שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מוסף כלכליסט 20.5.10

תקציר מנהלים: "בתחום שלי אתה לומד שצרות עין היא מרכיב מרכזי בזירה הציבורית"

מושיק תאומים, מבעלי גיתם המייעץ בין היתר למשרד האוצר, אומר כי עניין השכר הוא בעיה ציבורית שצריך להתמודד איתה גם אם היא מאובחנת בחוסר פרופורציה. והפועל תל אביב? הוא קיבל ממנה השבוע מתנה מופלאה

שי אספריל 10:1020.05.10

1. האמנת שהפועל תל אביב תוכל לזכות באליפות?

"לא. אני כאוהד הפועל השלמתי עם זה שיש גביע, והייתי מאושר מהגביע ומהשנה שהיתה. לא היו לי ציפיות. כל השאר היה בחזקת מתנה מופלאה".

 

2. לזכייה של הפועל יש משמעות כלכלית. היא אולי תאפשר לה לסיים את השנה הבאה ברווח אחרי שנים של הפסדים.

"כן. השינויים שעשתה אופ"א, שהם שינויים של השנים האחרונות, יוצרים תשתית שבה כל מי שעובר את השלבים המוקדמים בליגת האלופות מקבל סכום מכובד מאוד שמאפשר לו לקיים את הקבוצה בתנאים טובים".

 

3. אתה מבין דבר או שניים בענייני תדמית. אלי גוטמן (מאמן הפועל תל אביב) אמר השבוע שהפועל תל אביב היא הקבוצה הכי שנואה בישראל. מדוע זה?

"הפועל, להבדיל מקבוצות אחרות, לא תופסת את עצמה כסמל לאומי. הפועל תל אביב היא מועדון כדורגל, וזה הכל. לכן הפועל השכילה לבנות מועדון שהוא יותר ליברלי. זה המועדון היחיד עם קפטן ערבי והמועדון היחיד שלא תשמע אוהדים שלו קוראים קריאות גזעניות. זה אומר משהו, ולכן זו תפיסה חיובית. אין סיבה לשנות אותה".

 

 

מושיק תאומים. "החוכמה הגדולה היא איך משנים את התפיסה" מושיק תאומים. "החוכמה הגדולה היא איך משנים את התפיסה" צילום: עמית שעל

 

4. אפרופו קבוצה שנואה, שמענו לאחרונה שזכית במכרז לייצוג גוף שנוא נוסף במשק הישראלי - חברת החשמל.

"בעבודה המקצועית שלי אני מטפל במוסדות ציבוריים רבים שעל חלקם יש תפיסה מעוותת בציבור. החוכמה הגדולה היא איך משנים את התפיסה, כי הרבה פעמים יש הבדל בין ההוויה, שהיא פחות חשובה, לבין התודעה. אני עוד לא מכיר את חברת החשמל, עוד לא התחלנו לעבוד שם, אבל ללא ספק זה אתגר פנטסטי לשנות את היחס הציבורי. זו משימה שאני וחבריי מתכוונים לנעוץ בה שיניים בתאווה גדולה".

 

5. בשנים האחרונות התחלת לתת ייעוץ־על לכל מיני גופים שלא נהנים מתדמית מצוחצחת, בנק הפועלים או אפריקה ישראל או משרד האוצר.

"נכון, השדה הזה מורכב מאוד. אבל בנק הפועלים, למשל, עשה שדרוג בזמן קצר ובכל הסקרים הוא נמצא היום במקום גבוה. לגבי הנושא של דנקנר והפועלים, תראה, המצב הוא לא בשליטתך, התפקיד שלך הוא לעשות עליו מניפולציה, תקשורתית, ציבורית, פוליטית - כדי לייצר שינוי לטובת הארגון, אבל הטלטלות קשות מאוד. זה התחום שבו אנו פועלים".

 

6. אתה מייעץ למשרד האוצר, ויש לכם לקוחות שיכולים לעמוד בניגוד אינטרסים איתו.

"היכולות המקצועיות, הרמה המוסרית שבה אני פועל וכן הניסיון מאפשרים לי להתגבר על המכשלות האלה".

 

7. מה דעתך על הדיון בשכר הבכירים במשק, חלקם לקוחות של המשרד שלך?

"נושא השכר נמצא תחת זכוכית מגדלת, בחלק מהמקרים מגדלת מדי. בתחום שלי אתה לומד שצרות עין היא מרכיב מרכזי בזירה הציבורית. עניין השכר הוא בעיה ציבורית שצריך להתמודד איתה גם אם היא מאובחנת בחוסר פרופורציה. אני רוצה להדגיש, שכר הבכירים מחייב שינוי, לא רק בארץ אלא בכל העולם, אבל הגישה צריכה להיות פחות מגרדמת. לא סכין קצבים. לא למסור את העניין בידי פוליטיקאים, אלא בידי אנשים שינסו להתמודד עם הבעיה בכלים חברתיים".

 

8. אתה אומר כלים חברתיים, אבל זה נשמע כמו סיסמה. לבכירים לא ממש אכפת.

 

"זה שאף אחד לא שש להפקיר את הנחלה שלו זה מובן, אבל צריך לבדוק איך מגיעים לפתרון. לדעתי דיאלוג יוביל לפתרון. חקיקה היא דבר מטומטם. דיאלוג הוא דבר נבון, בסוף אנשים יבינו שהם צריכים לוותר. אם תהיה כפייה, אנשים ימצאו דרכים אחרות שפחות ימצאו חן בעיני אלה שיצאו לקרב הזה. מי שמבין משהו בחינוך יודע שפתרון כפוי הוא לא פתרון".

 

9. אז אתה לא תומך ביוזמת רה"מ לפעול נגד המשפחות השולטות במשק הישראלי.

 

"אני לא מכיר משפחות ששולטות במשק, אני מכיר יזמים שבשנים האחרונות השכילו... לדעתי נעשה שימוש ציני בסטטיסטיקה. הניסיון להגיד שנפיל את ראשם של כמה פירמידות ונייצר תועלת לכלל הוא תפיסה שהטיפשות בה רבה על התבונה".

 

מושיק תאומים' בן 64. מבעלי קבוצת התקשורת גיתם BBDO. היה מבעלי הפועל תל אביב מ־1997 ועד 2008. בשנים האחרונות עוסק בייעוץ לכמה גופים, ובהם בנק הפועלים, אפריקה ישראל ומשרד האוצר

בטל שלח
    לכל התגובות
    x