$
המלצות ואזהרות

4 מדינות באירופה הטילו איסור על עסקות שורט במניות

הרשויות לניירות ערך באירופה אסרו על עסקות חסר (שורט) במניות ספציפיות בצרפת, איטליה, ספרד, בלגיה . זאת, על-רקע חוסר הוודאות ואי היציבות בשווקים

כתב כלכליסט 08:3312.08.11

הרשויות לניירות ערך באירופה אסרו על עסקות חסר (שורט) במניות ספציפיות בצרפת, איטליה, ספרד, בלגיה ובהן מניות בנקים מובילים וחברות ביטוח. זאת, על-רקע חוסר הוודאות ואי היציבות בשווקים הפיננסיים. מהלך דומה בוצע השבוע ביוון.

  

בצרפת לדוגמא נוגע האיסור למניות
הבנקים: Societe Generale, BNP Paribas ,Credit Agricole. עסקת חסר נעשית כשהסוחר מרוויח מהימור על ירידה בשער המניה.

 

המהלך מביא לסיומם יומיים של מסחר תנודתי במיוחד, במהלכם השווי של הבנקים הצרפתיים ירד ועלה במיליארדי דולרים."4 מדינות הודיעו או יודיעו בהמשך היום על איסור של עסקאות חסר", מסרה הרשות.

 

בעסקאות חסר, הסוחר מקווה להרוויח על ידי הימור על ירידה במחיר המניה. התנהלות זו הואשמה בכך שתרמה לתנודתיות בשוק. מספר מדינות אסרו עסקאות בחסר גם במהלך המשבר הפיננסי של 2008, אולם חלק מהמומחים טענו כי האיסור למעשה רק הוסיף לתחושת חוסר הוודאות.

 

בצרפת מסרו הרגולטורים על איסור למשך 15 יום על עסקאות חסר ב-11 מניות ספיציפיות, כולל אלה של הבנקים סוסייטה ג'נרל, BNP פריבה וקרדיט אגריקול וכן חברות ביטוח מובילות. בלגיה הודיעה גם כן כי החל מהיום חל איסור על עסקאות חסר על מניות של חברות פיננסיות כמו בנקים וחברות ביטוח.

 

בתוך כך, מנהיגי שתי הכלכלות הגדולות בגוש היורו, גרמניה וצרפת הודיעו על כוונתם להיפגש ביום שלישי לדיון בפתרונות לבעיות הכלכליות של אירופה. ממשרדו של נשיא צרפת ניקולא סרקוזי נמסר כי השניים יעלו "הצעות משותפות" בנוגע לניהול גוש היורו עוד לפני סוף הקיץ, ואילו דוברה של אנגלה מרקל הוסיף כי הפגישה תתמקד בהעלאת הצעות לשיפור המדיניות הכלכליות וניהול המשברים של הגוש.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x