פרסום ושיווק

הוועדה הישראלית למדרוג עונה לערוץ 9: "נתוני הצפייה מהימנים"

ערוץ 9 דרש למנות נאמן חיצוני שיבדוק את עבודת הוועדה למדרוג בטענה כי נתוני הרייטינג המיוחסים לאוכלוסיית העולים לא משקפים את המציאות

זוהר שחר לוי 08:4219.02.13
הנהלת הוועדה הישראלית למדרוג מגיבה לתביעה שהוגשה נגדה לאחרונה על ידי ערוץ 9 ומודיעה לבית המשפט: "נתוני הצפייה מהימנים, זו תביעה מופרכת שיש לדחות אותה על הסף".

בתביעה שהוגשה במהלך חודש דצמבר האחרון לבית המשפט המחוזי בירושלים, דרשו נציגי ערוץ 9 למנות נאמן חיצוני שיבדוק את עבודת הוועדה למדרוג בטענה כי נתוני הרייטינג המיוחסים לאוכלוסיית העולים לא משקפים את המציאות. "נתוני הצפייה 'הפורמליים' של הוועדה", טענו נציגי ערוץ 9 בתביעתם, "משקפים 'יקום מקביל', שדבר אין לו עם נתוני האמת של צפיית אוכלוסיית העולים".

 

לאוניד בלחמן מנכ"ל ערוץ 9 לאוניד בלחמן מנכ"ל ערוץ 9 צילום: אוראל כהן

 

בוועדה הישראלית למדרוג דחו בכתב התשובה את טענות ערוץ 9.

 

לדבריהם, מדובר ב"תובענה הלוקה בחוסר ניקיון כפיים בדרך הצגתה את פני הדברים... הסעד המבוקש (מינוי נאמן חיצוני) מרחיק לכת, והוא יוצא מההנחה שלפיה נתוני מערכת הצפייה אינם אמינים... אין יסוד להנחה זו".

 

באי כוחה של הוועדה, עו"ד יאיר עשהאל ויניב שבו ממשרד אברמזון ושות', מציינים עוד בכתב התשובה כי הבעיה האמיתית של ערוץ 9 נעוצה בשינויים סוציו־תרבותיים, לרבות בדפוסי צריכת המדיה, של העולים מברית המועצות לשעבר בחברה הישראלית. לדברי עוה"ד, במהלך שני העשורים האחרונים עברה אוכלוסייה זו תהליך חברתי שכרוך מטבעו בפגיעה מסוימת בנתוני הצפייה של ערוץ 9.

 

"בהתאם לכך", נכתב, "קשה שלא לקבל את הרושם כי מטרת התובענה הנה לחלץ אמירה כלשהי מבית המשפט ביחס לבעיה כביכול בנתוני הוועדה או בפעולותיה - אמירה שעשויה לסייע לערוץ לטעון כלפי גורמים בשוק כי אין לנהוג בהתאם לנתוני הצפייה של הוועדה למדרוג. קשה להפריז בנזק לשוק שיגרום מצב דברים שכזה".

 

עוד מצוין בכתב התשובה כי בטרם הגיש ערוץ 9 את תביעתו הוא פנה גם לוועדה עצמה, ובעקבות זאת היא ביצעה בדיקות מקיפות בסיוע היועץ הסטטיסטי מטעמה, פרופ' צבי גילולה מהאוניברסיטה העברית ואוניברסיטת שיקגו, ובכולן לא נמצא פגם או כשל כלשהו במערכת. למרות זאת, הערוץ לא הסתפק בתשובות אלו ופנה לבית המשפט. לכתב התשובה של הוועדה למדרוג צורפה גם חוות דעת התומכת בגרסתה, של פרופ' רון קנת, נשיא האיגוד הישראלי לסטטיסטיקה ומומחה בעל שם בתחום. לפי חוות דעתו, לא נפל כל פגם ביישום ההחלטות והכללים שלפיהם פועלת הוועדה למדרוג. עוד נטען בחוות הדעת כי לנוכח הזמן שחלף מאז העלייה המסיבית מברה"מ לשעבר, נראה שיש מקום לבדוק את ההגדרה 'עולה חדש' במתכונתה הנוכחית וכן את מספרם של בתי העולים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x