שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
תעשייה ופיננסים

אוליגרך מקים את חברת האשלגן הגדולה בעולם

סולימאן קרימוב, שרכש לאחרונה את ענקית האשלגן הרוסית אוראלקליי, פועל עתה לרכישת נתח השליטה בחברות אשלגן ברוסיה ובבלארוס. הוא מאיים לעקוף את פוטאש הקנדית, המחזיקה היום בבכורה בענף

אולגה ויניאר 18:2729.07.10

האוליגרך סולימאן קרימוב, ששוויו מוערך ב־14.5 מיליארד דולר, פועל להקמת חברת האשלגן הגדולה בעולם. איש העסקים רכש לאחרונה את ענקית האשלגן הרוסית אוראלקליי מאיל ההון דמיטרי ריבולובלב, וכעת מתכוון לחזק את מעמדו הבינלאומי באמצעות רכישת נתח השליטה בענקית האשלגן של בלארוס,

בלארוסקאלי, תמורת 7.5 מיליארד דולר. במקביל מתכוון קרימוב להשיג שליטה גם בחברת האשלגן הרוסית סילבינגיט, שבה הוא מחזיק בנתח של 25%.

 

אוראלקליי וסילבינגיט הן יצרניות אשלגן היחידות ברוסיה והן מספקות במשולב כ־22% מהתצרוכת העולמית, בתרכובות שונות, בעיקר למטרות דישון. שתיהן ממוקמות בהרי אוראל בקרבת העיר פרם. עד שנת 1980 פעלו שתי החברות במשותף, אך אז הופרדו בהחלטת הממשלה. 90% מייצור האשלגן הרוסי מיועדים ליצוא, והלקוחות הן הודו, ברזיל וסין.

 

החברה הבלארוסית שאותה מתכוון קרימוב לרכוש במסגרת תוכנית ההפרטה שעליה הכריז נשיא המדינה אלכסנדר לוקאשנקו, נחשבת לחברת האשלגן השלישית בגודלה בעולם, עם ייצור של כ־25% מכלל האשלגן העולמי. מלבד קרימוב, גם הסינים הביעו באחרונה עניין ברכישתה.

 

אם שתי העסקאות ייצאו אל הפועל כפי שמתוכנן, הרי שהאוליגרך יחזיק בחברת האשלגן הגדולה בעולם, שתעקוף את פוטאש קורפ הקנדית, המחזיקה היום בבכורה בענף.

 

כושר הייצור המצרפי של אוראלקליי, בלארוסקליי וסילבינגיט עומד על 20 מיליון טונות בשנה, בעוד הייצור של פוטאש קורפ עומד על 15 מיליון טונות. נכון להיום, 13 מדינות, בהן ישראל, מייצרות תרכובות אשלגן. רוסיה, בלארוס וקנדה מחזיקות בשני שלישים מהשוק וב־85% לערך מהעתודות העולמיות של המתכת.

 

קרימוב (46) נחשב לאחד האוליגרכים העשירים ברוסיה. את הונו עשה ממסחר בנפט ברוסיה של שנות התשעים, לאחר קריסת הקומוניזם. היום נמצאת בבעלותו חברת האחזקות נפתא־מוסקבה הפועלת בתחומי האנרגיה, הפיננסים והנדל"ן. עם נכסיו אפשר למנות 4.5% ממניות גזפרום, 6% מסברבנק, 75% בחברת פולימטאל (כריית זהב), ו־37% בפולוס זולוטו (יצרנית הזהב הגדולה ברוסיה). כמו כן מחזיק איש העסקים באמצעות הקבוצה שלו במרכז קניות ועסקים גדול במוסקבה, בחברת תקשורת ובבנק.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x