$
2.6.11

האיש שהמציא את אי האפשרויות הבלתי מוגבלות

אלן בל, השר לפיתוח כלכלי של האי מאן, הוא שהפך את אתר הנופש הקטן למקלט המס המבוקש בעולם ולמדינה שצומחת בקצב חסר תקדים. בראיון למוסף "כלכליסט" הוא מסביר איך דווקא ביטול המסים העשיר את מדינתו, למה טייקון אתרי ההימורים הישראלי ישי שיינברג יכול להמשיך לחסות אצלו בבטחה, ולמה ממשלתו הזעירה מתחילה להשקיע בחקר החלל

אסף גלעד 10:3602.06.11
אלן בל, השר לפיתוח כלכלי של האי מאן, הוא שהפך את אתר הנופש הקטן למקלט המס המבוקש בעולם ולמדינה שצומחת בקצב חסר תקדים. בראיון למוסף "כלכליסט" הוא מסביר איך דווקא ביטול המסים העשיר את מדינתו, למה טייקון אתרי ההימורים הישראלי ישי שיינברג יכול להמשיך לחסות אצלו בבטחה, ולמה ממשלתו הזעירה מתחילה להשקיע בחקר החלל

 

האי מאן שוכן מול חופי ליברפול שבאנגליה, מרחק חצי שעת טיסה במטוס דו־מנועי קטן. שטחו גדול רק במעט מזה של עמק יזרעאל, ומכוסה חופים זהובים, שדות רחבים של דשא וחיטה, וצוקי גרניט שמעוטרים במנזרים וטירות חרבות. אוכלוסייתו - כ־80 אלף איש. פחות מאוכלוסיית חדרה. הנופים המרגיעים ואווירת הניתוק מהעולם הכניסו את האי לרשימות אתרי הנופש האהובים בעולם ומשכו אליו גם יוצרי סרטים רבים - "הארי פוטר והאסיר מאזקבאן" ו"להעיר את נד" צולמו באי מאן. בכבישים שמחברים את יישובי האי הקטנים אין מגבלת מהירות, וחברות רכב מגיעות אל האי במיוחד כדי לערוך בו נסיעות מבחן ומירוצי ראווה. אחת המסורות המפוארות באי היא מירוץ האופנועים העולמי הנחשב Tourist Trophy, שנערך בו מדי אביב זה יותר ממאה שנה.

   

רגע ממירוץ ה־Tourist Trophy השנתי שנערך השבוע באי. בל קובע את פגישותיו בין התחרויות רגע ממירוץ ה־Tourist Trophy השנתי שנערך השבוע באי. בל קובע את פגישותיו בין התחרויות צילום: רויטרס

 

אלן בל (63) הוא יליד האי, וחבר זה 25 שנה ב"מועצת השרים" - השם הרשמי שניתן לממשלתה של המדינה הקטנה שנחשבת עד היום למושבת חסות של הכתר הבריטי. בעשור האחרון הוא משמש שר האוצר והשר לפיתוח כלכלי של האי. השבוע בל טרוד אך ורק בענייני המירוץ, מקפיד לא להחמיץ אף אחת מעשר התחרויות וקובע את פגישותיו לפי קווי הסיום של כל אחת מהן.

 

לבל חשוב לא להיראות מוטרד ממה שקרה לפני חודש וחצי לפיתוח הכלכלי של האי שלו. ביום שישי, 15 באפריל, ה־FBI האמריקאי ניתק את הכבל, באופן מילולי, לאחד ממקורות ההכנסה המרכזיים בכלכלת האי מאן. באירוע, שכונה בתקשורת האמריקאית "יום שישי השחור של תעשיית הפוקר", הורה התובע הכללי של מנהטן פריט בהררה לחסום את הגלישה מארצות הברית לשלושה אתרי פוקר שמשרתים 95% ממהמרי האינטרנט במדינה, ובהם PokerStars.com - שמלבד היותו אתר הפוקר הגדול בעולם, שמגלגל כ־1.6 מיליארד דולר בשנה, הוא גם אחד המעסיקים הגדולים באי מאן ונדבך חשוב בכלכלתה.

 

במסגרת הפשיטה הוחרמו חשבונות הבנק של האתרים ושל מהמרים שהיו רשומים בהם, ובמקביל פרסם התובע של מנהטן האשמות חמורות בהונאה והלבנת הון נגד 11 בכירים בענף, ובהם שני תושבים של האי מאן - בכיר פוקרסטארס פול טייט, ומייסד האתר ובעל השליטה בו, הישראלי ישי שיינברג. העונש על האישומים שהוצגו נגד שיינברג עשוי להסתכם, אם יישפט ויורשע בארצות הברית, ב־30 שנות מאסר.

