שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
10.11.11

"אנחנו נמצאים בכל מקום, ההשפעה שלנו גדולה מאי פעם"

ראיון עם אנונימוס, בשבוע שבו נפלו אתרי הממשלה בישראל. כלומר, ככל שאפשר לדעת שבאמת אנונימוס הם שענו לנו

אסף גלעד 10:5110.11.11

בראשית אוקטובר פרסם "אנונימוס אנליטיקס" - פלג של ארגון אנונימוס העולמי - מסמך מפורט בן 38 עמודים שבו פורטה רשימת עבירות פיננסיות שביצע תאגיד הפירות והירקות הסיני הגדול במדינה, Chaoda, הנסחר בבורסה של הונג קונג. אנונימוס חשפה מסמכים של החברה והאשימה את צ'אודה בהעלמת 400 מיליון דולר שגויסו מהציבור. "ההיסטוריה של צ'אודה רצופה שקרים ושחיתות", נכתב בדו"ח של אנונימוס. "החברה דיווחה באופן שקרי על תזרים המזומנים שלה והיטתה את נתוניה הכספיים. המנכ"ל, בעידוד הדירקטוריון, השקיע בפרויקטים מסוכנים ובכך שדד מבעלי המניות כדי להעשיר את כיסיו".

 

אנונימוס בעצם אימצה שיטת לחימה כלכלית חדשה: השגת מסמכים פיננסיים חסויים של ארגונים סוררים, והצגתם בפומבי. במקביל, חברי אנונימוס הפכו לגורמים מובילים במחאה החברתית בארצות הברית, תחת הסלוגן "Occupy Wall Street". ההרחבה הזאת של פעילות אנונימוס לאזורים העסקיים והכלכליים מרתקת, בעיקר לאור האפקטיביות המיידית שלה. מניות צ'אודה, למשל, הפסיקו להיסחר בעקבות החשיפה.

 

נמצאים בכל מקום נמצאים בכל מקום צילום: אי פי אי

 

זה היה הרגע שבו החלטנו לנסות לראיין גורם באנונימוס. שלחנו במייל בקשה לראיון, לכתובת Hushmail שמפרסם הארגון ושמספקת דיסקרטיות מקסימלית למשתמשים בה. כמה ימים אחר כך ניתנה הסכמה לראיון בדואר אלקטרוני. שלחנו שאלות, ובחלוף כמה ימים נוספים הגיעו התשובות. מטבע הדברים, אין לנו אפשרות לדעת מי ענה על השאלות ומה תפקידו בארגון. ועדיין, התשובות להלן שופכות אור על תפיסת העולם העומדת מאחורי שיטות המחאה החדשות, מבוססות הרשת, כמו גם על שינוי אופי המחאה שמאמצת אנונימוס.

 

אם לא די בכך, בראשית השבוע קרסו לפרק זמן ממושך אתרים ממשלתיים רבים, מאתרי המוסד והשב"כ ועד אתר מינהל מקרקעי ישראל. יומיים קודם הפיצה אנונימוס ביוטיוב סרטון שבו איימה לפעול בגלל עצירת ספינות המשט לעזה. שוב שלחנו שאלות לארגון, ובחלוף יום הגיעו תשובות. המשיב, אף שהוא משתייך לזרוע הכלכלית ולא לזרוע ההאקרים, לקח בעצם אחריות על הפלת האתרים, ובכך סתר את הודעת "תהילה" המאחסנת את האתרים הישראליים בשרתיה, כאילו מדובר בתקלה בתזמון מקרי. להלן תמלילי שתי השיחות שנעשו בדואר האלקטרוני.

 

לפי תחקיר שערך משרד האוצר, האתרים נפלו כתוצאה מתקלה טכנית ולא בגלל מתקפת סייבר.

"אתה שואל מי עומד מאחורי המתקפה? אני מפנה אותך לסרטון שהפצנו ביום שישי".

 

אותם גורמים טוענים שהתקלה פשוט התרחשה בתזמון מקרי אחרי האיום שלכם, אבל שלא מדובר במתקפת האקרים.

"אכן תזמון ממש מעניין".

 

מדוע אתם מתמקדים בתקיפת ישראל, ולא בתקיפת החמאס או ארגוני הטרור שיורים טילים לעבר אוכלוסייה אזרחית ומסרבים להכיר בישראל?

