות נוספות, בשווי כספי נוכחי של עד כ-201 מיליון דולר, כאשר תמורה נוספת יכולה להתבצע במניות, במזומן או בשילוב של שניהם, לפי שיקול דעתה של סטרטסיס. ההקצאה הנוספת כפופה לעמידת מייקרבוט בביצועים ואבני דרך שסוכמו בין הצדדים, וזאת עד לסוף שנת 2014. אם תשולם התמורה הנוספת כאמור, במלואה, תגיע התמורה הכוללת של העסקה לשווי כספי המוערך כיום ב-604 מיליון דולר.

 

הרכישה של חברת מייקרבוט שנוסדה ב-2009 ומכרה עד היום למעלה מ-22 אלף מדפסות תלת ממד, כוללת, בין היתר, את האתר Thingiverse.com, המרכז את האוסף הגדול ביותר של עיצובים דיגיטליים שניתנים להורדה לשם הכנת אובייקטים פיזיים עבור יוצרים ומעצבים. באתר מבקרים כחצי מיליון משתמשים ייחודיים מדי חודש, ומתבצעות דרכו הורדות של כמיליון קבצי מודלים תלת ממדיים מדי חודש, המשמשים לעיצוב ולפיתוח מוצרים.

 

סטרטסיס ומייקרבוט מעריכות, כי בשנת 2012 נמכרו בעולם בין 35 אלף ל-40 אלף מדפסות תלת ממד שולחניות. מספר זה צפוי להכפיל את עצמו במהלך שנת 2013, ככל שיותר ויותר צרכנים יאמצו את הטכנולוגיה הזו במגוון רחב של יישומים. סטרטסיס מאמינה כי השילוב בין חוויית המשתמש הייחודית במוצרי מייקרבוט ונגישותם הגבוהה, יסייעו להגדיל את קצב האימוץ של המערכות השולחניות להדפסה בתלת ממד.

 

דיויד רייס, מנכ"ל סטרטסיס, אמר כי "מדפסות התלת ממד של מייקרבוט מאומצות במהירות על ידי מעצבים ומהנדסים בתחום ה-CAD. ברה פטיס והצוות שלו במייקרבוט בנו את המותג החזק ביותר בקטגורית מדפסות תלת הממד השולחניות, המספקות חוויית משתמש יוצאת דופן. למייקרבוט יש היצע של מוצרים מרשימים, ואנו מאמינים כי האסטרטגיה של החברה להפוך את המוצרים בתחום ההדפסה בתלת ממד לנגישים בכל בית, תתרום להעמקת האימוץ של מוצרי החברה בכל השווקים הרלבנטיים".

 

ברה פטיס, מנכ"ל מייקרבוט: "השנים האחרונות היו מעוררות השראה ומרגשות מאוד עבורנו. יש לנו מודל אגרסיבי לצמיחה, ושיתוף הפעולה עם סטרטסיס יאפשר לנו לקדם את המשימה שלנו לעודד אנשים ליצור באמצעות מייקרבוט, ויאפשר לנו לחשוף קהל נרחב יותר לטכנולוגיית התלת ממד. אני שמח על ההזדמנויות שהשילוב עם סטרטסיס יביא ללקוחות הנוכחיים והעתידיים שלנו".

 

בשנה שעברה התאחדה סטראטסיס עם אובג'ט ישראלית, ורבים מהתפקידים הבכירים בחברה, כולל תפקיד המנכ"ל, מאוישים על ידי ישראלים. כיום נחשבת החברה לגורם מוביל בשוק המדפסות התלת ממד לתעשייה והיא לוקחת חלק מרכזי ברבים מהפרויקטים החדשניים שנעשים בתחום. עם זאת, לחברה אין כיום פעילות בשוק הקטן אך הצומח של מדפסות תלת-ממד לשוק הביתי, שמייקרבוט נחשבת לאחד הגורמים המובילים והחלוציים שבו.

 

מייקרבוט החלה את דרכה כספקית ערכות להרכבת מדפסות תלת ממד, אך לפני כשנה עברה שינוי כיוון דרסטי והחלה לשווק מדפסות מורכבות ומוכנות לשימוש ישר מהקופסה.

על הרעננות של עולם ה"עשה זאת בעצמך" היא שומרת באמצעות הדפסה של חלקי הפלסטיק במוצר הסופי, שנוצרים באמצעות שימוש במדפסות מייקרבוט קיימות.

x