 

גן העדן של הדילר

 

זהו חלק מסוד קסמו של האי מאן: הממלכה הפסטורלית הזעירה היא אחד ממקלטי המס הפעילים בעולם ומעגן הבית של 25 אתרי הימורים, ובהם, מלבד פוקרסטארס, גם חברת אתרי ההימורים פלייטק של המיליארדר הישראלי טדי שגיא, ותיקת חברות ההימורים המקוונים מיקרוגיימינג וענקית הימורי הספורט האסייתית SBOBet. עוד 22 אתרי הימורים ממתינים לאישור בקשותיהם להתאגד באי כחברה.

 

 

אלן בל. "אימצנו מוקדם את תעשיית ההימורים ברשת כדי לצמוח" אלן בל. "אימצנו מוקדם את תעשיית ההימורים ברשת כדי לצמוח"

באי מאן אין מס חברות, מס רווחי הון, מס רכוש, מס ירושות או מס ביול. מס ההכנסה עומד על 20% למיליון הדולרים הראשונים בשנה. כל הכנסה אישית מעבר למיליון דולר פטורה ממס. ממשלת האי מתירה להעביר כספים בין חברות ללא פיקוח, ורשות ניירות ערך שלו אינה מחייבת לבצע אסיפות שנתיות לבעלי המניות ואינה מגבילה תשלומי דיבידנדים.

 

פרנסת הממשלה מגיעה ממס של 10% על רווחי הבנקים וחברות הפיננסים באי, שנהנות מ־11 אלף החברות שרשומות בו, ושבזכותן מגזר הבנקאות באי ניצל מכל פגע במשבר האחרון. התוצאה היא כלכלה שצומחת זה 26 שנים רצופות, ובעשור האחרון בקצב של 8%–10% בשנה. את המגמה מוביל המגזר הפיננסי. שיעור האבטלה עומד על כ־2% - ולכן גם האינפלציה באי גבוהה, והגיעה בשיאה ערב המשבר ל־6%; דירוג האשראי של האי נשמר זה שנים על AAA נקי - זהה לזה של שוויץ, וגבוה משמעותית משל ישראל; והאי מופיע במקומות גבוהים ברשימות המדינות הטובות ביותר ליזמים והתחרותיות ביותר מבחינה כלכלית.

 

בל שמח לקחת את הקרדיט על הפיכת האי שלו לגן עדן של ספקי שירותים ומפעילי קזינו, ומספר שהוא היה מהראשונים שהעלו את הרעיון למשוך יזמים מהתחום. כעת, בעוד שאנשי פוקרסטארס בורחים מהתקשורת, בל כמעט מינה עצמו לדובר לא רשמי שלהם ושל האי מאן.

 

"הופתעתי מאוד מההכרזה האמריקאית", הוא אומר בראיון טלפוני בלעדי ל"מוסף כלכליסט". "אנחנו לא מעודדים הפרה של החוק האמריקאי, אבל סביב הפוקר יש שם ויכוח, וצד אחד טוען שאלה אינם הימורים לשמם אלא משחק שמערב מיומנות. ובאמת, אנחנו מורגלים שארצות הברית פועלת נגד אתרי הימורים ופוגעת בהכנסות שלהם, אבל סגירה של אתר פוקר היא תופעה חדשה. פה באי מאן אנחנו מפעילים את הרמה הרגולטורית הגבוהה ביותר, ופוקרסטארס תמיד עמדה בתנאים שלנו. לנו אין בעיה עם האתר".

 

החברה שלכם אין בעיה איתה מואשמת בארצות הברית בהלבנת הון והונאה בנקאית. יכול להיות שיש בעיה בפעילות החברה שרשומה במדינה שלך?

"מובן שלא. חוקי הרגולציה שלנו בתחום ההימורים המקוונים מחמירים מאוד. אם היתה מוצגת בפנינו ראיה לכל המעשים שבהם הם מואשמים, הרי שהאי מאן היה שולל מזמן את הרישיון. כרגע אלה האשמות שהופרחו לאוויר, בלי עדויות ובלי הליך משפטי, שאם יחל, זה יקרה בעוד זמן רב. אז באמריקה משתמשים בשפה קשה כלפי הנושא הזה. פשוט צריך להתגבר. גם פוקרסטארס דחתה מכל וכל את ההאשמות, וגם היא ממתינה להצגת ראיות".

