$
בורסת ת"א

סיכום דוחות הבנקים: מזרחי - הטוב, דיסקונט - המאכזב ובינלאומי - המפתיע

חמשת הבנקים הגדולים בישראל סיכמו את 2011 עם רווח נקי מצרפי של יותר מ-7 מיליארד שקל - עלייה של 11.5% בהשוואה לרווח הנקי בשנה שעברה. הפועלים ומזרחי בלטו בראש עם זינוק של מעל ל-25% ברווח הנקי

שי סלינס 13:5829.03.12

"מבחינת הדוחות הכספיים ל-2011 של חמשת הבנקים הגדולים בישראל, מזרחי-טפחות הוא ללא ספק המוביל  - הבנק ממשיך להציג תוצאות נפלאות וכל הזמן ממשיך לעלות הרף של עצמו. דיסקונט הוא הבנק המאכזב, וההפתעה של השנה מגיעה מכיוון הבנק הבינלאומי", כך לפי עדי סקופ מאי.בי.אי.

 

הבנקים סיכמו את 2011 עם רווח נקי מצרפי של יותר מ-7 מיליארד שקל - עלייה של 11.5% בהשוואה לרווח הנקי בשנה שעברה. הפועלים בלט בראש עם עלייה של 25% ברווח הנקי ל-2.74 מיליארד שקל. הרווח הנקי מזרחי-טפחות עלה ב-30% ל-1.04 מיליארד שקל ובנק דיסקונט הציג עלייה של 21% ברווח הנקי ל-852 מיליון שקל. הרווח הנקי של הבנק הבינלאומי נשאר כמעט ללא שינוי על 485 מיליון שקל ואילו הרווח הנקי של לאומיירד ב-19% ל-1.9 מיליארד שקל.

 

"הדו"חות הכספיים השנתיים של המערכת הבנקאית היוו כינור שני למיני פצצה שהטיל הפיקוח על הבנקים שהפחית דרישות הלימות העתידיות של המערכת הבנקאית. מדד מניות הבנקים החבוט טיפס החודש עם תמיכת הרגולטור ביותר מעשרה אחוזים והוכיח שוב כי רגולציה היא השחקן החשוב ביותר בניהול השקעות בעת הנוכחית במדינת ישראל", כך סיכם יניב פגוט האסטרטג הראשי של קבוצת איילון את דוחות הבנקים.

 

דיסקונט

 

מה דעתך על מניית לאומי:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

אקסלנס ברוקראז': "דוחות דיסקונט מאכזבים. בניגוד לשאר הבנקים, דיסקונט דווח של עלייה בהפרשות לחומ"ס של 0.86% מסך האשראי כאשר רווחי המימון ירדו, הכנסות תפעוליות נפלו, האשראי קטן משמעותית, ורק הפיקדונות עולים והכל כדי להגדיל הלימות הון. גם במצבת נכסי סיכון המוקטן הנוכחי של בנק דיסקונט, יהיה לו קשה להגיע ליעדי הלימות ההון החדשים רק מייצרת רווחים".

 

מיכה גולדברג, אנליסט הבנקים באקסלנס ברוקראז' התייחס לדוחות וכתב כי "דוחות דיסקונט מאכזבים. הרווח מנוטרל רווחי מס עמד על 60 מיליון שקל ומשקף תשואה להון של 2.5%, בזמן שהבנק הבינלאומי מייצר תשואה מתואמת להון של 8.7% ומזרחי-טפחות מצליח לייצר 14%".

 

"בניגוד לשאר הבנקים שדיווחו עד עכשיו, דיסקונט דווח של עלייה בהפרשות לחומ"ס של 0.86% מסך האשראי כאשר רווחי המימון ירדו , הכנסות תפעוליות נפלו, האשראי קטן משמעותית, ורק הפיקדונות עולים והכל כדי להגדיל הלימות הון. גם במצבת נכסי סיכון המוקטן הנוכחי של בנק דיסקונט, יהיה לו קשה להגיע ליעדי הלימות ההון החדשים רק מייצרת רווחים", כתב גולדברג.

 

פועלים

 

מאיר סלייטר, דש ברוקראז': "תוצאות פושרות מאוד לבנק הפועלים. השורה התחתונה אומנם נאה, אך זאת בזכות העלמות הוצאות המס. הדבר נכון גם לתוצאות השנתיות, בהן נרשמה תשואה להון של 12%, עם שיעור מס אפקטיבי של 23%, בלעדיו התשואה השנתית הייתה עומדת על 10%.

 

"לבנק יש צורך בהגדלת הלימות ההון ביותר מ-2% בשנים הקרובות, כאשר האפסייד במניה עומד על מעט יותר מ-10%. האתגרים העומדים בפני הבנק לשנה הקרובה גדולים. לאור זאת, אנחנו מורידים את המלצתנו לתשואת שוק במחיר יעד של 15.5 שקל - גבוה ממחיר השוק ב-13%", סיכם סלייטר.

