$
מוסף 7.10.10

שינה לו סטטוס: הספר שהתחיל את המהומה

בן מזריץ', שערך את התחקיר המקיף ביותר על שנות הקמתה של פייסבוק, מספר בראיון ל"מוסף כלכליסט" מה למד על הדרך שבה נוצרה אחת החברות המשפיעות בעולם

ערן גפן 10:3707.10.10

הסרט "הרשת החברתית" מבוסס על ספרו של בן מזריץ', "The Accidental Billionaires" ("מיליארדרים במקרה"), רב־מכר עולמי המספר על הימים הראשונים של הקמת פייסבוק. המחקר שעומד בבסיס הספר נחשב לרציני והמקיף ביותר שנעשה עד היום על הקמת החברה וגם על מארק צוקרברג, המייסד והמנכ"ל. על אמינות התוצאות ואיכותן, עם זאת, יש מחלוקת רבה. צוקרברג עצמו טען בעבר בראיונות ש"החיים שלי רחוקים מאוד מהמתואר בספר".

 

רוצים לקבל הזמנה זוגית להקרנת טרום-בכורה של הסרט "הרשת החברתית"? לחצו כאן והשתתפו בחידון הטריוויה של "כלכליסט" בפייסבוק

 

לכתבות נוספות באותו נושא:

 

אבל הסופר בן מזריץ' (40), שנהפך בעצמו למיליונר בעקבות הוצאת הספר (רק בעבור הזכויות לעיבודו לסרט שילמו בסוני מיליוני דולרים), לא מתרגש מהביקורות. "התחקיר שערכתי מבוסס על עשרות ראיונות, מאות מקורות ואלפי עמודי מסמכים, ובהם גם מסמכים משפטיים", הוא אומר בראיון ל"מוסף כלכליסט". "ניסיתי לדייק ככל האפשר, אבל זה באמת מסובך מאוד כשמדובר בשחזור מזיכרונם של עשרות אנשים".

 

עד "מיליארדרים במקרה" כתב מזריץ' 11 ספרים. הוא התפרסם בזכות שלושה ספרים שכתב על מקרים אמיתיים שבהם סטודנטים אמריקאים מבריקים הסתבכו בשערוריות. המפורסם שבהם עובד לסרט "21", על סטודנטים מ־MIT שפיתחו שיטה מתוחכמת להכות את בתי הקזינו בלאס וגאס.

 

צוקרברג. היה תלמיד דחוי צוקרברג. היה תלמיד דחוי צילום: בלומברג
"הגעתי לספר על פייסבוק במקרה", מספר מזריץ'. "יום אחד נפגשתי לקפה עם חבר שלי, בוגר הרווארד, והוא הביא איתו מכר מהאוניברסיטה. המכר הוא אדוארדו סייברין, שהיה אחד השותפים של מארק צוקרברג בהקמת פייסבוק ונזרק מהחברה בימיה הראשונים. כשהוא סיפר את הסיפור שלו ישבתי בפה פעור. אחר כך התחלתי לתחקר את הנושא לעומק. דיברתי עם כל המעורבים, עם אנשים שלמדו איתם, עם עובדים בפייסבוק בעבר ובהווה".

 

ומה גילית?

"גיליתי איך צוקרברג היה תלמיד דחוי, שהסתובב עם קבוצה קטנה של חנוני מחשבים, שגם אדוארדו היה אחד מהם - דרך אגב, כמעט כל מי שהיה מעורב בהקמת פייסבוק היה יהודי. גיליתי שצוקרברג הפגין מההתחלה נורמות מוסריות גבוליות. פייסבוק התחיל כאתר 'חם או סתם' עם תמונות של סטודנטיות שצוקרברג גנב משרתי האוניברסיטה באיזה לילה אחד, כשחזר שיכור מדייט גרוע. האתר נהפך להצלחה באותו לילה. הוא פנה לאדוארדו, שגם השקיע 3,000 דולר מכספו, והם החליטו להקים יחד רשת חברתית, כשאדוארדו מטפל בענייני הכספים ומארק בפיתוח. מתישהו מארק החליט שאדוארדו לא נחוץ לו יותר, והוא 'דילל' אותו החוצה מהחברה. ולא רק אותו. היו עוד שותפים, שכל אחד מהם מצא את עצמו יום אחד בחוץ".

 

עם אדוארדו זה נגמר בתביעה.

"שניהם תבעו זה את זה בתביעות הדדיות, אבל מיד אחרי שהספר שלי יצא הם הגיעו להסכם פשרה סודי. לפי מה שהבנתי אדוארדו קיבל 1% מהחברה, מה שאומר שהוא עומד להיות אדם מבוסס מאוד. השם שלו גם הוכנס בדיעבד לפרסומים הרשמיים של פייסבוק, כאחד ממייסדי האתר. אני חושב שהספר שיחק תפקיד בפשרה. בפייסבוק לא רצו שהסיפור יתנפח, וניסו להיפטר מזה כמה שיותר מהר".

