$
בשולי החדשות

10 מקרי השוד הגדולים בהיסטוריה

מעשי שוד של דברי ערך, ביניהם דברי אמנות, הפכו כבר לשגרה. רק בשבוע שעבר נגנב בקהיר ציור של ואן גוך ששוויו 55 מיליון דולר. אבל גם בין מעשי השוד יש כאלה שהפכו לאגדה - הנה הם לפניכם, עשרת הגניבות הגדולות והמפורסמות ביותר בהיסטוריה

סוכנויות הידיעות 22:0425.08.10

מעשי שוד של דברי ערך, ביניהם דברי אמנות, הפכו כבר לשגרה. רק השבוע נשדד במוזיאון בקהיר ציור של ואן גוך ששוויו 55 מיליון דולר. הציור, "פרחי פרג", נעלם ממוזיאון מחמוד חליל ומנכ"ל משרד התרבות נעצר בחשד למעורבות בשוד.

 

השודדים הפכו מתוחכמים יותר ויותר, והם מצליחים לחדור בצורה נועזת למוזיאונים מאובטחים, למפעלי יהלומים, למתקנים שמורים בנמלי התעופה, לבנקים מוגנים, לנטרל אזעקות ולשדוד את הפריטים שתכננו מראש, לעיתים על פי הזמנה. הם מעמיסים אותם על מכוניות שממתינות בסמוך ונעלמים.

 

שנים לוקח לאתר את הפריטים שנשדדו, אם בכלל מצליחים, כמו למשל בשוד הגדול של השעונים ממוזיאון האיסלאם בירושלים - 25 שנה עברו מאז השוד הגדול של 100 שעונים מהיקרים בעולם, ב-1983, ורק ב-2008 הצליחה המשטרה לפענח את הפרשה. השודד שמת בינתיים, נעמן דילר, נחשב לפורץ המתוחכם שידעה ישראל מאז ומעולם.

 

האנשים הללו גנבו מיליוני ומיליארדי דולרים ויירשמו בהיסטוריה כאחראים למעשי השוד המפורסמים בעולם:

 

1. הארי ווינסטון – שוד זה בוצע בדצמבר 2008, כששלושה מתוך ארבעה שודדים התחפשו לנשים ונכנסו לחנות התכשיטים היוקרתית בפריז מעט לפני שעת הסגירה. לאחר שרוקנו את התצוגה, הם אילצו את העובדים למסור גם את התכשיטים מהמחסן. הם גנבו תכשיטים בשווי 108 מיליון דולר. מניית הארי ווינסטון נפלה ב-9% יום לאחר השוד. 25 אנשים בגילאי 22-67 נעצרו מאז בשל קשרים לשוד.

  

שוד הארי וינסטון. התחפשו לנשים שוד הארי וינסטון. התחפשו לנשים צילום: בלומברג

 

2. מרכז היהלומים של אנטוורפן 16.2.2003– 80% מהיהלומים הלא מלוטשים בעולם עוברים דרך אנטוורפן. ליאונרדו נוטרברטולו בן ה-30 עמד בראש כנופיה שהצליחה לרוקן 123 כספות מתוך 189, בעיקר מכיוון שלשודדים כבר לא היה מקום לסחוב יהלומים נוספים. הם שדדו יהלומים בשווי 100 מיליון דולר שלא נמצאו עד עתה. תכנון השוד ארך שנים וככל הנראה היו מעורבים בו לפחות 4 גברים, הם שכרו משרד בבניין שלוש שנים קודם לכן, וליאונרדו התחזה לסוחר יהלומים. בזמן השוד השודדים החדירו קלטות מזויפות למצלמות האבטחה, ופיצחו הכספות שהוגנו על ידי 10 שכבות אבטחה כולל גלאי חום, מכ"מים, שדה מגנטי ומנעול עם 100 מיליון קומבינציות אפשריות. עד היום המשטרה לא יודעת להסביר כיצד בדיוק יצא השוד לפועל. נוטרברטולו נתפס והוא מרצה 10 שנות מאסר.

 

מרכז היהלומים באנטוורפן. רוקנו 123 כספות מרכז היהלומים באנטוורפן. רוקנו 123 כספות

 

3. שוד בנק יונייטד קליפורניה 24.3.72– קבוצה של שבעה שודדים ובראשם אמיל דינסיו שדדה את בנק יונייטד קליפורניה, הם רוקנו את הכספת והצליחו לקחת 30 מיליון דולר. זה אמנם עשוי להיראות כסכום נמוך ביחס לשאר מקרי השוד ברשימה, אך השוד בוצע ב-1972, כך שהיום הסכום הזה שווה כ-100 מיליון דולר. באותו הזמן, היה מדובר בשיא עולמי. הם נתפסו בסופו של דבר על ידי ה-FBI, ואחד השודדים, פיל כריסטופר אף כתב ספר על המקרה.

 

4. שוד נמל התעופה סכיפול 25.2.2005 – שוד היהלומים הזה נחשב הגדול ביותר מסוגו, לאחר שנגנבו יהלומים בשווי למעלה מ-118 מיליון דולר, אם כי רבים מהיהלומים לא היו מלוטשים אז קשה לאמוד באופן מדויק את שוויים. בעוד שרוב מקרי השוד ערבו תכנון מלהיב וביצוע מרשים, לא זה המקרה כאן. התכנית היתה פשוט לשבור, לחטוף ולברוח. ארבעה אנשים היו אחראים לפעולה וכמה נוספים נעצרו בחשד למעורבות.

