שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
המזרח התיכון

הרשות מציעה: מטרו בין רצועת עזה לרפיח המצרית

הפלסטינים טוענים כי הפרויקט השאפתני יהיה חלק משיקום רצועת עזה נוכח ההפשרה ביחסים בין הפתח לחמאס. בשבת נפתח מעבר רפיח שבין מצרים לרצועת עזה לראשונה מאז 2007

דורון פסקין 12:5830.05.11

האם בעתיד ייחפרו בין רפיח המצרית לרצועת עזה מנהרות לא רק להברחה? אם תשאלו את ראשי הרשות הפלסטינית התשובה היא חיובית. לפי דיווחים בתקשורת המצרית, ראש הממשלה המצרי, עיסאם שראף, קיבל באחרונה במהלך פגישותיו עם בכירים פלסטינים הצעה לפרויקט משותף של רכבת תחתית שתחבר בין רפיח

המצרית לרצועה.

 

הפלסטינים טוענים כי הפרויקט השאפתני יהיה חלק משיקום רצועת עזה נוכח ההפשרה ביחסים בין הפתח לחמאס. הפלסטינים שהציעו את הפרויקט טענו כי הם רוצים לנצל את "המומחיות המצרית" בחפירת מנהרות לפרויקטי רכבת.

 

העלות המשוערת של הרכבת המשותפת מוערכת במיליארד דולרים. בשלב מאוחר יותר שואפים הפלסטינים לחבר את הקו הזה עם קו שיוביל עד צפון הרצועה לבית חנון (ליד מעבר ארז). מוחמד מוסטפא, יועצו הכלכלי של יו"ר הרשות הפלסטינית, טוען כי הממשל האמריקאי בירך על הפרויקט המשותף הפלסטיני-מצרי.

 

ברשות הפלסטינית טוענים כי אם פרויקט המטרו יתממש הוא יוכל לפתור את כל הסיבוכים הנוגעים למעבר הגבול ברפיח. עם זאת, גורמים פלסטינים מסרו לעיתונות במצרים כי להערכתם ישראל תעשה כל מאמץ כדי להכשיל את מימושו של הפרויקט.

 

בשבת נפתח מעבר רפיח שבין מצרים לרצועת עזה לראשונה מאז שנת 2007, למורת רוחה של ישראל.

המעבר יהיה פתוח שישה ימים בשבוע, בין 9:00 ל-17:00.

 

סגן שר החוץ של ממשלת חמאס, ראזי חאמד, אמר כי בצד הפלסטיני של המעבר אין משקיפים בינלאומיים כפי שהיה בעבר. "הצד הפלסטיני לא קיבל עד לרגע זה דרישה מהצד המצרי בעניין הזה, אך אנחנו מעדיפים שהמעבר יהיה עניין מצרי-פלסטיני בלבד". הוא ציין כי אין צורך אמיתי בהימצאותם של משקיפים אירופים במעבר. "הממשלה הפלסטינית פיקחה על המעבר בהצלחה ובאופן מקצועי וחוקי על פי הכללים הנהוגים בעולם במעברים יבשתיים".

 

פתיחת המעבר, לראשונה מאז שחמאס השתלט על רצועת עזה, היא התפתחות דרמטית עבור הפלסטינים, ומנגד מהלך שמדאיג את ישראל מבחינה ביטחונית ומהווה עוד סימן להידרדרות ביחסים עם קהיר מאז הפלת הנשיא המצרי, חוסני מובארק.

 

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x