 

היו עוד שותפים מעניינים ש"נעלמו"?

"היה שון פארקר, מייסד נאפסטר. פארקר ומארק נפגשו במקרה ברחובות פאלו אלטו. פארקר בדיוק נפרד מחברתו ועזב את הבית, ומארק הזמין אותו לגור עם החבורה של פייסבוק. די מהר הוא נהפך לאביו הרוחני של מארק, עזר לו להקים את החברה ולבצע את סבב הגיוס המשמעותי הראשון. ואז הוא נתפס עם קוקאין במסיבה, ומארק פיטר אותו מהחברה והרחיק אותו ממוקדי הכוח. אין למארק סנטימנטים. לאורך כל הדרך, השאלה היחידה שעניינה אותו היתה מה יעשה את החברה גדולה יותר. לא היה שום שיקול אחר, גם לא חברות".

 

מזריץ'. "כסף לא מעניין את צוקרברג" מזריץ'. "כסף לא מעניין את צוקרברג" צילום: אי פי אי

היו בעבר תביעות נגד צוקרברג, ואלה שתבעו אותו כינו אותו "בוגדני". האם גם הספר שלך מתאר אותו כך?

"זו לא בדיוק בוגדנות. מארק הוא אדם שאכפת לו מפייסבוק, ורק מפייסבוק. הוא עשה הרבה דברים שגרמו לאנשים להרגיש כאילו עבדו עליהם, אבל מנקודת מבטו, הוא עשה רק את מה שחשוב ונדרש".

 

האם כיום הוא עדיין מצליח להיות שליט יחיד בפייסבוק, על משקיעיה ו־1,200 עובדיה?

"יש לו צוות מנהלים מוכשר, אבל הוא עובד קשה כדי לשמור על השליטה. מה שהוכח מעבר לכל ספק הוא שיש לו יכולות ניהוליות רציניות ביותר. הוא יודע לגייס את האנשים הכי טובים, ויש לו כוונות ברורות לעשות כל מה שצריך בשביל להשתלט על העולם עם החברה הזו".

 

מה עוד למדת על האופי של צוקרברג?

"הוא אובססיבי לגבי פייסבוק. הוא מסוגל לעבוד 24 שעות בלי לישון ובלי לאכול. הוא מסוגר, ולא טוב במגע עם אנשים, אבל מול המחשב יש לו טונות של אנרגיות. הדבר הכי מעניין לגביו הוא שכסף לא מעניין אותו. זו אחת הסיבות שהוא לא מוכר את פייסבוק. עניין אותו רק לעשות את הדבר הכי גדול בעולם, שכולם ירצו להיות חלק ממנו. דרך אגב, זה מפחיד הרבה מהעובדים שקיבלו אופציות, כי כמה מהם חוששים שמארק לעולם לא ימכור את פייסבוק, ולכן לעולם אי אפשר יהיה לממש את האופציות".

 

עטיפת ספרו של מזריץ' "The Accidental Billionaires" עטיפת ספרו של מזריץ' "The Accidental Billionaires"

איך הצלחה כזאת גדולה משפיעה על בחור כל כך צעיר?

"אני יודע שמהימים הראשונים של פייסבוק הוא נהפך למאוד מפורסם בקמפוס. כולם ידעו מי הוא. אפילו נדבקו אליו גרופיות. שמעתי אישית על אורגיות, וגם על קטע שהיה לו עם דוגמנית של ויקטוריה'ס סיקרט. אבל הוא נשאר מסוגר. הוא לא מהאנשים שתראה עוברים ממסיבה למסיבה. אף על פי שהוא מיליארדר, רוב הזמן הוא במשרדים של פייסבוק, צמוד למחשב. הדירה שלו קטנה באופן מביך. הוא קנה את המכונית שלו, יד שנייה, מהאתר קרייג'ס ליסט, הוא עדיין יוצא עם אותה חברה שהיתה לו בקולג', אף שאני בספק אם בכלל יוצא לה לראות אותו".

 

מה הסוד שלו?

"מלבד הכישרון והחריצות, אני חושב שאחד מגורמי ההצלחה היה שאקזיט אף פעם לא היה אופציה עבורו. באמת ובתמים, לא אכפת לו מכסף. בגיל 21 הוא פיתח תוכנה קטנה לנגני מוזיקה ומיקרוסופט הציעו לו מיליון דולר עבורה. הוא סירב והעלה אותה ברשת חינם. איזה בן 21 מסרב למיליון דולר ממיקרוסופט? גם בפייסבוק הוא דחה את הצעת המיליארד של יאהו ואת כל ההצעות שבאו אחריה".

 

מה הדבר הכי מפתיע שגילית עליו במהלך הכנת הספר?

"שאין לו חברים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x