$
11.10.11

אמא שלי אמרה לי: "זה בסדר שתשירי בציבור, אבל לא סולו"

ציפי לבני, יו"ר קדימה: "גדלתי בבית שבו לא פינקו, לא חיבקו ונישקו, זאת היתה אידאולוגיה. לי זה נראה מובן"

ציפי לבני, יו"ר קדימה, בת 53, נשואה ואם לשניים, מתגוררת בתל אביב

 

נולדתי בתל אביב, בת זקונים להוריי שרה ואיתן, לוחמי אצ"ל, כך הגדירו את עצמם עד יום מותם. שמו המקורי של אבי היה ירוחם, אבל איתן, הכינוי שלו במחתרת, נשאר איתו עד סוף חייו. על קברו של אבי, שהיה גם חבר כנסת, נכתב לפי בקשתו 'קצין מבצעים של האצ"ל וחבר המפקדה הראשית'. כשאבי השאיר לנו את הנוסח הזה למצבה הוא הסביר: 'הדברים החשובים שעשיתי היו עד קום המדינה - כל מה שקרה אחר כך פחות חשוב'.

 

"גדלתי ברחוב קצלנסון כבת לחירותניקים. כשהייתי קטנה דקלמתי שזה קצנלסון עם ק' על שם יצחק קצנלסון, ולא על שם ברל כצלנסון בכ' (כמו בגבעתיים המפא"יניקית). רוב חבריי היו בצופים ואני הייתי בבית"ר, וחייתי בשני העולמות האלה במקביל. בבניין שגרנו בו היו משפחות ממגוון הזרמים של העם היהודי. אנחנו היינו סוג של מסורתיים, שומרי בשר וחלב בבית, אבל נוסעים בשבת. כשהתחלתי לעשן בגיל 18, מבחינה בריאותית להוריי לא היתה בעיה. אמי אמרה לי רק: 'אל תעשני בשבת, כדי להתחשב בשכנים הדתיים'. היום אני כבר לא מעשנת, נגמלתי ב־20.5.98 בשעה רבע לארבע.

  

1958. ציפי לבני, בת חצי שנה, עם אמה שרה בתל אביב 1958. ציפי לבני, בת חצי שנה, עם אמה שרה בתל אביב

 

"אמא היתה לוחמת גדולה, אבל מאז שנישאה הפכה לעקרת בית שמגדלת את הילדים, ויצאה לעבוד כפקידה בעירייה רק כשהייתי בת 16. גדלתי בבית שבו לא פינקו, לא חיבקו ונישקו, זאת היתה אידאולוגיה. לי זה נראה מובן, אבל קרובת משפחה התפלאה על כך. אמא הסבירה לה: 'צריך לגדל פה דור חזק, כדי שיידעו להתמודד עם האתגרים שהמדינה בהתהוות מעמידה לדור הצעיר'. זה גם הדבר האחרון שאמרה לי לפני מותה, ביום ההשבעה לכנסת: 'תהיי חזקה'.

 

"אמי אהבה מאוד לשיר, הקול שלה היה יפה ותמיד נשמע מעל כולם, אבל בכל מה שקשור אליי היא אמרה: 'זה בסדר שתשירי בציבור, אבל לא סולו'. בחגיגות קבלת ספר התורה בבית הספר קיבלתי תפקיד ראשי והייתי צריכה לשיר, אבל גם המורה אמרה לי: 'עדיף שתדקלמי'. מאז אני יודעת איפה אני עומדת. בספורט לעומת זאת הצטיינתי, וקיבלתי כל מה שצריך בתחום עד שרצו לקחת אותי לחוג התעמלות קרקע של הפועל. כאן אמא שלי אמרה: 'הפועל? בשום אופן לא. עדיף שתשחקי כבר טניס במכבי'.

 

"אבי עסק תמיד בהנצחת פעולות אנשי האצ"ל. הוא חש שההיסטוריה של האצ"ל לא סופרה. כשבגין קרא לו להצטרף לפוליטיקה, בראייה שלו הוא בא לשרת, בגין מבחינתו היה ונשאר המפקד. אבי נפטר לפני שנכנסתי לפוליטיקה. אמי לא אהבה את הרעיון, ואמרה: 'זה מקום מאוד אכזרי, את תיפגעי שם, אל תעשי את זה'. כשהתחלתי לדבר במונחים של שתי מדינות לאום ומדינה פלסטינית היא אמרה שאעשה מה שאני מבינה: 'זה כואב לי, אבל אני רואה את כל הצעירים נוסעים לאמריקה, לא הקמנו מדינה כדי שיישארו בה רק הזקנים'". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x