 

שני תושבים באי שלך מבוקשים על ידי ה־FBI. האם קיבלתם בקשת הסגרה?

"למיטב ידיעתי לא נוצר איתנו כל קשר בנושא הזה, ישירות או בתיווך בריטניה. המגעים האחרונים שהיו לנו עם ארצות הברית היו לפני האירוע, כאשר ייעצנו לכמה מדינות לגבי הפעלת רגולציה על הימורים מקוונים, לקראת בחינה של לגליזציית אתרי הימורים בארצות הברית. הרגולציה אצלנו שקופה ומוסדרת, אנחנו חתומים על אמנות ללחימה בפשיעה כלכלית. אם נתבקש לסייע, נסכים בהחלט".

 

מה ראוי לשיינברג לעשות כרגע? להסתתר? להתייצב מול שופט בארצות הברית ולהתמודד עם ההאשמות?

"אני בטוח שהנאשמים שהוזכרו בתקשורת יוכלו להגן על עצמם בבוא העת, אם יידרשו. לגבי שיינברג עצמו, לפי ידיעתי אזרחותו היא קנדית. חשוב גם לזכור שלפוקרסטארס יש בעיה עם ארצות הברית, אבל השוק האמריקאי אחראי רק לכ־20% מהכנסותיה. בשאר המדינות שבהן היא פועלת אין לה שום קשיים ובעיות. אני כמובן לא יכול לתת לאישיות זו או אחרת המלצות כיצד לנהוג ולאן לטייל, אבל העובדה שרוב המדינות שפוקרסטארס פעילה בהן חיות עמה בשלום מדברת בעד עצמה".

 

היכן שיינברג נמצא כרגע?

"אינני יודע, אך למיטב ידיעתי הוא אינו מסתתר אלא ממשיך בחייו".

  

תחנת המים לאקסי שפועלת באי מאז המאה ה־19. לצדה רשומים באי 11 אלף תאגידים בינלאומיים תחנת המים לאקסי שפועלת באי מאז המאה ה־19. לצדה רשומים באי 11 אלף תאגידים בינלאומיים צילום: shutterstock

 

"הישראלים שולטים בהימורים"

 

פוקרסטארס היא רכיב חיוני בכלכלת האי מאן, מאז שעברה אליו מקוסטה ריקה ב־2005. 250 העובדים שהיא מעסיקה מהווים כ־0.5% מכוח העבודה באוכלוסייה. שיינברג (64) הוא מתמטיקאי שעלה לישראל מליטא, עבד כמתכנת במשרדי יבמ ברחוב שאול המלך בישראל והיגר לקנדה. ב־2001 הוא הקים את פוקרסטארס עם בנו מארק, וככל הנראה עמד מאחורי הממשק הידידותי שהפך את האתר ליורשו של פארטי גיימס כאתר הפוקר הגדול בעולם. החברה פרטית, ולפי הערכות האב ובנו מחזיקים יחד בכ־75% ממניותיה, והונם האישי הוערך ב־2 מיליארד דולר, סכום שהיה מציב את המשפחה בצמרת רשימת המשפחות העשירות בישראל. ישי שיינברג משמש כסמנכ"ל טכנולוגיה פעיל ומארק כמנהל העסקים. מנכ"ל החברה כיום הוא גבי קמפוס, מי שניהל עד לפני כשנה את החטיבה העסקית של אתר ההימורים 888 של המיליארדר הישראלי אבי שקד.

 

מכרים של שיינברג מספרים על אדם שקנאי לפרטיותו. הוא מחזיק בית בשכונת ריצ'מונד היל היוקרתית בטורונטו ובית נוסף באי מאן, אך אינו מעורה בחיי הקהילות המקומיות. מקורב למשפחה תיאר אותה בעבר בשיחה עם "מוסף כלכליסט" כמשפחה שקטה וצנועה: "הם לא משתתפים במסיבות, אין להם מטוסים פרטיים או יאכטות ואין להם חברים פוליטיקאים", סיפר. אלא שהעיתון "נבאדה סאן" שמסקר את תעשיית ההימורים האמריקאית פרסם באחרונה שחברת פוקרסטארס מפעילה בארצות הברית שדולת לוביסטים ענפה, שתרמה עד היום יותר מרבע מיליון דולר לפוליטיקאים מקומיים, ובהם מושל נבאדה, המדינה שבה שוכנת העיר לאס וגאס.

