$
תעשייה ופיננסים

פורד מוכרת את וולבו בשליש מהמחיר בו רכשה אותו

יצרנית הרכב הסינית ג'ז'יאנג גילי חתמה על הסכם לרכישת המותג תמורת כ-1.8 מיליארד דולר, לאחר משא ומתן שנמשך למעלה משנה

סוכנויות הידיעות 18:1328.03.10

ג'ז'יאנג גילי הסינית חתמה על הסכם לרכישת המותג וולבו מחברת פורד, כך מדווחת היום (א') סוכנות הידיעות בלומברג. שווי העסקה עומד על 1.8 מיליארד דולר, כשליש מהמחיר בו רכשה פורד את החברה השוודית לפני עשור, אז שילמה עבור וולבו 6.4 מיליארד דולר.

 

ההחלטה למכור את המותג

הגיעה על רקע הקשיים של ענף הרכב בארה"ב ומתוך ניסיון להימנע מקבלת סיוע ממשלתי בדומה לזה שהוענק לקרייזלר וג'נרל מוטורס.

 

למרות המחיר, נראה כי פורד אינם מאוכזבים. "בהשוואה לתנאים עסקיים ששררו כאשר רכשנו את וולוו אנו חיים היום בעולם שונה לגמרי", אמר לואיס בות', מנהל הכספים של התאגיד האמריקאי בראיון שהעניק לפני ימים ספורים.

 

דובר וולבו פר-אקה פרוברג אישר את הדברים אך ציין כי פרטים מדויקים אודות ההסכם יתפרסמו במסיבת עיתונאים שתכונס בקרוב. לדבריו, העסקה תושלם לקראת 30 ביוני.

 

המשא ומתן בין הצדדים החל בפברואר 2009 ובמשך תקופה ארוכה הם התקשו לחתום על הסכם בשל בעייתיות שנגעה להעברת הזכויות על טכנולוגיות שבדיות לצד שלישי ונושאי הבלעדיות. ההסכם הסופי מאפשר לפורד להשתמש בטכנולוגיות שפותחו בוולוו וגם בפיתוחים שלה בתחום הבטיחות ושמירה על איכות הסביבה. כמו כן הוסכם כי התאגיד האמריקאי ימשיך לספק חלפים למפעלי וולבו.

 

רכישת החברה תאפשר ליצרנית הרכב הגדולה בסין לחדור לשוק רכבי היוקרה. גילי מתכננת לפתוח בייצור הדגם החדש של וולבו - XC90 - במחוז גואנדונג ולהקים פס ייצור נפרד לצורך כך. "עסקה זו יכולה להוות פתיח לרכישות נוספות של חברות סיניות בענף הרכב", אומרת רבקה לינדלנד, אנליסטית ענף הרכב בחברת HIS גלובל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x