 

מיכה גולדברג, אנליסט הבנקים באקסלנס ברוקראז': "פועלים פירסם תוצאות טובות מהצפוי לרבעון האחרון של שנת 2011. בשורה התחתונה החשש מהרעה משמעותית באיכות תיק האשראי היית כנראה מוגזמת, אך בד בבד צריך לזכור שגם 2011 לא היית שנת מייצגת עם הפרשות של 50 נקודות בסיס, במיוחד אם הכלכלה בשנת 2012 אכן תחווה האטה משמעותית. אנחנו מעלים מחיר יעד ל-15.4 שקל".

 

טרנס קלינגמן, אנליסט הבנקים של פסגות: "בנק הפועלים הציג תוצאות חזקות ומעבר לצפי. הדוח מצביע על שיפור קל באיכות תיק האשראי וזאת בניגוד לחששות השוק מפני פגיעה ומחנק אשראי. בנטרול שיעור המס הנמוך, התשואה על ההון מסתכמת בכ-7.5% דבר העשוי להעיד על קושי להגדלת הכנסות בסביבת ריבית נמוכה וירידה בפעילות העסקית".

 

לאומי

 

אלון גלזר, סמנכ"ל המחקר של לידר שוקי הון: "הדו"ח של לאומי היו פושר. הבנק הציג חלשה יחסית בכל מה שקשור לפעילות הבנקאית בנוסף לכך שהבנק נפגע מהתוצאות החלשות של החברה לישראל".

 

עדי סקופ: "במבט ראשון על תוצאות לאומי ניתן להבחין בתוצאות מרשימות שנובעות בעיקר מהכנסות מס חד פעמיות. אולם, בניטרול הכנסות אלו, התוצאות לא ממש מזהירות. חשוב להבין שהבנק נהנה בשנים האחרונות מתרומה של כ-100 מיליון שקל מהחברה לישראל - תרומה שלא הגיעה השנה בשל התוצאות החלשות של החברה".

 

מזרחי-טפחות

 

אלון גלזר, סמנכ"ל המחקר של לידר שוקי הון: "תוצאות מזרחי-טפחות ברבעון הרביעי ובכל שנת 2011 מרשימות מאד, כאשר הבנק ממשיך להציג צמיחה מרשימה בפעילות תוך שמירה על רמת הוצאות נמוכה. אנו לא מתעלמים מהאיום שקיים בחשיפה הגבוהה יחסית לשוק המשכנתאות (שעלולה לפגוע במזרחי במקרה של נפילה במחירי הדיור), אולם נכון לעכשיו כל עוד אנחנו לא בדרך לתרחיש כזה, מזרחי ממשיך ליהנות מתיק אשראי איכותי שימשיך לספק רמת הפרשות נמוכה ורווחיות גבוהה. אנו מאמינים כי גם ב- 2012 מזרחי יצליח לשמור על רמת רווחיות סביב ה- 250 מיליון ₪ לרבעון, שמייצגת תשואה על ההון של מעל 13%".

 

"התוצאות החזקות שראינו השנה, לצד האופטימיות לגבי ההמשך מביאים אותנו להמשיך להמליץ על מזרחי בקניה. העלאת מחיר היעד ל-42 שקל למניה (פרמיה של 24%) נובעת מההחלטה החיובית מאד עבור מזרחי בנושא הלימות ההון הנדרשת ממנו, כאשר הדבר יתרום לו הן בצמיחה העתידית והן בתשואה העתידית על ההון", הוסיף גלזר.

 

בינלאומי

 

קלינגמן: "בנק בינלאומי הציג תוצאות חזקות ומעבר לצפי. גם בנטרול שיעור מס נמוך התשואה על ההון הייתה מסתכמת ב-9.6%. איכות תיק האשראי מתבטאת בהפסדי אשראי נמוכים במיוחד המחפים חלקית על יעילות תפעולית נמוכה יחסית של הבנק. אנו קובעים את מחיר היעד של הבנק על 44.97 שקל - פרמיה של 9% על מחיר השוק".

 

סלייטר: "הבינלאומי שוב מעמיד יחס יעילות תפעולי לא מחמיא של 77%. נראה שהבנק עוד לא משחרר את הנצרה בנוגע למתן אשראי, אלא ממשיך בשמרנות המסורתית שלו, על אף יתרונו בהון הליבה. בשורה התחתונה מדובר בדוח מצויין. יחס הלימות הון הליבה מוסיף לתוצאות המרשימות. אנו מותירים את המלצתנו לבינלאומי על תשואת יתר, עם מחיר יעד של 48 שקל - גבוה ב-16% ממחיר הבסיס של המניה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x