בורסת ת"א

אחרי 5 שנים בתפקיד: מנכ"ל טבע, שלמה ינאי, פורש

ינאי פורש אחרי 5 שנים בתפקיד. יחליף אותו ד"ר ג'רמי לוין, יהודי אמריקאי ששימש עד כה כסמנכ"ל בכיר בחברת התרופות בריסטול מאירס סקוויב. בשנה שעברה צנחה מניית טבע ב-22% על רקע חששות כי ענקית הגנריקה הישראלית לא תוכל לשמור על קצב הצמיחה שאפיין אותה בשנים האחרונות. יו"ר טבע פיליפ פרוסט: "ינאי בנה תשתית חזקה לעתיד החברה"

שהם לוי 06:3502.01.12

רק שבועיים לאחר מסיבת העיתונאים בה הכריזה טבע על התחזית השנתית שלה ל-2012, מודיע שלמה ינאי, נשיא ומנכ"ל החברה, כי הוא יפרוש מתפקידו במאי 2012. ד"ר פיליפ פרוסט, יו"ר מועצת המנהלים של טבע, קיבל את התפטרותו והחליט, באישור הדירקטוריון, למנות במקומו את ד"ר ג'רמי לוין, אשר בתפקידו האחרון שימש כמנהל בכיר בחברת התרופות בריסטול מאיירס.

 

ד"ר לוין יעבור עם משפחתו לגור בישראל ויחל בתקופת חפיפה עם ינאי בהתאם לתוכנית ההחלפה שסוכמה. החברה צפויה לקיים מסיבת עיתונאים מיוחדת בשעה 11:00.

שלמה ינאי, מנכ"ל טבע היוצא שלמה ינאי, מנכ"ל טבע היוצא צילום: אוראל כהן

 

החלטתו של ינאי לפרוש מגיעה בתום חמש שנים שבהן הוא מכהן כנשיא ומנכ"ל טבע. בשנת 2011 צנחה מניית טבע ב-22% בבורסת נאסד"ק על רקע חששות כי חברת התרופות הגנריות הגדולה בעולם לא תצליח לשמור על קצב הצמיחה שאפיין אותה בשנים האחרונות. ינאי, הביע לאורך כל הדרך אופטימיות באשר לאופן בו שוק ההון מתייחס לחברה, אך עד כה לא התקרבה מניית טבע לשיא אותו קבעה ב-26 במרץ 2011 - 63.78 דולר.

 

מעבר לכך, אנליסטים אחדים העלו ספקות באשר ליכולתה של טבע לעמוד בתוכנית החומש שלה ל-2015 במסגרתה היא מתכוונת להגיע למחזור מכירות של 31 מיליארד דולר ורווח נקי מתואם של 6.8 מיליארד דולר.

 

בשנתיים האחרונות הוביל ינאי את טבע לשתי רכישות משמעותיות שצפויות להשפיע משמעותית על עתיד החברה: הראשונה - רכישת חברת התרופות הגרמנית רציופארם תמורת כ-5 מיליארד דולר והשנייה - רכישת חברת תרופות המקור ספלון תמורת 6.8 מיליארד דולר שהושלמה ברבעון השלישי של 2011. רכישה נוספת שביצעה טבע בעידן ינאי היא רכישת חברת התרופות טייאו היפנית תמורת 934 מיליון דולר. בשנת 2008 הוביל ינאי את טבע לרכישת באר תמורת כ-7.8 מילארד דולר.

 

"בחמש השנים האחרונות, הודות לצוות המנהלים ועובדי החברה המסורים, טבע צמחה מחברה מצליחה של תרופות גנריות, לחברת תרופות גלובאלית גדולה ומגוונת", אמר ינאי. "צמחנו בשיעור דו-ספרתי במכירות וברווח וכוננו שיתופי פעולה אסטרטגיים שיבססו את המשך הצמיחה של טבע בשנים הבאות. אני מאמין ששנת 2012 תהיה שנה נוספת של צמיחה. בחודשים הקרובים אעבוד עם ד"ר ג'רמי לוין על החלפה מסודרת, אשלים את כהונתי בטבע כמתוכנן ולאחר מכן אפנה לאתגר הבא. אני בטוח שג'רמי יוביל את טבע בהצלחה בהמשך דרכה".

 

מיהו ג'רמי לוין?

 

ד"ר ג'רמי לוין, בן 58, נולד בדרום אפריקה וחי בארה"ב מאז 1986. בנוסף הוא התגורר בזימבבואה, בריטניה, שוויץ וכן בישראל. הוא בעל תואר ראשון בזואולוגיה באוניברסיטת אוקספורד, תואר שני ושלישי בביולוגיה מולקולארית מאוניברסיטת אוקספורד ותואר דוקטור לרפואה מאוניברסיטת קיימברידג'.

