שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

פיליפ פרוסט: "מעולם לא חלמתי להיות יו"ר טבע"

דירקטוריון טבע בחר אתמול פה אחד בד"ר פיליפ פרוסט לאיש שינהיג את החברה בשנים הקרובות. בראיון ל"כלכליסט" הוא אומר: "אין סיבה להעביר את המטה הניהולי לארה"ב"

כתבי כלכליסט 09:1310.03.10

תם עידן בטבע. לאחר שמונה שנים בכיסא יו"ר טבע ועוד 25 שנה בתפקיד המנכ"ל פרש אתמול אלי הורביץ מכל תפקידיו בחברה. במקומו מונה לתפקיד היו"ר ד"ר פיליפ פרוסט, ששימש סגן היו"ר מאז מכר לטבע בתחילת 2006 את חברת התרופות האמריקאית איווקס תמורת כ־7.6 מיליארד דולר.

 

הורביץ, בן 77, הודיע בימים האחרונים לדירקטוריון טבע על רצונו להשתחרר מתפקידיו כדי שיוכל להתמקד בהחלמתו ממחלת הסרטן שבה לקה. ההודעה הביאה עמה חוסר שקט בדירקטוריון שעד כה הונהג בידי הורביץ ביד רמה, אולם בתום דיונים שהתקיימו בימים האחרונים ובהתאם להמלצת ועדת המינויים של טבע, החליט אתמול הדירקטוריון פה אחד על מינוי פרוסט.

 

מה דעתך על מניית טבע:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
72% 14% 14%

בהתאם לכך, הסתיימה כהונתו של פרופ' משה מני כיו"ר הזמני, והדירקטוריון החליט פה אחד למנות אותו לתפקיד סגן יו"ר הדירקטוריון.

 

פרוסט, מיליארד אמריקאי המחזיק במטוס פרטי ואחד האנשים המוכשרים והמוערכים ביותר בתעשיית התרופות העולמית, נחת בשבוע האחרון פעמיים בישראל.

 

בהתייחס למינויו, אמר פרוסט כי "הנסיבות אשר הובילו להתפתחויות האחרונות מעציבות את כולנו. אלי הורביץ מילא תפקיד ייחודי ומשמעותי בהתפתחותה של טבע במשך שנים רבות, וחברי הדירקטוריון כמו גם כל עובדי טבע מאחלים לו החלמה מלאה ומהירה". בראיון שהעניק אתמול ל"כלכליסט" הדגיש פרוסט (73) את מחויבותו לטבע ולדרכה.

 

אלי הורביץ הפך את טבע מחברה ישראלית קטנה ליצרנית הגדולה בעולם של תרופות גנריות. האם אתה מרגיש מוכן להיכנס לנעליו הגדולות ולקחת על עצמך את תפקיד היו"ר?

"אני בעסקי הפרמצבטיקה כבר 40 שנה, אז אני מאמין שצברתי מספיק ניסיון שיאפשר לי להרגיש בטוח שזה יסתדר לטובה".

 

האם חלמת שתמונה ליו"ר טבע אחרי שהצטרפת לחברה לפני ארבע שנים?

"ממש לא. אף פעם לא התכוונתי או חלמתי לעמוד בראש דירקטוריון טבע. רציתי שאלי הורביץ ימשיך בתפקידו".

 

האם אתה חושב שהמינוי החדש ישנה משהו בחיים האישיים שלך? אולי תעבור לגור בישראל?

"תהיה לי כנראה עוד פעילות משמעותית לדאוג לה. אני מתכוון לבלות בישראל יותר מבעבר, אבל אין לי כרגע תוכניות לעבור לגור כאן".

הורביץ: "הוא יחיד בדורו" הורביץ: "הוא יחיד בדורו" צילום: גלעד קוולרציק

 

בתחילת השבוע פורסמה בישראל ידיעה לפיה אתה מתכוון להעביר את המטה הניהולי של טבע לארצות הברית, אם יבחר בך הדירקטוריון לתפקיד היו"ר. האם יש בכך מן האמת?