 

העיתון פרסם שמשפחת שיינברג העבירה תרומות של כ־300 אלף דולר ל־48 חברים בבית המחוקקים. התרומות עוררו בשעתו סערה היות שהחוק האמריקאי אוסר על מימון זר של שדולות פוליטיות. העיתון פרסם גם שפוקרסטארס קיימה מגעים עם יו"ר אסיפת הנבחרים של נבאדה ריצ'רד פרקינס, יו"ר לשכת המסחר המקומית קלווין אטקינסון ומנהיג הרוב בבית הנבחרים של נבאדה סטיב הורספורד.

  

התובע הכללי של דרום מנהטן פריט בהררה. רוצה את ישי ומארק שיינברג אצלו התובע הכללי של דרום מנהטן פריט בהררה. רוצה את ישי ומארק שיינברג אצלו צילום: בלומברג

 

"לנו אין יחסים אישיים עם השיינברגים", אומר בל. "אנחנו כמובן מכירים אותם, אבל היחסים שלנו הם עם חברת פוקרסטארס. לשיינברגים אין תפקיד מיוחד על האי, ולמען האמת הם לא מבלים כאן הרבה".

 

בל, שמתוקף תפקידו הוא אחד האנשים המעורים ביותר בעסקי ההימורים המקוונים, מוקיר את יכולותיהם של הישראלים בתחום: "זה לא סוד שתעשיית הגיימינג נשלטת בידי ישראלים או ישראלים לשעבר", הוא אומר. "גם כאשר החברות האלה צמחו, הן הביאו לאי עוד צוותים ישראלים ומנהלים בכירים מישראל. קהילת הישראלים באי שלנו מונה כיום כמאה נפשות שנהפכו לחלק בלתי נפרד מהמרקם החברתי שלנו".

 

"לוטו זה מוסר כפול"

 

ובינתיים נראה שעוד מדינות באירופה למדו את ה"טריק" של האי מאן ומתחילות להתיר הפעלת אתרי הימורים משטחן, מה שעשוי ליצור תחרות לאי מאן. ב־2006 אושררו חוקים שמקלים על הפעלת אתרי הימורים מאיטליה, צרפת, בלגיה ואסטוניה, ובקרוב יצטרפו אליהן גם ספרד ודנמרק. "אנחנו עוזרים להם, לא מתחרים איתם", אומר בל. "אנחנו מלמדים את איטליה, לדוגמה, כיצד להסדיר את התחום מבחינה רגולטורית. תעשיית האונליין נעה קדימה בקצב אדיר, ועם ההתקדמות מדינות נעשות פחות ופחות עוינות כלפי אונליין גיימינג, ומבינות שהתחום כאן כדי להישאר. האי מאן ימשיך לעמוד במוקד התעשייה, ואני מקווה שנוכל לשתף פעולה עם כל מדינה שתבקש להיכנס לתחום".

 

ג'רזי, אי בריטי שדומה לכם, כבר מזנב בכם. משלחת מטעמו כבר הגיעה לישראל לשדל עסקים לעבור לשטח האי וביקרה גם במשרדי 888.

"ג'רזי נמצא עדיין במקום אחר. לגליזציית ההימורים שם עברה רק עכשיו את החקיקה, וייקח להם הרבה זמן להגיע לרמה שלנו. אבל השוק של מדינות שמציעות שירותים כשלנו רק ילך וייהפך לתחרותי יותר, בכך אין כל ספק. ולא רק הוא. העולם כולו צועד לכיוון הסדרה של הימורים מקוונים. מה שנחשב בעיני רבים לטאבו עובר את התהליך הבלתי נמנע של לגיטימציה. הקו הרשמי והחד־משמעי שיש באמריקה נגד הימורים מקוונים הוא בעיניי בלתי מציאותי בעליל, ולדעתי המשבר בארצות הברית כבר גרם לכמה מדינות שם לחשוב בחיוב על הרווחים הכלכליים שהתעשייה הזו מביאה איתה. הרי ישנן מדינות שבלאו הכי עורכות משחקי לוטו כדי לאזן את תקציביהן, כך שיש כאן מוסר כפול שבינתיים רק הם מפסידים ממנו".

 

היית מזמין את ישראל להצטרף למדינות שמתירות הימורים?

"אצלנו יש בית קזינו מאז 1960, כך שהענף פעיל כאן יותר מ־50 שנה. רק כעת אנחנו פותחים את הקזינו השני, אחרי הרבה התלבטויות, וכדי לעודד לא הימורים אלא תעשיות שכנות כגון מלונאות, תיירות ותשתיות. יש לנו ניסיון רב שנים בניהול הימורים, במובן הרחב של המילה, ועד כה אנחנו נהנים מהפעילות הזאת. לכן זו פעילות שישראל צריכה לדעתי לשקול ברצינות".

