שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בלדד השוחי

למה האבולוציה נתנה לנו גומות חן?

איך נוצרות גומות חן? ולמה הן טובות? רוני רוזנפלד, תל אביב

בלדד השוחי 08:1413.12.12
רוני היקרה,

 

אני חושב שעל השאלה השנייה שלך את יכולה לענות בעצמך. גומות חן, כפי ששמן מסגיר, טובות בעיקר כדי למצוא חן בעיני אנשים. יש בעלי גומות שלוקחים את זה רחוק ועושים מהגומות שלהם קריירה בתחום הדוגמנות, או המשחק, שלא לדבר על קריירות פוליטיות – אבל רובם פשוט משתמשים בגומות כדי למשוך בני־זוג פוטנציאליים.

 

מה שהופך את הסיפור למעניין במיוחד זה שמבחינה טכנית, רוב הגומות הן מומים מולדים. גומות בסנטר, לדוגמה, נובעות בדרך כלל מכשל בהיווצרות של עצם הלסת ושרירי הלסת בשלב העוברי. יש שם ממש חריץ בעצם.

 

וגומות בלחיים, שאליהן הלוא בדרך כלל מתכוונים כשאומרים "גומות חן", נובעות לרוב מעיוות ברקמות החיבוריות ובשרירים שאחראים על מתיחת זוויות הפה לכדי חיוך (שרירי הזיגומאטיקוס הגדולים, אם מישהו שואל). על פי רוב זו התפצלות משונה של השריר לשני ראשים. לפעמים זה שקע באמצע השריר. לפעמים השריר סתם קצר מדי. כך או כך, מדובר בדפקט.

 

רוב הגומות הן מומים מולדים רוב הגומות הן מומים מולדים צילום: שאטרסטוק

 

אז איך הדפקט הזה הפך לסמל החינניות? קשה לדעת בוודאות, אבל אפשר להעלות ניחוש מושכל. גומות חן מופיעות לעתים קרובות באופן זמני על פניהם של תינוקות, כי שרירי הפנים שלהם טרם סיימו להתפתח. ומאפיינים תינוקיים הם להיט גדול בכל התחום הזה של למצוא חן בעיני אנשים. עיניים גדולות, פה קטן, וגם גומות. כולם פורטים לנו על החיבה הבסיסית הטבועה בנו כלפי תינוקות.

 

וזו הסיבה לכך שהפגם הזה כה נפוץ. הוא עובר בתורשה, וכיוון שהוא כל כך חינני הוא מגדיל את סיכויי בעליו להעביר אותו הלאה. אם במקרה נולדת בלי, תמיד תוכלי לפנות למנתח הפלסטי הקרוב למקום מגורייך. ניתוח ליצירת גומות חן הוא אחד הניתוחים הפשוטים ביותר. אולי כי תמיד קל יותר לקלקל.

 

ראיתי בפייסבוק מישהו שנקרא "בלדד השוחי" והוא התנהג אלי לא יפה, האם זה אתה? צור

 

צור היקר,

 

אתה לא הראשון שמפנה את תשומת לבי לעניין הזה, ואני שמח להודיע שמדובר במישהו אחר לגמרי. אני מוכן ללכת די רחוק כדי לענות על שאלות הקוראים, ובמשך השנים מצאתי את עצמי בשלל מצבים מוזרים ומסוכנים בשל כך, אבל לפייסבוק אני לא נכנס.

 

כתבתי בנענע, פרסמתי ספר אחד ועכשיו אני כותב ב"מוסף כלכליסט". לעתים רחוקות אני מצליח לענות באופן אישי לדואר שנשלח למערכת, וזהו. אם אתה פוגש בלדד השוחי במקום אחר, הוא מתחזה. מצד שני, גם לי לא באמת קוראים בלדד, אז אין לי על מה להתאונן.

 

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

 שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x