$
המזרח התיכון

הפלסטינים מודים: אין תחליף לתעסוקה בהתנחלויות

מזכ"ל איגוד העובדים הפלסטינים: הרשות אינה מייצרת מספיק מקומות תעסוקה חלופיים. כיום מועסקים בהתנחלויות כ-35 אלף פלסטינים המכניסים למשק המקומי כ-2 מיליארד דולר בשנה

דורון פסקין 22:0216.06.11
כנס מומחים שהתקיים השבוע בשכם הצביע על כך שההחלטה של הרשות הפלסטינית לצמצם בהדרגה את התעסוקה הפלסטינית בהתנחלויות אינה ישימה. שאהר סעד, מזכ"ל איגוד העובדים הפלסטינים שעמד בראש הכנס למציאת פתרונות תעסוקה לעובדים הפלסטינים, הצהיר כי למרות הרצון ליישם את החלטות הנהגת הרשות
הפלסטינית לגבי חרם מוצרים ועובדים על ההתנחלויות, הרי שהיישום בנושא התעסוקה קשה. לטענתו, הרשות הפלסטינית אינה מייצרת מספיק מקומות תעסוקה חלופיים.

 

סעד מסר כי כיום מועסקים בהתנחלויות כ-35 אלף פלסטינים ופלסטיניות המכניסים למשק המקומי כ-2 מיליארד דולר בשנה. "קשה יהיה למצוא תחליף ללא סיוע הון", הוא הצהיר.

 

בשאר סייפי, מנכ"ל משרד הכלכלה בשכם אמר בכנס כי החרם על מוצרי ההתנחלויות שהחל בשנת 2009 נותן תוצאות חיוביות מבחינת המשק הפלסטיני. לדבריו, חלה עלייה בשיעור הרכישה של הפלסטינים מוצרים מתוצרת מקומית מ-18% לפני החרם לכ-30% כיום.

 

לעומתו, אחמד דראגמה, מנכ"ל משרד העבודה באזור שכם ציין כי בשנה האחרונה הוציאה הרשות הפלסטינית שורה של החלטות חשובות ובכלל זה הקמת קרן עבור העובדים הפלסטינים בהתנחלויות. ברם, "כל התכניות עדיין לא מיושמות בצורה רצינית", הוא הסביר.

 

חאלד מנסור, פעיל במאבק כנגד התעסוקה בהתנחלויות מסר כי יש לקיים מחקרים מקיפים לגבי צורכי הפועלים הפלסטינים בהתנחלויות וזאת כדי להכין להם תוכניות הכשרה מתאימות. הוא אמר כי במהלך השנה האחרונה החל ניסוי בכפר טמון בצפון הרצועה. בסופו של דבר לאחר שהחקלאים מהכפר זכו להזרמת מים לאדמותיהם ירד מספר המועסקים תושבי הכפר בהתנחלויות מ-450 ל-250.

 

הכותב הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x