$
בורסת ת"א

ראיון "כלכליסט" - מנכ"ל אסם: "אני לא מאמין במזון בריאותי"

המוטו של גזי קפלן: מזון זה לא תרופות, וחשוב שהוא יהיה טעים מזה של המתחרים

גיל קליאן 08:0831.01.11

לקראת כנס היועצים ת"א־100, המשותף ל"כלכליסט" ולבית ההשקעות אקסלנסוהמתקיים זו השנה השנייה ברציפות, שאל "כלכליסט" את מנכ"ל אסם גזי קפלן מהם האתגרים העומדים בפני חברת המזון ב־2011. "האתגר הגדול הניצב לפתחן של אסםושאר חברות המזון", פתח קפלן, "הוא ההתמודדות עם העלויות הגבוהות של חומרי הגלם. לנוכח עליית מחירי הסחורות, אין לנו ברירה אלא לעדכן את מחירי המוצרים ללקוח. זהו אתגר משמעותי, אבל אסם כבר הוכיחה שהיא יודעת להתייעל. אתגר נוסף הוא בתחום הצמיחה: אנחנו מאמינים מאוד בפעילות הבינלאומית שלנו - בעיקר של החברות טבעול וצבר - ומשקיעים בה בהתאם, בדגש על השוק האמריקאי והאירופי ובשיתוף פעולה עם נסטלה (בעלת השליטה באסם - ג"ק)".

 

 


 

האם הקשר עם נסטלה מסייע לאסם בשוק הסחורות?

"כן, בשני מישורים: נסטלה גם מספקת לנו מידע וגם מאפשרת לנו לרכוש סחורות באמצעותה. אבל אין פתרון פלא בהתמודדות עם שוק הסחורות הנוכחי הסובל מכמה בעיות: מחסור אמיתי הנובע מצמיחה בביקושים; פגעי טבע שהתרחשו באזורים קריטיים של אספקת תוצרת חקלאית; וכניסה של גורמים ספקולטיביים. אנחנו נהנים מיתרון בזכות הקשר עם נסטלה, אבל יש גבול למה שנסטלה יכולה לעשות. היא אמנם הרוכשת הגדולה ביותר של קפה בעולם, אבל אם יש שיטפונות בברזיל, זה לא עוזר לנו בכלום".

 

קפלן (62) נולד וגדל בתל אביב. בתום שירותו הצבאי בנח"ל הוא הצטרף כחבר תנועת המחנות העולים לקיבוץ לוחמי הגטאות. מאז, הוא רושם קפיצות ניהוליות מטאוריות: מתפקיד רכז הקיבוץ ואחד היזמים של מפעל טבעול, הוא מונה למנכ"ל המפעל והמשיך לנהל אותו גם לאחר שאסם רכשה חלק ממניותיו. ב־2002 מונה קפלן למשנה למנכ"ל אסם, ולפני כחמש שנים מונה למנכ"ל הקונצרן כולו.

 

האם נראה את אסם מצטרפת לטרנד המזון הבריאותי?

"אני לא מאמין במזון בריאותי. מזון זה לא תרופות. השקפת העולם הבסיסית שלי היא שאנחנו אוכלים כדי לחיות וחיים כדי לאכול. תראה את הצלחת תוכניות הבישול: אנשים נהנים מאוכל. במקביל, אנחנו כן מאמינים בצורך לפעול בצורה מאוזנת. לא נהפוך את המזון לתרופות, אבל כן נספק לצרכן מידע על מה לאכול ומה לא לאכול.

 

"למשל, בפורטפוליו שלנו ישנם חטיפים שמיועדים להנאה ושצריך לאכול אותם במידה. אנחנו כן פועלים לייצור מוצרים מרכיבים טבעיים בלבד, היינו בין הראשונים להוציא שומני טראנס מהאוכל שלנו, אבל השקפת העולם שלנו היא שהמזון שלנו צריך להיות טעים יותר מזה של המתחרים, ורק אחר כך להתמקד ביתרונות אחרים".

 

מאיזה מנכ"ל למדת הכי הרבה?

"אני רוצה לקוות שאני כל הזמן לומד, ולאו דווקא ממנכ"לים - אלא גם מרעיון שצץ בסרט, בספר או בעיתון. מי המנכ"לים שאני מעריך? אלי הורביץ וסטיב ג'ובס. אם הייתי יכול להיכנס לראש שלהם הייתי עושה זאת בשמחה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x