$
המזרח התיכון

ארדואן: נקפיא קשרי הסחר והצבא עם ישראל

המשבר עם טורקיה מחריף. ארדואן אמר עוד כי "ספינות קרב טורקיות ישייטו באופן תדיר יותר במזרח הים התיכון"

סוכנויות הידיעות 13:0406.09.11

המשבר בין טורקיה לישראל הולך ומחריף: ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, הודיע היום (ג') כי טורקיה מתכוונת להשעות לחלוטין את קשרי המסחר, הצבא ותעשיית הביטחון עם ישראל. ההודעה הדרמטית יצאה מאנקרה, ובמסגרתה הוסיף ארדואן כי "ספינות קרב טורקיות ישייטו באופן תדיר יותר במזרח

הים התיכון". עוד אמר כי סנקציות נוספות צפויות נגד ישראל במסגרת הסכסוך הדיפלומטי בין המדינות.

 

במקביל, ממשיך ארדואן לפעול לקידום ביקורו ברצועת עזה במהלך השבוע הבא. זאת, למרות הסתייגות המצרים, החוששים מהפרת ההבנות וההסכמים עם ישראל. מקור דיפלומטי אמר השבוע לעיתון "הורייט" כי לא סביר שהביקור ייצא אל הפועל, בין היתר בגלל החשש לביטחונו של ראש הממשלה הטורקי.

 

הצהרות ארדואן מגיעות על רקע ההחרפה במשבר ביחסים בין טורקיה לישראל בימים האחרונים, שבאה לידי ביטוי גם בתקריות בנמלי התעופה באיסטנבול ובנתב"ג. בעקבות פרסום דו"ח פאלמר לחקירת אירועי המשט לעזה וסירוב ישראל להתנצל על מותם של תשעה פעילים, אף גורש הסגל הדיפלומטי מאנקרה. אתמול התברר כי ראש הממשלה הטורקי, רג'פ טאיפ ארדואן, צפוי להגיע בקרוב למצרים ולעזה - כדי לחתום על הסכמים לשיתוף פעולה אסטרטגי עם קהיר.

 

גורמים מדיניים בירושלים אמרו אתמול כי טורקיה מנסה לגרור את ישראל לעימות פומבי ובינלאומי, אך ירושלים אינה מתכוונת לתת להם את "התענוג הזה". אותם גורמים הזהירו שבסופו של דבר טורקיה וכלכלתה הן שייפגעו מהמעשים האלה, משום שאנשי עסקים ישראלים ותיירים מישראל יפסיקו לבוא אליה.

 

נשיא איגוד לשכות המסחר, עו"ד אוריאל לין אמר בתגובה: "יש להצטער על הצהרה זאת של ממשלת טורקיה. מדובר בפעולה נוספת ביצירת תהליך של הסלמה בלתי נחוצה. היחסים בין המגזר העסקי בישראל לבין המגזר העסקי בטורקיה מצוינים. על שתי הממשלות לרדת מהעץ. על פי נתוני איגוד לשכות המסחר, היקף הסחר בין ישראל לטורקיה עלה ב-26% במחצית הראשונה של 2011, בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, ועמד על כשני מיליארד דולר, לעומת כ-1.59 מיליארד דולר בתקופה המקבילה אשתקד.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x