$
חברה וסביבה

מרגרט תאצ'ר, ראש ממשלת בריטניה לשעבר, מתה בגיל 87

תאצ'ר, שכיהנה כראש ממשלה בשנים 1990-1979 וכונתה "אשת הברזל", לקתה בשבץ מוחי. דובר המשפחה: "הברונית הלכה לעולמה בשלווה". נתניהו: ""היתה ידידת ישראל העם היהודי"

בלומברג ו-ynet 15:0408.04.13

ראש ממשלת בריטניה לשעבר מרגרט ת'אצ'ר מתה היום (ב') בעקבות שבץ מוחי בגיל 87. דוברה הלורד בל הודיע על מותה.

 

בל אמר: "בצער רב, מארק וקרול ת'אצר מודיעים על פטירתה של אימם, הברונית תאצ'ר, שהלכה לעולמה בשלווה הבוקר לאחר שלקתה בשבץ".

 

מרגרט תאצ'ר מרגרט תאצ'ר צילום: cc by Chris Collins of the Margaret Thatcher Foundation

 

מרגרט הילדה ת'אצ'ר כיהנה כראש ממשלת בריטניה מטעם מפלגה השמרנית מ-1979 ועד 1990 - הכהונה הארוכה ביותר של ראש ממשלה במדינה - והיתה האישה היחידה אי פעם שעמדה בראש ממשלה בריטית.

 

תאצ'ר היתה ידועה בקו הנוקשה וחסר הפשרות שלפיו התנהלה ושבעטיו הוטבע הביטוי "תאצ'ריזם". היא אף כונתה "אשת הברזל" בעיתונות הסובייטית, כינוי שהפך לשם נרדף למדיניות שלה.

 

תאצ'ר יישמה שורה של יוזמות כלכליות ומדיניות שנועדו לחזק את המדינה והתמקדה בדה-רגולציה, בשוקי עבודה גמישים, בהפרטת חברות ממשלתיות ובצמצום כוחם של ארגוני עובדים.

 

מארמון בקינגהם נמסר: "המלכה נעצבה לשמוע את החדשות על מותה של הברונית ת'אצ'ר. הוד מעלתה תשלח בקרוב באופן פרטי את תנחומיה למשפחה".

 

"היתה ידידת ישראל והעם היהודי"

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד לתאצ'ר: "הברונית תאצ'ר הייתה מנהיגה גדולה, אשת עקרונות, בעלת נחישות, אמונה עצמית וכוח. היא הייתה ידידה איתנה של מדינת ישראל והעם היהודי. היא העניקה השראה לדור של מנהיגים פוליטיים. אני שולח את תנחומיי הכנים למשפחתה, ולממשלה והעם בבריטניה".

 

ראש הממשלה הנוכחי של בריטניה, דיוויד קמרון, המקיים בימים אלה ביקור דיפלומטי בכמה מדינות באירופה, הודיע שיקצר את מסעו בעקבות מותה של תאצ'ר. בהודעה שמסר דוברו נאמר: "בריטניה איבדה מנהיגה גדולה, בריטית גדולה וראש ממשלה גדולה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x