"אני לא רואה כל סיבה להעביר את המטה של טבע. החברה מתפקדת בצורה טובה ממקום מושבה הנוכחי. למרות הפעילות הענפה של טבע בכל העולם, טבע מצליחה להתנהל בצורה נהדרת מישראל ובישראל".

 

האם בעקבות הניסיון הרב שצברת בעסקי התרופות אתה שוקל שינויים באסטרטגיה שהתווו היו"ר הקודם הורביץ והמנכ"ל שלמה ינאי?

"טבע הציגה לפני חודשיים תוכנית אסטרטגית טובה שעד היום הוכיחה את עצמה, ולחברה יש הנהלה מוכשרת שמאפשרת ליישם את התוכנית האסטרגית בהצלחה. תחת הנהגתו של ינאי החברה התפתחה באופן מרשים במשך שלוש השנים האחרונות, לכן אני איני רואה כל סיבה לבצע שינויים באסטרטגיה".

 

אתה נחשב למומחה בתחום התרופות והחברה שניהלת ומכרת לטבע, איווקס, התמחתה בפיתוח תרופות מיוחדות. טבע מעניקה משקל של 75% לפעילותה הגנרית ורק 25% לפעילות האינובציה (פיתוח של תרופות מקוריות). האם המינוי שלך מעיד כי יחס זה צפוי להשתנות?

"אני לא חושב שניתן לתכנן את התפלגות המכירות בעתיד במונחים של אחוזים. אם יהיה לנו מזל ונצליח להשיק עוד תרופת מקור מצליחה, זה עשוי לשנות את האחוזים לטובת תרופות המקור. אם נצליח זה יהיה דבר מצוין, אבל אנחנו לא יכולים לבנות על זה, ולכן, במקביל, אנחנו ממשיכים בניסיונותינו להגדיל את פעילות התרופות הגנריות שלנו".

 

בין 400 העשירים בארה"ב

 

למרות ההתפתחות הדרמטית בטבע, כניסתו של פרוסט לנעליו של הורביץ לא צריכה לגרום לזעזועים משמעותיים בחברה. פרוסט הוא אמריקאי יהודי בן 73 שנטש את תפקידו כרופא ונחשב היום לגורו בתעשיית התרופות העולמית. הוא מדורג במקום ה־158 בדירוג 400 האנשים העשירים בארצות הברית עם הון מוערך של 2 מיליארד דולר, כאשר כמחצית ממנו מושקע במניות טבע, שבה הוא מחזיק ב־1.6% מהמניות.

 

המיזוג עם איווקס ב־2006 הוסיף לטבע נוכחות חזקה באמריקה הלטינית, במרכז ובמזרח אירופה, והרחיב את פעילותה של טבע בצפון אמריקה - השוק הגנרי הגדול בעולם. נוסף על כך שדרגה החברה האמריקאית את סל המוצרים של טבע עם מוצרים לטיפול בבעיות נשימה, בתחום מערכת העצבים ובאונקולוגיה. טבע אינה השקעתו היחידה של פרוסט בישראל. בין השקעותיו ניתן למצוא גם את פרוטליקס, שפיתחה תרופה למחלת הגושה, ואת פרולור.

 

פרוסט הוא בעל השליטה (24%) והיו"ר של חברת הביוטכנולוגיה הישראלית פרולור, אחרי שהשקיע בה לאורך השנים 14 מיליון דולר. פרולור נסחרת כיום בוול סטריט לפי שווי של 100 מיליון דולר, ולמנכ"ל שלה שי נוביק יש רק דברים טובים לומר על מינויו של פרוסט ליו"ר טבע.

 

"אני חושב שזו הודעה מאוד משמחת לבעלי המניות של טבע וזה מאוד הגיוני שפיליפ ימונה ליו"ר טבע, לאור הניסיון הרב שיש לו בניהול חברות גנריות, ואני לא חושב שיש מישהו מתאים ממנו לתפקיד", אמר נוביק

 

מה אתה יכול לספר לי עליו בתור אדם?