 

נמל התעופה סכיפול באמסטרדם נמל התעופה סכיפול באמסטרדם

 

5. הבנק הבריטי של המזרח התיכון – British Bank of the Middle East - ב-1970, ארגון אש"ף היה זקוק לכסף, אז הם החליטו לשדוד מספר בנקים, כשהמשמעותי ביותר ביניהם היה בנק המזרח התיכון הבריטי. הם גנבו זהב, כסף ומניות בשווי יותר מ-25 מיליון ליש"ט, שיהיו שווים כיום 100 מיליון דולר. השוד בוצע על ידי פיצוץ קיר הבנק, ובמשך יומיים רוקנו את הכספות. חלק מהמניות נמכרו בשלב מאוחר יותר חזרה לבעליהן.

 

British Bank of the Middle East. שדדו זהב, כסף ומניות British Bank of the Middle East. שדדו זהב, כסף ומניות

 

6. נייטסברידג' סקיורטי Knightsbridge Security Deposit 12.7.87 – ולריו וישי היה גנב ידוע שעבר מאיטליה לאנגליה ב-1986, כשהיה מבוקש בשל למעלה מ-50 מעשי שוד. הוא החליט לשמור על ה"מקצוע" שלו באנגליה, שם יחד עם הכנופיה שלו החליט לשדוד בנק, ואף טרח לתלות שלט שמסביר ללקוחות כי הבנק סגור באופן זמני על מנת שלא יפריעו לו. הכנופיה רוקנה את הכספות ויצאה מהבנק כשבאמתחתה 174 מיליון דולר. ולריו ברח לדרום אמריקה, בעוד ששותפיו נעצרו, אך הוא ביצע טעות וכשחזר לאנגליה כדי לאסוף את מכונית הפרארי שלו, הוא נתפס ונשלח ל-20 שנות מאסר. הוא נהרג בשנת 2000 בעת חופשה מהכלא מירי שוטרים.

 

Knightsbridge Security Deposit. תלו שלט שלא יפריעו להם Knightsbridge Security Deposit. תלו שלט שלא יפריעו להם

 

7. שוד בנק בגדד 12.7.2007 – השוד בוצע בבנק דיר אל סאלם בעיראק על ידי שלושה שומרים שעבדו בבנק. הם הצליחו לגנוב כ-282 מיליון דולר, ועל פי ההערכות נעזרו בכמה מיליציות שעזרו להם לעבור בלי בעיות במעברי הגבולות. הכסף מעולם לא נמצא, איש לא נעצר והשוד עצמו זכה לסיקור תקשורתי מועט למדי. לא ברור מדוע החזיק הבנק בכמויות כל כך גדולות של כסף, אך כולו היה בדולרים.

 

 

השוד מבנק בגדד השוד מבנק בגדד

  

8. מוזיאון בוסטון 18.3.1990 - לפני 20 שנה, שני גברים שהתחזו לשוטרים אמרו לשומרים בלתי מנוסים במוזיאון שהם בעיצומה של בדיקה שגרתית. "הבדיקה" ערכה 81 דקות שבמהלכן גנבו כ-12 ציורים בשווי של למעלה מ-300 מיליון דולר. השומרים עצמם הבינו את גודל הטעות לאחר שנכפתו במרתף. בין הציורים שנגנבו נמנים 3 של ורמר ורמברנדט, אם כי נראה שהם חובבנים מכיוון שהשאירו מאחור יצירות חשובות יותר. השודדים הצליחו להימלט ולא נתפסו. 

 

המוזיאון לאמנות בבסטון. התחזו לשוטרים המוזיאון לאמנות בבסטון. התחזו לשוטרים

 

9. שוד אג"ח 2.5.1990 – במאי 1990 נשדד באיומי סכין ג'ון גודארד בן ה-58, שעבד כשליח בלונדון שנשא אגרות חוב למוכ"ז (bearer bonds) מבנקים. שווי האג"ח הוערך בזמנו ב-292 מיליון ליש"ט. קית' ציזמן נאשם במעורבות בשוד ונשלח לשש וחצי שנות מאסר, ואילו החשוד המרכזי, פטריק תומאס, נמצא ירוי בראשו לפני שהוגש נגדו כתב אישום.

  

שוד האג"ח שוד האג"ח

  

10. הבנק המרכזי בעירק 18.3.2003– סאדאם חוסיין התייחס לבנק המרכזי של עירק כאילו היה בבעלותו הפרטית, ולפיכך הוא רשאי למשוך כל כמות של כסף שהוא רוצה בכל זמן נתון. יום לפני פלישת כוחות הקואליציה, הוא שלח את בנו קוסאי למשוך למעלה ממיליארד דולר. חוסיין נתפס זמן קצר לאחר מכן כשהוא מתחבא בבור באדמה, ואילו בנו נהרג על ידי הצבא האמריקאי. 650 מיליון דולר נמצאו מוסתרים בקירות הארמון על ידי החיילים, אך 350 מיליון הנותרים עדיין לא נמצאו.

 

הבנק המרכזי בעירק הבנק המרכזי בעירק

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x