שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דני רובינשטיין

הודו ברמאללה

המהנדסים זולים יותר והתקורה נמוכה יותר: במקום לפנות להודו, חברות ישראליות מעסיקות פלסטינים

דני רובינשטיין 07:3010.01.11

חברת ההייטק מלאנוקס עשויה להיות בקרוב החברה הישראלית הראשונה שתפתח מרכז פיתוח ברמאללה. כיום עובדים עבור מלאנוקס ברמאללה בפרויקט של הסבת תוכנה חמישה עובדים של חברת עסל טכנולוגיה הפלסטינית, המנוהלת על ידי מוראד טהבוב. לעובדים אלה צפויים להצטרף עשרה נוספים עם הקמת מרכז הפיתוח של מלאנוקס ברמאללה.

 

מנכ"ל מלאנוקס אייל ולדמן אומר שכבר ב־2003, חרף עימותי הדמים בין הישראלים לפלסטינים, התחילה מלאנוקס להעסיק במיקור חוץ מהנדסים פלסטינים של חברת Exalt מרמאללה. ולדמן מספר שהחברה העסיקה ברמאללה 3–5 עובדים, וכי היה מרוצה מהעבודה ושקל לרכוש את החברה, אך המהלך נכשל לאחר שדירקטוריון מלאנוקס התנגד מסיבות ביטחוניות. חברי הדירקטוריון חששו מהאינתיפאדה, והרכישה ירדה מעל הפרק. לימים קיבל ולדמן המלצה להשתמש בשירותיה של עסל ונענה בחיוב. אנשי מלאנוקס ראיינו שורה של מועמדים והתחילו לעבוד עם חמישה מתכנתים ברמאללה.

 

משרדי עסל ברמאללה משרדי עסל ברמאללה

 

מחיר נמוך, מיומנות טובה

 

מלאנוקס, המפתחת פתרונות קישוריות מתקדמים למחשבים ומערכות אחסון, מעסיקה כ־700 עובדים ונסחרת בנאסד"ק ובתל אביב.

 

החברה הוקמה ב־1999 וכ־8% מעובדיה הם ערבים אזרחי ישראל ולדברי ולדמן, רמתם זהה לרמה הישראלית המקובלת.

 

לעומת זאת, ולדמן מצא שהמיומנות והעומק הטכנולוגי של העובדים הפלסטינים היא טובה, אך נמוכה יותר. אחת המטרות של מלאנוקס בהקמתו של מרכז פיתוח ברמאללה היא להעלות את הרמה הטכנולוגית שם לסטנדרטים המקובלים בתעשיית ההייטק המערבית.

 

ולדמן מסביר שעלות מהנדס בארץ היא כ־500 דולר ליום, לעומת כ־200 דולר בהודו וכ־170 ברמאללה. לדבריו, בהודו התקורה גבוהה ויש להעסיק שם לפחות 40 עובדים כדי שהקמת מרכז פיתוח במקום תהיה כלכלית. ברמאללה לעומת זאת התקורה זולה יחסית, אין הוצאות על טיסות, ודי ב־5–10 עובדים כדי להקים מרכז פיתוח במחירים אטרקטיביים.

 

לא רק שיקולים כלכליים

 

לדברי ולדמן, הסיבות המרכזיות לשיתוף פעולה עם תעשיית ההייטק הפלסטינית הן כלכליות, אך בהחלטה מעורבים גם שיקולים אחרים. ולדמן מאמין שחשוב לחזק את הקשר בין שני העמים כדי לפתח את העתיד המשותף של האזור.

את השיטה לבחינת הכדאיות מכנה ולדמן "סף הכאב", וקובע אותו על 5%–15% - אם העלויות של הקמת מרכז פיתוח ברמאללה גבוהות בפחות מ־15% מהקמת המרכז בבולגריה, ולדמן יעדיף את רמאללה. המשמעות היא שלשיקול הפוליטי יש משקל גם בעסקים. למען עתיד משותף וחתירה לשיתוף פעולה עם רמאללה ניתן - ולעתים גם נכון - לחברה גדולה כמו מלאנוקס להוות דוגמה ולפתח ברמאללה ולא במקום זול יותר.

 

פתיחת המרכז ברמאללה היא המשך טבעי לאסטרטגיה של מלאנוקס המעודדת הקמת מרכזי פיתוח בפריפריה. לפני כשנה פתחה החברה מרכז פיתוח חדש בגן התעשייה של תל־חי בגליל העליון, והוא הצטרף למרכזי החברה ביקנעם וברמת החייל בתל אביב.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x