$
בלדד השוחי

האם לשיער הראש שלנו יש אורך סופי?

אם נמשיך לגזור קצוות, האם שיערנו יתארך לנצח? בלדד השוחי מגלה

בלדד השוחי 11:1918.11.10
האם לשיער הראש שלנו יש אורך סופי? שאולי

 

שאולי היקר,

למרבה ההפתעה, אין אורך מסוים שבו שיער הראש מפסיק לצמוח. אבל יש גורם אחר שמגביל את אורכו המקסימלי: הזמן. שערות לא גדלות בלי הפסקה. הן צומחות במחזורים בני שלושה שלבים: שלב הצמיחה, שלב הביניים ושלב המנוחה. בשלב הצמיחה שורש השערה מצמיח תאים בקצב מסחרר. התאים מתים במהירות, מאבדים את גרעינם, מתייבשים וממלאים את זקיק השערה עד שהם נשפכים החוצה בתור שערה הולכת ומתארכת.

 

השערה צומחת מהשורש, וכל החלק הנראה שלה מורכב מתאים מתים. כשאתה חותך שערה, אין לשורש שום דרך לדעת שמשהו קרה, ולכן לגזירת קצוות אין שום השפעה על קצב צמיחת השיער. גילוח ותלישה עלולים, לפעמים, לפגוע בזקיק עצמו, ובכך להשפיע על צמיחת השערות העתידיות. זה לא קורה לעתים קרובות במיוחד, ובניגוד לדעה המקובלת זה בדרך כלל מחליש את השערה והופך אותה לדקה יותר, או מונע את צמיחתה לחלוטין.

 

שערות ראש יכולות להמשיך ולצמוח במשך כמה שנים שערות ראש יכולות להמשיך ולצמוח במשך כמה שנים צילום: shutterstock

 

אחרי שלב הצמיחה מגיע שלב הביניים, שבו שורש השערה מתנתק מהזקיק ומת, והזקיק עצמו מתכווץ לכדי שישית מגודלו הקודם. השורש המת מפסיק לייצר תאים חדשים, אז השערה מפסיקה לצמוח, אבל התכווצות הזקיק דוחפת אותה כלפי חוץ כך שהחלק הנראה של השערה ממשיך להתארך. השלב הזה נמשך כשבועיים, ואז מגיע שלב המנוחה, שנמשך בין חודש לארבעה חודשים. זה השלב היחיד שבו אורך השערה אינו משתנה אפילו למראית עין. וכשזה מסתיים, מגיע שוב שלב הצמיחה. שורש חדש מתחיל לבנות שערה חדשה שדוחפת את הישנה ממקומה עד שהיא נפרדת מהקרקפת באופן סופי.

 

בכל רגע נתון יש על ראשך, ועל כל גופך, שערות שנמצאות במקומות שונים בשלבים האלה. אנחנו משירים שערות ישנות ללא הרף ומצמיחים במקומן שערות חדשות בלי שום קשר לביקורים שלנו במספרה. האורך הסופי של השערה הבודדת, בהיעדר מספריים שיקבעו אחרת, מוגבל לפי אורכו של מחזור הצמיחה. מחזורי הצמיחה של שיער הגוף, למשל, נמשכים בערך חודשיים, ולכן שיער הגוף שלך, שאולי היקר, לא מצליח להגיע לאורך מרשים. שערות ראש, לעומת זאת, יכולות להמשיך ולצמוח במשך כמה שנים לפני שהן עוברות לשלב הבא.

 

עדיין, ברגע שעבר מחזור צמיחה שלם, הגעת לגבול. השערות הארוכות ביותר שלך נמצאות בהפסקה, ובקרוב הן יפנו את מקומן לשערות חדשות, ולא משנה כמה תחכה, השיער שלך יישאר באותו אורך. אפילו אם כל היום רק תנגן בגיטרה ותאריך את השיער.

 

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x