המזרח התיכון

שר ההגנה האמריקני: "המצב בסוריה יוצא מכלל שליטה"

פגיעה אנושה בצמרת הביטחונית של נשיא סוריה: לחימה חסרת תקדים של 4 ימים בדמשק הגיעה לשיא, כששומר ראש במעגל הפנימי של אסד פוצץ מטען בישיבה ביטחונית. שר ההגנה ראג'יחה ויד ימינו של אסד אסף שווקאת נהרגו. דיווח: גם שר ההגנה לשעבר טורקמני נהרג. שר הפנים וראש המודיעין נפצעו. קרבות ליד הארמון

ynet וסוכנויות הידיעות 17:1318.07.12

שנה וארבעה חודשים הם השאירו את משטרו של אסד בחיים, ועכשיו - הם לא כאן עוד: בפיגוע שאירע בצהריים (יום ד') במפקדת הביטחון הלאומי בדמשק נהרגו שר ההגנה הסורי דאוד עבדאללה ראג'יחה וגיסו של נשיא סוריה בשאר אסד, אסף שווקאת, שהיה סגן שר ההגנה ונחשב ליד ימינו של הנשיא. כך אישרה הטלוויזיה הממלכתית של סוריה. לפי מקורות ביטחוניים סוריים, המחבל שהפעיל את המטען שממנו הם נפגעו הוא שומר ראש במעגל הפנימי של הנשיא אסד.

  

לפי דיווחים בערוץ "אל-מנאר" של חיזבאללה, המקושר למקורות סוריים, גם שר הפנים איבראהים א-שער נהרג בפיגוע, אולם הטלוויזיה הסורית הכחישה זאת וטענה כי הוא חי וכי מצבו יציב. באותה רשת דווח כי גם שר ההגנה לשעבר, חסן טורקמני, נהרג בפיגוע. מקורות ביטחוניים אמרו עוד כי גם ראש המודיעין הסורי הישאם בחתיאר נפצע, והועבר לניתוח בבית חולים. המשטר הסורי מיהר להכריז על שר הגנה חדש - הגנרל פהד ג'סים אל-פריג'.

 

שר ההגנה האמריקני לאון פאנטה הזהיר בעקבות הפיגוע בדמשק כי המצב בסוריה "יוצא מכלל שליטה". בפיצוץ נהרגו שר ההגנה הסורי דאוד עבדאללה ראג'יחה וגיסו של נשיא סוריה בשאר אסד, אסף שווקאת. פאנטה הוסיף כי על הקהילה הבינלאומית להגביר למקסימום את הלחץ על הנשיא בשאר אסד "לעשות את הדבר הנכון, להתפטר ולאפשר חילופי שלטון שקטים".

 

שר ההגנה הסורי שנהרג, דאוד עבדאללה ראג'יחה שר ההגנה הסורי שנהרג, דאוד עבדאללה ראג'יחה צילום: אי פי אי

 

מפקד "צבא סוריה החופשי", הארגון החמוש המרכזי של המורדים, נטל אחריות לפיגוע. גם ארגון מורדים איסלאמיסטי המכנה עצמו "ליווא אל-איסלאם" נטל אחריות לו, אך לפי "צבא סוריה החופשי", אנשיו שלו הם שעקבו אחרי תנועותיהם של הבכירים שנפגעו בפיצוץ היום. המורדים טענו גם כי מאהר אסד, אחיו של הנשיא בשאר ובכיר המשטר בעצמו, נהג להגיע מדי פעם לישיבות. לא דווח כי היה בישיבה היום או כי נפצע בה.

 

רשת "אל-ערבייה" דיווחה כי חיילי החטיבה המשוריינת 3 בדמשק נסוגים ונוטשים את הטנקים שלהם ברחובות. באידליב דווח כי כוחות המשטר נסוגים מאזור מערת א-נאעמאן ועוזבים מאחור את כלי הנשק והציוד שלהם.

 

"שכירי חרב ביצעו מתקפת הטרור"

 

כשעתיים אחרי הפיגוע פרסם המשטר הסורי הודעה, שבה האשים "שכירי חרב" בביצוע "מתקפת הטרור". הוא הבטיח לרדוף את מבצעי המתקפה, ואמר: "היא רק מגבירה את הנחישות של כוחות הביטחון לטהר את המולדת משרידי הכנופיות החמושות". בהצהרה של צבא סוריה נמסר כי מי שחושב שהֶרֶג מפקדים בכירים יכול "לסובב את ידה של סוריה" משלה את עצמו.

 

ההודעה הראשונית על הפיגוע נמסרה בטלוויזיה הסורית מעט אחרי 12:00 בצהריים, ולפיה מחבל מתאבד התפוצץ בבניין הביטחון הלאומי בדמשק. לפי משטרו של בשאר אסד, הפיגוע אירע בזמן ישיבת קבינט שבה השתתפו שרים ואישי ביטחון בכירים. בהמשך דווח כי כמה אנשים נפצעו, אחדים מהם קשה, ובחלוף זמן מה הודיעה הטלוויזיה הסורית על מותם של שר ההגנה ראג'יחה ושל שווקאת. אחר-כך נפוצו דיווחים סותרים לגבי אופן ביצוע הפיגוע: לפי חלק מהדיווחים היה זה מחבל מתאבד, ולפי דיווחים אחרים היה זה מחבל שהפעיל את המטען בשלט רחוק.