"אנונימוס הורידה אתרים מוסלמים קיצוניים רבים. ראוי לציון ההאקר המכונה the jester שהיה פעיל במיוחד בהפלת אתרים שכאלה. בין האתרים המרכזיים שהפיל אפשר למנות את מוג'הדין.קום ואת האתרים Atahadi ו־Alqital".

 

מנהלי אתרים ישראליים נלחמים כיום באופן בלתי פוסק מול אלפי האקרים ערבים וטורקים שמנסים לפרוץ אליהם. מה הם יכולים לעשות כדי למנוע זאת?

"אתה שואל על הסימפטום ולא על הבעיה".

 

אנונימוס כבר לא מסתפקת במתקפה על אתרים אנונימוס כבר לא מסתפקת במתקפה על אתרים צילום: shutterstock

 

נראה שהמתקפה שלכם על צ'אודה הסינית וחשיפת המספרים שלה היא בעצם דרך מחאה חדשה עבורכם. אנונימוס עוברת מהאקינג מדיני להאקינג פיננסי־חברתי?

"אנונימוס אנליטיקס קמה מתוך ההבנה שמחאה בלבד נגד חברות או מנהלים מושחתים לא תמיד יעילה. לכן במקום זאת אנחנו מתמקדים בבטן הרכה של החברות: מחיר המניה שלהן. צ'אודה היתה אחת החברות הנוראיות ביותר שאי פעם נתקלנו בהן. ההנהלה היתה מושחתת במיוחד. הדירקטוריון כשל בעבודתו. הרגולטורים פזלו לכיוונים אחרים. לכן החלטנו לעשות צעד ולפעול, ותוצאות הפעולה ברורות מאליהן".

 

מה היו התוצאות מבחינת צ'אודה?

"המסחר במניה למעשה נפסק. בכירים הואשמו בסחר במידע פנים. סוכנויות הדירוג מודי'ס ו־S&P הורידו את דירוג האשראי של החברה וכעת רואי החשבון בודקים מחדש את ספריה. צ'אודה למעשה לא תוכל לגייס הון שוב, והגניבות מצדה ייפסקו. אבל זו רק ההתחלה. אנחנו מחזיקים בעוד מידע רב על החברה שטרם פרסמנו. בסיכומו של דבר, אנחנו מאמינים שהחברה לא תוכל להתקיים עוד זמן רב במתכונת הנוכחית שלה".

 

אתם חושפים פרטים מתוך מאגרי מידע של חברות, בפעולה שקצת מזכירה את ויקיליקס. אתם לא מטשטשים את הקו ביניכם?

"אנחנו לא ממש רואים כאן בעיה".

 

פרצתם לאתר של ה־CIA; תקפתם את האתרים של ויזה ומסטרקארד לאחר שחסמו את האפשרות להעביר תרומות לויקיליקס; חשפתם את פרטיהם של משתמשי פלייסטיישן 3, לאחר שסוני גרמה להעמדתו לדין של האקר שהצליח לפרוץ את קונסולת המשחק שלה; תקפתם את אתרי הממשלה של אוסטרליה בעקבות חוקים שצנזרו את הגלישה. יש שטוענים שאתם בעצם ב"טריפ אדיר" של הפגנת כוח.

"בכל ארגון תמיד יימצאו אלה שיבחרו לחצות את הקווים האדומים, בצד אלה שמקפידים לא לחרוג מהם".

 

עד כמה זה קשה לחיות באופן מתמיד במחתרת ולהתחמק מהרשויות?

"האמת היא שאם הרשויות ממש ירצו, יהיו להן האמצעים למצוא אותנו. יש גבול ליכולת שלך להסתתר. לכן השאלה שצריכה להישאל היא האם עשית משהו כל כך רע ששווה לממשלה לבזבז משאבים כדי לאתר אותך? במרבית הפעמים התשובה היא 'לא'.

 

"החלק הקשה ביותר עבורנו הוא להסתיר את עקבותינו, להגן על עצמנו, על משפחותינו ועל האחרים המעורבים בפעולות שלנו. מצד שני, כשהחברים שלך או אנשים שעובדים איתך מדברים על הקבוצה המוזרה הזאת שנקראת 'אנונימוס' שחשפה תרמית גדולה, כל מה שאתה יכול זה לחייך ולומר 'הו, זה מאוד מעניין. לא שמעתי על כך'".

 

האם המעצרים של כמה מחברי אנונימוס מוצדקים לדעתך?