מה דעתך על מניית טבע:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
82% 9% 9%

 

בין תעודות הכבוד הרבות בהן זכה ד"ר לוין, נכלל גם פרס אלברט איינשטיין למנהיגות במדעי החיים, אותו העניק לו שמעון פרס בשנת 2005. ד"ר לוין עבד כרופא בבתי חולים אוניברסיטאיים בדרום אפריקה, בבריטניה וברחבי אירופה. הוא ואשתו מרג'רי פלדברג נשואים 25 שנים ולהם שתי בנות בוגרות.

 

מטבע נמסר בהודעה לעיתונות: "לוין נבחר בתום הליך איתור יסודי שבוצע על ידי מועצת המנהלים בהשתתפות ינאי. הוא נמצא כאדם המתאים להובלת טבע בשל ראייתו האסטרטגית, ידע מעמיק בתעשיית התרופות, ניסיון בינלאומי רחב, וכישורי מנהיגות וניהול מרשימים".

 

בהודעה שהוציאה טבע נאמר כי לד"ר לוין ניסיון של למעלה מ-25 שנים בתעשיית התרופות הגלובאלית, בהובלת ארגונים וצוותי עובדים ומנהלים, ובפיתוח, ייצור ואספקה של תרופות. הוא מוכר בעולם בזכות יכולותיו המרשימות ביצירת הזדמנויות מסחריות ושיתופי פעולה במחקר ופיתוח. ד"ר לוין הצטרף לבריסטול מאיירס בשנת 2007 והיה אחראי לניהול שיתופי הפעולה והעסקאות האסטרטגיות של החברה.

 

בין השנים 2007-2003, טרם הצטרפותו לבריסטול מאיירס כיהן כמנהל פיתוח עסקי בינלאומי ושיתופי פעולה בחברת נוברטיס. לפני כן היה המנכ"ל של קאדוס פארמצבטיקה, חברה אותה הוביל להנפקה לציבור.

 

ג'רמי לוין, מנכ"ל טבע ג'רמי לוין, מנכ"ל טבע צילום: סיון פרג'

 

ללוין צפויים אתגרים לא פשוטים

 

במהלך 2011 לא הצליחה טבע להשיג את היעד המרכזי בניסוי תרופת הלקווינימוד שצפויה להחליף את תרופת הקופקסון למחלת הטרשת הנפוצה שניתנת כיום בזריקה. עד כה היוותה הקופקסון מקור רווחיות משמעותי לטבע והיא תהיה אחראית לכרבע מהכנסות החברה גם במהלך 2012 - כך העריך מנכ"ל טבע במהלך מסיבת העיתונאים שערכה החברה לעדכון התחזיות השנתיות.

 

בנוסף, יצטרך לוין לשכנע את האנליסטים ואת שוק ההון כי חברת התרופות הגנריות הגדולה בעולם יכולה לפתח מקורות צמיחה שיחליפו את תרופת הקופקסון.

 

"ינאי בנה תשתית חזקה להצלחה החברה"

 

ד"ר פרוסט אמר על ינאי כי: "במהלך כהונתו, תכנן ויישם בהצלחה רבה תוכנית אסטרטגית שהניבה צמיחה דו-ספרתית במשך 18 רבעונים רצופים, עם הכנסות שצמחו בממוצע שנתי בקצב של כ-17% ורווח למניה שיותר מהוכפל בתקופה זו. הוא הוביל את החברה להתרחבות גיאוגרפית משמעותית באירופה ובאסיה, ויצר שיתופי פעולה חדשים בשוק התרופות הביולוגיות. שלמה ינאי בנה תשתית חזקה לעתיד של החברה. אנו מאחלים לו הצלחה רבה בכל אשר יבחר לעשות בעתיד ואנו מלאי הערכה על כך שהוא ימשיך להיות יועץ בעל ערך לחברה גם לאחר חילופי המנכ"ל. שלמה ואני הפכנו לחברים אישיים ואני מקווה שתהיה לנו ההזדמנות לעבוד יחד שוב בעתיד".

 

ד"ר לוין מסר: "אני מכיר את טבע ומעריץ אותה כבר שנים רבות, לא רק כמובילה העולמית בתרופות גנריות אלא גם בשל החידושים הרבים שלה בפיתוח תרופות ובגישות חדשות לשירות מטופלים ברחבי בעולם. עבורי זו תהיה זכות גדולה לעבוד עם האנשים המסורים והמוכשרים של טבע ולשתף עימם פעולה".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x