$
מוסף 18.04.2013

"שבוע לאחר סיום תפקידי בסלקום אמי שאלה אותי: 'אז מה אתה עושה כל היום?'"

עמוס שפירא, נשיא אוניברסיטת חיפה: "אמא בדקה כל יום אם הכנו שיעורים, וכשרצתה לדרבן אותי נהגה לומר: 'למי שאין ראש רצוי שיהיה ישבן, לך אין מספיק משניהם'"

"נולדתי בתל אביב, דור שישי בארץ מצד אבי יצחק. אמי אסתר נולדה בסלוניקי ועלתה לארץ בילדותה. התגוררנו בדרום תל אביב ולמדתי בנווה צדק, ומה שהכי זכור לי מאז הוא החורף באזור סלמה: כשהלכנו לבית הספר הרחוב היה מוצף במים, והיה תלת־אופן שהעביר את הילדים מצד לצד בחצי גרוש.

 

"האישיות הדומיננטית בחיי היומיום היתה אמי המורה, שהפכה לאמא במשרה מלאה לחמשתנו עד שגדלנו. כשהרגשנו לא טוב היא שמה לנו מדחום בפה ואמרה: 'אם הטמפטורה מתחת ל־38 מעלות - הולכים לבית הספר'. אבי היה תלמיד ישיבה שלמד גם טכנאות חשמל והקים בית מלאכה קטן לייצור מכשירי חשמל. הוא הקים את העסק עם דודים שלי, שקנו מוקשים מעודפים של הצבא הבריטי, הוציאו מהם חומר נפץ והפכו אותם לפלטות חימום.

 

1962. מימין למעלה ובכיוון השעון: עמוס שפירא (13), בן הדוד אמנון, סבתא גולדה, האח יוסי, האב יצחק, האחות אורלי והאם אסתר בתל אביב 1962. מימין למעלה ובכיוון השעון: עמוס שפירא (13), בן הדוד אמנון, סבתא גולדה, האח יוסי, האב יצחק, האחות אורלי והאם אסתר בתל אביב

 

"הסטריאוטיפ המקובל היה שבמשפחות מסלוניקי האוכל טעים וטוב, אבל אצל אמא הוא אף פעם לא היה מגרה במיוחד. היא הבהירה שהנאה מאוכל היא לא מטרה בפני עצמה: 'לאכול צריך כדי שיהיה כוח ללמוד'. הלימודים היו מעל הכל, ואמא בדקה כל יום אם כל אחד מאיתנו הכין שיעורים, ונהגה לומר: 'לכל ילד יש ראש ויש ישבן, למי שאין ראש רצוי שיהיה ישבן'. כשרצתה לגעור בי על שאיני מתאמץ מספיק אמרה לי: 'לך אין מספיק משניהם'.

 

"אמי היום כמעט בת 90, והדבר שגורם לה את הסיפוק הכי גדול הוא שאין לה זמן לדבר איתי כי היא באמצע שיעור. היא מלמדת תלמידים חלשים כמעט בהתנדבות. היא מוטרדת מאוד אם נדמה לה שאני לא עובד. רק שבוע אחרי שסיימתי את תפקידי בסלקום היא התקשרה ושאלה: 'אז מה אתה עושה כל היום?'. כשהתגריתי בה: 'אמא, אני לא מתכוון לעבוד יותר אלא להתבטל' היא התקשרה בדאגה לילדיי כדי לשאול אותם מה קרה לאבא.

 

"היו לי תפקידים שונים: התפקיד המשמעותי הראשון היה בחוגלה בתחום של מוצרי צריכה, אחר כך מנכ"ל אל על, מנכ"ל סלקום, וכעת נשיא אוניברסיטת חיפה. כל תחום מצריך ללמוד עולם מושגים חדש, ואלה גם תקופות מתוחות שבהן אתה צריך להוכיח לכולם שאתה ראוי להוביל את הארגון. באוניברסיטה זה גם להוכיח לאמא שלי, שבוודאי מסתכלת עליי בשבע עיניים כי עכשיו נכנסתי לטריטוריה שלה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x