$
בלדד השוחי

מתי לשתות, בזמן האוכל או אחרי?

האם זה בריא לשתות תוך כדי שאוכלים? או שעדיף לעשות כל אחד בנפרד? ואם כן, מה קודם?גיל ג'

בלדד השוחי 09:0024.01.13

גיל היקר,

 

ההמלצה האישית שלי היא שתפסיק להתעסק בשטויות. זו העבודה שלי. חשוב על זה כך: ממי שמעת שאסור לשתות בזמן הארוחה? ממומחים למערכת העיכול? מאנשים שחקרו את הנושא? שקראו מחקרים של אנשים אחרים? מובן שלא. אם זה היה המצב לא היית פונה לבלדד. הצרה היא שלא סיפרת לי מה מדאיג אותך בדיוק, ולכן אני לא יודע בדיוק איזה גיבוב של שטויות אתה רוצה שאני אפריך, אז אני איאלץ להסתפק בשלוש שמועות שמשכו את תשומת לבי.

 

מניסיוני, השמועה הנפוצה ביותר היא ששתייה בזמן הארוחה או מיד לפניה מביאה לדילול מיצי הקיבה, ומיצים דלילים לא יצליחו לפרק את האוכל. זה כמעט נשמע הגיוני. אבל רק כמעט. הרי מערכת העיכול שלך מיועדת במיוחד לקלוט דברים שידללו אותה. גם המים, גם המרק, גם התרנגולת - כולם מדללים את המיצים. ככה זה עובד, כשהמיצים שלך מעכלים משהו הם מאבדים את יכולתם המאכלת. ובדיוק בשביל זה יש לגוף שלנו מערכת חכמה להפליא שמאזנת את ריכוז המיצים בזמן אמת (בשיעורי ביולוגיה קוראים לזה "הומיאוסטזיס").

  

  איור: ערן מנדל

 

כדי לדלל את מיצי העיכול באופן משמעותי תיאלץ לשתות כל כך הרבה שהדם שלך יהפוך לדליל, התאים שלך יתנפחו ואתה תובהל לבית החולים עם בצקת במוח. לא עלינו. ומה שהכי מגוחך בסיפור הזה זו העובדה שמים הם אחד הממסים החזקים והרבגוניים ביותר בטבע. זו הסיבה שהם מהווים מרכיב עיקרי במיצי עיכול וביצורים חיים בכלל.

 

שמועה אחרת היא שכשאתה שופך מים קרים לבטן אתה מאלץ את מערכת העיכול להפנות משאבים לחימום, והמשאבים האלה יבואו על חשבונו של עיכול יעיל. כרגיל, הכל תלוי במידה. לשתות בבת אחת כמות גדולה של מים קרים מאוד זו חוויה עזה אפילו בין הארוחות, אבל אם אתה מחלק את הכוס לכמה שלוקים... עד שהם עוברים לך את הגרון המים כבר חמימים. המערכת שלך לגמרי מסוגלת להתמודד עם זה. אחרת גלידה לא היתה כזו חוויה נעימה.

 

יש גם כאלה שממליצים לשתות לפני האוכל כדי למלא את הבטן ולזלול פחות. זו אופטימיות של שמנים. אמנם לפעמים צמא נדמה לנו כרעב, אבל הודות למורכבות הנפשית שלנו, ולקשר העז של מנגנון הרעב והזלילה לאותה מורכבות, כמעט כל דבר עלול להתפרש בטעות כרעב. במקום לשתות לפני האוכל אפשר פשוט לעצור לרגע ולבדוק אם אתה באמת רעב. אם התשובה אינה "כן" ברור ורם ואתה עדיין פותח את המקרר, שום כוס מים לא תעזור לך.

 

בקיצור, שלא יבלבלו לך במוח. שתה לפני, שתה אחרי, שתה תוך כדי - רק שתה במידה. ואל תפחד משטויות

בטל שלח
    לכל התגובות
    x