"כמה מעצרים בהחלט מוצדקים, אבל האישומים והעונשים שנדרשו לחלוטין לא. זה אולי מובן כשעוצרים מישהו שמוריד פוסטר שמודבק בשטח פרטי, אבל זה מגוחך לשפוט אותו למאסר. וזה בדיוק המקרה של מתקפות האקרים שנועדו להשבית אתרים: לא יותר מתלישת פוסטר בשטח פרטי".

 

העיתון "פיינשל טיימס" כינה אתכם "ארגון שמנצל קטינים כדי לעשות עבודות 'מלוכלכות' של האקינג".

"קראנו את המאמר הזה. אם לומר את האמת, יש אמת בדברים האלה. אבל צריך לזכור שחלו אצלנו הרבה שינויים בזמן קצר: רוב הפעילים שלנו פנו מתיאום של מתקפות המוניות לצורך השבתת אתרים והחלו לעסוק בארגון הפגנות ומחאות כמו שעשינו בניו יורק וברחבי ארצות הברית, או בארגון פלטפורמות תקשורת שעליהן יוכלו מפגינים ופעילים לתקשר זה עם זה, כפי שעשינו באיראן. הפעילויות שלנו נעות לכיוון התחום החוקי וזה כנראה לטובה, מכיוון שמחאה עממית שמתארגנת היא אפקטיבית יותר מאשר הורדת אתר אינטרנט מהאוויר לכמה שעות".

 

מה לדעתך תפקיד הרשת באביב הערבי?

"היא היתה מרכיב חיוני במחאה הזאת. בזכותה אמצעי התקשורת והארגון היו נוחים הרבה יותר מבעבר. העובדה שמובארק סגר את האינטרנט במהלך ההפגנות בחורף שעבר היא עדות להשפעה הגדולה של הרשת".

 

היה לכם חלק גם בפריצת מחאות האביב הערבי, אבל הוא לא חדר לתודעה. במקום זה מקשרים אתכם בעיקר עם הפריצות למאגרי המידע של סוני או של ה־CIA.

"אלה החיים".

 

מהו עתיד המחאה מבחינתכם?

"האביב הערבי הוא מודל מדהים לעתיד. אם לפני שנה, או אפילו לפני חצי שנה, מישהו היה אומר לך שקדאפי יורד מכיסאו, לא היית מאמין. איש לא היה מאמין. זה אדם שהחזיק בשלטון במשך 40 שנה. שליט שהיה חמוש בנשק, עם צבא נאמן וכסף רב, ובלי שום בעיה להשתמש בכל אלה נגד עמו. ועדיין, איכשהו, הוא נעלם. זה העתיד".

 

קבוצת לולזסק (LulzSec), הפלג הקיצוני ביותר של הארגון, שאחראי על רוב התקיפות הקיברנטיות שלכם, התפצל למעשה מאנונימוס ולא סר עוד למרותכם. נראה שאיבדתם באחת את כל ההאקרים הגדולים שלכם.

"קבוצת לולזסק נתנה לעולם הצצה למה שאנונימוס מסוגלת לעשות, אבל לזה התלווה גם מחיר: פשיטות של ה־FBI והממשל האמריקאי ומעצרים המוניים. יש מידה של אמת באבחנה שלך: איבדנו כמה חברים, אבל תמיד יהיו חברים חדשים במקומם, ומוחות חדשים כדי לרענן את הרעיונות שעומדים מאחורי אנונימוס.

 

"הרבה לא מבינים את זה, אבל הנערים הצעירים שנטלו חלק במתקפת Habbo לפני כשש שנים (שהוקמה כדי להדליף ספוילרים מתוך סדרת 'הארי פוטר') התבגרו בינתיים. כמה מהם מחזיקים במשרות בעולם אבטחת המידע או בבנקי השקעות, חלקם עובדים בממשלה או במערכת המשפט. אנחנו נמצאים בכל מקום ולחברינו יש השפעה גדולה יותר מבעבר".

 

האם יש לכם חברים ישראלים בארגון? כיצד אתם מצרפים חברים לשורותיכם?

"אנונימוס היא רעיון, ורעיון לא יכול להיות מוגבל לגבולות לאומיים. הדלתות שלנו פתוחות לכולם, ואלה שרוצים, צריכים למצוא אותנו".

 

נניח שהייתי רוצה להצטרף לאנונימוס, מה עליי לעשות?

"מי אמר שאתה לא כבר חבר באנונימוס?".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x