 

ראג'יחה, בן 65 במותו, היה הנוצרי הבכיר ביותר שנשא במשרה ממשלתית בסוריה. אסד מינה אותו לתפקיד בשנה שעברה, ולמותו תהיה קרוב לוודאי השלכה גדולה גם על המיעוט הנוצרי בסוריה, כ-10% מאוכלוסיית המדינה, שעמד באופן כללי לצד המשטר בחודשי ההתקוממות. אסף שווקאת שנהרג היה נשוי לאחותו הגדולה של אסד, בושרה, ונחשב לאחת הדמויות המטילות מורא ביותר בקרב אזרחי סוריה.

 

גיסו של אסד וסגן שר ההגנה הסורי אסף שאוקת שחוסל גיסו של אסד וסגן שר ההגנה הסורי אסף שאוקת שחוסל צילום: רויטרס

סוכנות הידיעות הסורית הרשמית דיווחה כי הפיצוץ אירע במפקדה המשמשת את המטה של גופי המודיעין הסוריים. כ-500 מטר משם שוכנת שגרירות ארצות הברית. לפי הטלוויזיה הסורית, עדי ראייה אמרו כי המשטרה סגרה את אזור הפיגוע, ועל עיתונאים נאסר לגשת לזירה. פעיל האופוזיציה עומר א-דימשקי אמר כי כוחות של המשמר הנשיאותי הקיפו אחרי הפיגוע את בית החולים א-שאמי שאליו הובהלו הפצועים הבכירים.

 

לפני הפיגוע: קרבות ליד הארמון

 

היום הגיעה לשיא חדש הלחימה ברחובות דמשק, שמתנהלת זה היום הרביעי ברציפות. תושבים בדמשק ופעילי אופוזיציה דיווחו כי המורדים תקפו הבוקר מחסומים של צבא אסד ליד ארמון הנשיאות, מתקן עצום מהתקופה הסובייטית המשקיף על הבירה. "יכולתי לשמוע רעש של ירי מנשק קל ופיצוצים שהולכים וגוברים מכיוון המחסומים", סיפרה יסמין, ארכיטקטית המתגוררת באזור דומאר בדמשק.

 

בתמונות וידאו שהעלו פעילי אופוזיציה לאינטרנט נראתה לכאורה אש בוערת הלילה כתוצאה מהתקפה של המורדים.

הקרבות העזים בדמשק הם אתגר חסר תקדים עבור שלטונו של אסד, וסימן להחרפה נוספת במלחמת האזרחים המתחוללת במדינה, מלחמה שבה נהרגו לדברי האופוזיציה יותר מ-17 אלף בני אדם.

 

אזור דומאר שבו נמצא ארמון הנשיאות הוא אזור מאובטח היטב בדרך-כלל, והמחסומים הצבאיים בו ניצבים רק כמה מאות מטרים מהארמון עצמו. קרבות התנהלו במהלך הלילה גם בשכונות הדרומיות עסאלי, קדם, חג'אר אל-אסווד ותדאמון, רובן שכונות שבהן מתגוררים סונים מוסלמים ופליטים פלסטינים.

 

מוקדם יותר דיווחה סוכנות הידיעות הסורית כי חיילי צבא אסד נלחמים במורדים בשכונת אל-מידאן שהאופוזיציה טוענת כי השתלטה עליה, וכי הם מסבים למורדים "אבידות כבדות". ארגון אופוזיציה סורי מרכזי שמושבו בבריטניה טען כי מסוקים של הצבא תקפו שכונות בדמשק. מאוחר יותר היום צפויה מועצת הביטחון של האו"ם להצביע על החלטה נוספת המגנה את סוריה, אך גם החלטה זו לא תכלול פעולה ממשית נגד משטר אסד.

 

כשלוש שעות אחרי חיסול הבכירים הביטחוניים של אסד, דיווחה "אל-ג'זירה" כי פיצוצים חזקים נשמעו במטה הדיוויזיה

הרביעית של צבא סוריה בדמשק. בראש הדיוויזיה הזו עומד מאהר אסד, אחיו של הנשיא בשאר.

 

יצוין כי לפי הערכות במערב, המורדים הסורים אינם היחידים שמבצעים התקפות ברחבי סוריה. גורמים מערביים סבורים כי זרוע אל-קאעידה בעיראק שלחה לאחרונה פעילים לסוריה, והם שביצעו שלל פיגועים בשנה האחרונה במדינה. בחודש שעבר נטל ארגון המזוהה עם אל-קאעידה אחריות לעשרות מתקפות טרור בדמשק ובערים נוספות.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x