 

אתה שוכח להזכיר עוד כמה היבטים של הימורים. לדוגמה התמכרות, שקיעה בחובות, משפחות שנהרסות, עבירות הלבנת הון ומשיכה של גורמים עברייניים.

"צריך להפריד בין הפעלת בתי קזינו לבין הפעלת הימורים באינטרנט. אלה שתי תעשיות שונות, עם חוקי הסדרה שונים לחלוטין. יש כמה מדינות שניסו להפעיל קזינו ולא הצליחו, אף על פי שבאי שלנו זה הצליח. אבל כשזה מגיע לרשת, הרגולציה אפקטיבית הרבה יותר. ניצול לרעה יש יותר בבתי קזינו ופחות באתרי הימורים. אך מה שחשוב הוא העובדות בשטח. יותר מהמרים בעולם מקבלים גישה לאינטרנט, יותר אתרים קמים כדי לספק להם שירותים ויותר מדינות מסדירות אצלן את הפעלת האתרים האלה. באסיה כבר מתחיל להתפתח שוק אדיר, גדול מכל מה שהיה עד היום. אני חושב שהדבר היחיד שעוד חסר לעולם הוא סטנדרט לרגולציה על ההימורים ברשת, כמו אלה שיש לנו כאן. וזה יקרה, כי אי אפשר להחזיר את האינטרנט לאחור".

 

עד הירח

 

אף שפרשנות בעיתון המקומי "קאלוונייר" תיארה את "יום שישי השחור של הפוקר" כטלטלה חולפת ופסקה שלפוקרסטארס ולאי מאן אין ממה לחשוש, בל בכל זאת מודה בחצי פה כי מוטב שהכלכלה המקומית תהיה מגוונת יותר. "במונחים של תרומה לכלכלה ומספר מועסקים, תעשיית ההימורים המקוונים כבר מכניסה לנו יותר כסף מאשר ענף התיירות, שבאופן מסורתי נחשב למוביל באי", הוא אומר. הוא גם מבחין בכך שאחרי שני עשורים מסחררים, כלכלת מאן מאטה: במרץ האחרון התפרסמה הרשימה השנתית של ארגון הייעוץ Z/Yen ל־75 הכלכלות התחרותיות בעולם, והאי מאן ירד בה לראשונה שלושה מקומות - ממקום 32 למקום 35. גם הצמיחה השנה צפויה להאט מה־8%–10% המסורתיים לכ־3%–4%. מרשים במונחים אירופיים, מדאיג במונחי האי.

 

ואולי השיעור האמיתי בכלכלה שאפשר לקבל מאלן בל הוא האופן המפתיע - הגובל בקוריוז, לכאורה - שבו הוא בוחר להתמודד עם השינוי. זה כמה שנים שבתפקידיו כשר האוצר והשר לפיתוח הכלכלה בל מעביר, בלי הרבה פרסום ובלי הרבה רעש, תקציבים להשקעות בתוכנית חלל מקומית לאי. תוכנית החלל של האי מאן עלתה לכותרות בספטמבר שעבר, כאשר מחקר של חברת הייעוץ Ascend דירג במפתיע את האי מאן במקום החמישי במדד העולמי של הסבירות להיות המדינה הבאה שתנחית אדם על הירח - מיד אחרי ארצות הברית, רוסיה, סין והודו.

 

מאז 2005 נוסדו באי שלושה מרכזים לחקר החלל, וצוות של תושבי האי מאן גם משתתף בתחרות הבינלאומית בחסות גוגל, Google Lunar X Prize, שבה מובטח פרס של 30 מיליון דולר לארגון הלא ממשלתי הראשון שיצליח לשגר לירח רכב חלל רובוטי, להנחית אותו, להסיע אותו לפחות 500 מטר על פני הירח ולשדר בחזרה צילומי וידיאו מפני הירח באיכות HD.

 

"תעשיית האונליין גיימינג נתנה לנו יתרון יפה בעשור האחרון, ועזרה לנו לגדול. תעשיית החלל תתפתח מאוד בעשור הקרוב, ועלינו להבטיח שיהיה לנו חלק בה אם גם אנחנו רוצים להתפתח", אומר בל. "אנחנו מדינה קטנה, ומדינות קטנות צריכות לפעול מהר כדי לשרוד". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x