שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בלדד השוחי

מדוע מקישים על עץ נגד עין הרע

למה להקיש? ולמה דווקא בעץ? וממה באמת זה אמור להגן? בלדד השוחי מנסה לחשוף את שורשי האמונה הטפלה

בלדד השוחי 11:4907.07.11

מדוע מקישים על עץ נגד עין הרע?

גבי, תל אביב

 

גבי היקר,

דפיקה נמרצת על משהו שעשוי מעץ נהוגה לא רק נגד עין רעה, כלומר נגד קנאתם של הבריות, אלא גם ואפילו בעיקר נגד כעסם של אלים, שדים ושאר יצורים מוזרים המאכלסים את דמיונם של הדופקים. מדוע אלים צריכים לקנא? לא

לגמרי ברור, אך זו סוג של מוסכמה חברתית: אם טוב לך ואתה מעז להרים את הראש, מישהו מגבוה כבר ידאג להוריד לך אותו.

בעצם זו פסיכולוגיה פשוטה. ברגע שאתה מבין כמה טוב לך עולה בך הפחד שזה לא יימשך לנצח. וזה פחד מוצדק לחלוטין! שום דבר לא נמשך לנצח ושום דבר שתעשה לא ישנה את זה. אתה יכול או להתנהג בבגרות ולקבל את הגורל הבלתי נמנע, או להתנהג כמו ילד קטן ולעשות משהו סתמי רק כדי להרגיש שעשית משהו. ורוב האנשים מעדיפים להתנהג כמו ילדים קטנים. זה יותר כיף.

 

כך קיבלנו משחק נאה. ברגע שהפחד מתעורר מחפשים משהו עשוי עץ ונוקשים בו. לעתים נדרשת התרוצצות קלה או אפילו חשיבה יצירתית (ראיתי פעם מישהו מקיש על גפרור), ובכל מקרה המשחק מסיח את הדעת ומשרה רושם שהבעיה בטיפול. ומאחר שהבעיה היחידה שאפשר לטפל בה היא הפחד עצמו, אפשר אפילו לומר שזה עובד.

 

האזכור המוקדם ביותר הצלחתי למצוא למנהג הזה הוא בן כ־150 שנה בסך הכל, ברבעון האנגלי הוותיק "Notes & Queries". המחבר מציין מפורשות שבאנגלית לא שגור הביטוי "טאץ' ווד" כמקבילה ל"טפו־טפו־טפו־נגד־עין־הרע" שמצוי בשפות אחרות, ומכאן אפשר ללמוד שבני אותה תקופה כבר נקשו על עץ, אך המנהג טרם היה נפוץ דיו כדי להפוך לביטוי שכבש את המערב בסערה תוך כמה עשורים.

 

אז למה דווקא הקשה על עץ? כל נוקש וסיבותיו הוא. דופקים נוצרים טוענים שזה קשור לעץ הצלב של ישו או לתליון הצלב שהצלבנים שפשפו בצר להם, ואילו דופקים יהודים טוענים שהכל התחיל בזמן הרדיפות, כשהם השתמשו בנקישות סודיות על גבי דלתות שהיו עשויות עץ. וככה לקחנו קרדיט גם על האמונה הטפלה וגם על הנקישה הסודית. אך אין שום סימן שהמנהג הזה נפוץ יותר בקרב יהודים. או נוצרים.

 

דופקים אחרים טוענים שהם מבריחים רוחות שמתגוררות בעצים, או שהם משמחים אותן בדפיקותיהם, או מחרישים את אוזניהן לבל ישמעו את הנאמר. חלקם טוענים שהם מנסים לבלבל את הגורל, כאילו הם לא התכוונו לומר שהילד שלהם יפה ובריא אלא שהעץ יפה ובריא, ואם יקרה משהו רע הוא יקרה לעץ ולא לילד.

 

אבל הסיבה הכי נפוצה לכך שאנשים דופקים על עץ נגד מזל ביש היא שהם ראו אנשים אחרים עושים את זה. ככה זה עם אמונות טפלות. הן אינן זקוקות לסיבה טובה כדי להתפשט, רק להזדמנות.

 

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

 שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x