שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
המזרח התיכון

אובמה לא מרפה ממובארק: התחל העברת השלטון

נשיא ארה"ב קרא לעמיתו המצרי לחשוב על המורשת שהוא משאיר, ולהתחיל מיד את תהליך העברת השלטון. הבית הלבן הזהיר שאם הממשלה לא תנקוט "צעדים קונקרטיים" - המהומות לא ידעכו. מאות אלפים מפגינים גם הלילה, דיווחים על עימותים בין מתנגדי מובארק ותומכיו. משרדי "האחים המוסלמים" הותקפו

יצחק בן-חורין ynet וסוכנויות הידיעות 07:4905.02.11

הבית הלבן מגביר את מכבש הלחצים על בן הברית הקורס: נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, שב וקרא אמש (ו') לנשיא מצרים, חוסני מובארק, להתחיל מיד את תהליך העברת השלטון. אחרי עוד יום הפגנות בארץ הנילוס, שבו השתתפו מאות אלפי בני אדם, הדגיש אובמה כי רק העם המצרי יקבע את עתידו. מוקדם

יותר קרא הבית הלבן למובארק לנקוט "צעדים קונקרטיים" להעברת השלטון.

 

אובמה אמר כי שאלת המפתח שמובארק צריך לשאול את עצמו היא איך הוא יכול להותיר מאחורי מורשת שתאפשר העברה מסודרת של השלטון בארצו. "מובארק צריך לשאול את עצמו איזו מורשת הוא משאיר למצרים. אני מקווה שהוא יקבל את ההחלטה הנכונה", אמר.

 

אירועי היום במצרים

 

ההפגנות ברחבי מצרים נמשכו אתמול מאז שעות הצהריים, עת סיימו האזרחים את תפילת יום השישי. בעידוד המטיפים במסגדים יצאו המונים להפגין בקהיר, אלכסנדריה, סואץ, פורט סעיד, מנסור, דמנהור, קליובה, אסוואן וערים נוספות. "לא נעזוב עד  שאתה תעזוב", קראו ההמונים באלכסנדריה. לראשונה דווח על הפגנה של רבבות אנשים גם ברפיח, הסמוכה לגבול רצועת עזה.

 

גם הלילה נמצאו עדיין מאות אלפים בכיכר "א-תחריר" בקהיר, סמל המחאה נגד מובארק, וקראו לו להתפטר. בשעות הערב המוקדמות דווח על קולות ירי שנשמעו באזור, אך לא ברור מי היה אחראי לירי ולא דווח על נפגעים.

 

כלי תקשורת בעולם, בהם רשת CNN, דיווחו כי עימותים פרצו בין תומכי מובארק למתנגדיו בכיכר אחרת, כחצי קילומטר מכיכר "א-תחריר", והמתפרעים השתמשו במקלות ויידו אבנים. גם שם דווח על קולות ירי, אך לא מדובר בעימות בהיקף כמו זה שהתגלע שלשום בבירה המצרית ושגרם למאות נפגעים.

 

עוד דווח, כי בכמה מקרים נוספים ניסו תומכי מובארק למנוע ממתנגדי הנשיא המצרי להפגין. ארגון האופוזיציה הגדול במצרים, "האחים המוסלמים", דיווח כי כוח ביטחוני מלווה ב"כנופיות ביריונים" פרץ למשרדי אתר האינטרנט שלו, ועצר עיתונאים, טכנאים ומנהלים. רשת "אל-ג'זירה" דיווחה על תקיפה דומה של משרדיה. היום דווח כי עיתונאי העובד עבור העיתון המצרי "אל-אהראם", שנפצע במהומות בסוף השבוע שעבר, מת בבית החולים.

 

ארה"ב רוצה "צעדים קונקרטיים"

 

במסיבת עיתונאים שקיים עם ראש ממשלת קנדה, סטיבן הרפר, חזר אמש אובמה על קריאתו למובארק מיום שלישי להתחיל את תהליך העברת השלטון. הוא קרא לכל הצדדים במצרים להימנע משימוש באלימות, בדומה לזו שפרצה בכיכר "א-תחריר" בין תומכי מובארק למתנגדיו ביום רביעי.

 

"מובראק הוא פטריוט, ואכפת לו ממצרים", אמר אובמה במסיבת העיתונאים בבית הלבן. "הוא גאה, והוא פטריוט, והצעתי לו להתייעץ עם עוזריו בממשלה, להקשיב לקולות בעם המצרי, ולקבל החלטה על הדרך קדימה, שתהיה מסודרת אבל משמעותית ורצינית".

 

דובר הבית הלבן הזהיר כי אם שלטונו של מובארק לא ינקוט צעדים כאלה, סביר להניח שההתקוממות תימשך. הבית הלבן גינה את דבריה של איראן, שמנהיגה הרוחני, האייתוללה עלי חמינאי, הביע אתמול תקווה שהעם המצרי יחולל בארצו מהפכה איסלאמית, בדומה לזו שהתרחשה באיראן בשנת 1979.

 

אחר הצהריים הצטרפו 27 מדינות האיחוד האירופי לקריאתו של אובמה למובארק. "המועצה האירופית עוקבת בדאגה רבה אחר המצב המידרדר במצרים", נכתב בהודעת האיחוד שאושרה במהלך פסגה בבריסל, ושבה התבקש הנשיא המצרי להתחיל מיד את התהליך להעברה מסודרת של השלטון. "על כל הצדדים להפגין איפוק, להימנע משימוש נוסף באלימות, ולהתחיל מעבר מסודר לממשלה על בסיס רחב", נאמר בה עוד.

 

בכיר האופוזיציה, מוחמד אל-בראדעי, הכחיש אמש ציטוט שיוחס לו בעיתון אוסטרי, לפיו לא יתמודד על הנשיאות. הוא לא הכריז כי ירוץ לתפקיד, אך אמר כי אין לו בעיה עקרונית לעשות זאת אם העם יבקש זאת ממנו. בד בבד דיווחה רשת "אל-ערבייה" דיווחה כי ראש הממשלה, אחמד שפיק, אמר שאין זה סביר שמובארק יעביר את סמכויותיו לסגנו, עומר סולימאן. "אנחנו צריכים את הנשיא מסיבות חוקתיות", הסביר שפיק. "יותר מ-95 אחוז מהמצרים היו תומכים בהצבעה בכך שהנשיא ישלים את כהונתו... ולא יפרוש כעת כמו שארה"ב וכמה ממדינות המערב רוצות", טען.

 

התאחדות הכדורגל של מצרים הודיעה כי החליטה לדחות גם השבוע את כל משחקי ארבע הליגות המקצועניות 

במדינה. שלטונות מצרים חששו כי האצטדיונים, שמשמשים גם בימים כתיקונם מקום שבו פורקים אוהדי הכדורגל מתחים, יהפכו לכלי שרת בידי פעילי המחאה. השבוע דווח כי ארגון ה"אולטרס" של אוהדי קבוצת הכדורגל המצרית המפורסמת "אל-אהלי" לוקחים חלק פעיל ומרכזי במחאה נגד מובארק.

 

בנק "קרדיט אגריקול" דיווח כי כלכלת מצרים הפסידה כבר כ-3.1 מיליארד דולרים כתוצאה מהמשבר הפוליטי. ההתקוממות שהחלה ב-25 בינואר גרמה לסגירת בתי עסק וחברות במדינה, ולהשבתת בנקים ובורסות. אלפי תיירים נמלטו ממצרים, מחשש שייפגעו.

 

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x