$
מט"ח וסחורות

אובמה מטיל סנקציות נוספות על איראן; הנפט עלה ברבעון הראשון ב-4.2%

מחיר חבית נפט עלה היום ב-0.2% ל-103.02 דולר. המהלך הטרי של אובמה יאפשר לארה"ב להטיל סנקציות על בנקים בעולם שישימשו כמתווכים בעסקאות בהן מוכרת איראן נפט למדינות בעולם

סוכנויות הידיעות 22:0330.03.12

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הלך צעד נוסף בדרך לבידודה של איראן מהכלכלה העולמית. אובמה מתכוון להודיע בקרוב, באופן רשמי, על סנקציות חדשות שמטרתן למנוע ממדינות העולם לרכוש נפט מאיראן.

 

המהלך הטרי של אובמה יאפשר לארה"ב להטיל סנקציות על בנקים בעולם שימשו כמתווכים בעסקאות

בהן מוכרת איראן נפט למדינות בעולם. הצעדים החדשים ייכנסו לתוקפם החל מחודש יוני.

 

הסנקציות שהטיל אובמה כנגד איראן והצהרותיה כי תסגור את מיצרי הורמוז, תרמו מאוד לעלייה במחיר הזהב השחור במהלך הרבעון הראשון של השנה. הנפט עלה במהלך הרבעון ב-4.2% אחרי עלייה של 0.2% היום. מחירה של חבית נקבע על 103.02 דולר.

 

גורמים בממשל האמריקאי מקווים שהגברת הלחץ על איראן, תביא אותה לזנוח את תוכנית הגרעין שמאיימת על מדינות העולם. נכון להיום, אין עדיין עונשים בפועל כנגד מוסדות פיננסים המשמשים כמתווכים של עסקאות נפט עם איראן, אך החל מחודש יוני, עם כניסת איסור רכישת נפט מאיראן מקרב מדינות האיחוד האירופי, גם ארה"ב תתחיל להטיל עונשים.

 

מדינות, יכולות להימנע מסנקציות אמריקאיות, במסגרת הצעדים החדשים שהגה אובמה, במידה והן נוקטות בצעדים לצמצום צריכת הנפט מאיראן.  

 

הצעד האחרון המשמעותי ביותר כנגד איראן, נוגע להחלטת מסלקת הכספים הבינלאומית "סוויפט" (SWIFT), על ניתוק קשריה עם בנקים איראניים שנתונים לעיצומי האיחוד האירופי. באמצעות "סוויפט" מועברים מדי יום כ-80 אחוזים מהתשלומים בעולם בין בנקים ומערכות פיננסיות (שישה טריליון דולר ביום), והיא מהווה חבל הצלה לענף הנפט האיראני. למערכת מחוברים יותר מ-9,000 מוסדות פיננסיים ברחבי העולם.

 

אובמה, אישר בינואר השנה סנקציות על הבנק המרכזי של איראן, זאת באמצעות חקיקה שתפגע במי שיבוא במגע עסקי עם הבנק המרכזי שלה.

 

אולם, בעוד הסנקציות על עסקות נפט באמצעות הבנק המרכזי האיראני יתחילו ב-1 ביולי, בממשל הגיעו למסקנה שאי אפשר לחכות עד לקיץ עם שאר המהלכים ולחצו לניתוקה מ"סוויפט".

 

"איראן יכולה לעמוד בסנקציות כולל הניתוק ממערכת SWIFT", אמר המנהיג העליון של איראן, אייתולה עלי חמינאי, לפני כשבועיים בברכתו לרגל פתיחת חגיגות השנה הפרסית החדשה. חמינאי הקדיש את רוב הדברים לנושאי כלכלה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x