$
בורסת ת"א

בלעדי ל"כלכליסט": אפריקה מבשלת גיוס ענק למגדל הקריה

הלוואה בגובה 850 מיליון שקל אמורה לשמש לפירעון חוב של חברת מגדל הקריה לבנק הפועלים. הגופים המוסדיים עשויים להציע לאיזי כהן לרכוש את אחזקותיה של אפריקה ישראל (49%) בנכס

גולן חזני 07:0004.05.11

אפריקה ישראל מנהלת מגעים לגיוס הלוואת ענק של עד 850 מיליון שקל עבור חברת מגדל הקריה, שבה היא שותפה עם קבוצת משקיעים בראשות גבי קטרי. האשראי עתיד להילקח משניים־שלושה גופים. ל"כלכליסט" נודע כי מגעים מתקיימים עם חברות הביטוח מגדל, כלל, הפניקס והראל וכן עם קרנות הפנסיה הוותיקות, עמיתים.

 

אפריקה מציעה ריבית של 5% בשנה להלוואה ארוכת טווח, למשך כ־10 שנים. תמורת ההלוואה תשמש את מגדל הקריה לפירעון חוב של 760 מיליון שקל לבנק הפועלים, ולהעשרת קופת המזומנים של אפריקה. בתמורה מציעה החברה שבשליטת לב לבייב לשעבד את המגדל כולו, וכן את תזרים המזומנים הצפוי ממנו, אשר עומד על כ־70 מיליון שקל לשנה. הגופים המוסדיים עשויים להציע לרכוש מאפריקה את אחזקותיה (49%) במגדל.

 

שוויו של מגדל הקריה מוערך במיליארד שקל, ואפריקה ישראל מחזיקה בו באמצעות החברה־הבת אפריקה נכסים. הנכס, הממוקם בין הרחובות קפלן ודרך מנחם בגין, מאוכלס במלואו על ידי 17 שוכרים, שהעיקרי שבהם הוא ממשלת ישראל, שחתמה ב־2005 על חוזה שכירות ל־20 שנה, וסביר שחברת הבניין היתה זוכה לדירוג גבוה, אם היתה פונה לחברת דירוג.

 

 האם השוק סלח ללבייב? האם השוק סלח ללבייב?

 

המגדל, בן 42 קומות, כולל שטחי השכרה של כ־72 אלף מ"ר, הוקם על ידי אפריקה נכסים ומנרב. באפריל 2007 מכרה מנרב את חלקה בפרויקט (50%) לאפריקה ב־95 מיליון שקל, ואפריקה לקחה על עצמה את ההלוואות בגינו. בינואר 2009 מכרה אפריקה את השליטה במגדל (51%) לקבוצה בראשות גבי קטרי, יחד עם מעונות הסטודנטים בירושלים, תמורת 515 מיליון שקל, אך לא נמסר בכמה תומחרו מניות מגדל הקריה לבדן.

 

בעקבות ירידת האחזקה בחברת המגדל אל מתחת ל־50%, הפסיקה אפריקה לאחד את התוצאות בדו"חותיה, והחוב הפיננסי שלה קטן. בנוסף, הוצאות של יותר מ־100 מיליון שקל להוספת כ־930 מקומות חניה חולקו עם השותף.

 

את המגעים להלוואה מהמוסדיים מנהל מנכ"ל אפריקה ישראל, איזי כהן. מהחברה נמסר בתגובה כי "אפריקה ישראל נוהגת לדווח על מהלכיה כמקובל, וכשיהיה לה מה לדווח היא תעשה זאת כנהוג".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x