"פיליפ הוא אדם מאוד מרשים. הראש שלו הוא כמו מחשב על. לוקח לו 20 שניות בדיוק לקלוט דברים, והיכולת האינטלקטואלית שלו מאוד גבוהה. הוא גם אדם מאוד חם ורציני. הוא תמיד נמצא בעשייה, ולכן הכל אצלו מהיר, חד וחלק. פיליפ ניחן בראייה אסטרטגית מאוד חזקה. הוא מביט קדימה ורואה את הדברים כך, שכשאנחנו מסתכלים בדיעבד על מה שהוא אמר בישיבות דירקטוריון לפני שנה־שנתיים, אנחנו תמיד רואים שהוא צדק. זה נובע גם מהניסיון הרב שיש לו".

 

מה היחס שלו לישראל ולתעשייה הישראלית?

"פיליפ הוא ציוני נלהב. הוא מאוד אוהב את ישראל ואת התעשייה הישראלית. הוא השקיע בארץ בכמה וכמה חברות מתחום מדעי החיים כשאף משקיע זר אחר אפילו לא העיז להסתכל עליהן, כמו בפרולור ובפרוטליקס למשל (שם הוא השקיע 16 מיליון דולר - ע"כ). הוא מאוד רוצה לראות את החברות המקומיות כאן הופכות לחברות גדולות ולאו דווקא נמכרות לחברות יותר גדולות בחו"ל. הוא בבחינת אלמנט השפעה חיובי על הכלכלה בישראל".

 

אתה חושב שהבחירה שלו תקרב ביניכם לבין טבע?

"אני לא חושב שזה יקרב אותנו יותר מדי לטבע, כי טבע נכנסה לתחום הספציפי של ביוטכנולוגיה רק לפני שנים אחדות. מגוון המוצרים של מתאים יותר לחברות ביוטכנולוגיה גדולות וותיקות".

 

אתה יכול להסביר מהי ההתמחות של פרולור?

"פרולור מפתחת גרסאות משופרות לתרופות ביוטכנולוגיות קיימות. זה שוק של יותר מ־100 מיליארד דולר. אלו תרופות שנכנסו לשוק לפני כ־30 שנה בידי חברות כמו אמג'ן וביוג'ן והן מבוססות על חלבונים, כך שחייבים להזריק אותן לגוף, כי אחרת הגוף מעכל את התרופות כאילו הן מזון.

שמריך. טבע לא תלויה באדם אחד שמריך. טבע לא תלויה באדם אחד צילום: בועז אופנהיים

 

"לגרסאות שאנחנו מפתחים יש את אותן פעילות כמו של החלבון המקורי, אבל ניתן יהיה להזריק אותן בתדירות הרבה יותר נמוכה. מוצר הדגל שלנו, למשל, הוא גרסה משופרת של הורמון גדילה שזה שוק של 3 מיליארד דולר בשנה. היום מזריקים את ההורמון לילדים ומבוגרים מדי יום, ואנחנו מפתחים גרסה שנוכל לתת את הזריקה רק פעם בשבועיים".

 

מסר מרגיע

 

אורי הרשקוביץ, שותף ומנהל מחלקת המחקר בקרן ספרה גלובל הלת'קר, אמר בתגובה למינוי כי: "זה מסר מרגיע שהעברת המושכות בטבע נעשית בצורה ידידותית ולא עוינת. פיליפ פרוסט נחשב למשקיע מאוד אגרסיבי ומתוחכם ואפשר להניח שהוא מאוד מתאים להוביל חברת פארמה גדולה, אבל לא הייתי פוסל אפשרות שהוא "ינהל קצת" את טבע. ולכן בהחלט ייתכן ונראה דברים בטבע שלא ראינו עד היום. אחת הבשורות הגדולות שהוא יביא לטבע היא בתחום התרופות המיוחדות, שזה בעצם היה מגרש המשחקים שלו כשהוא בנה את איווקס.

 

"הסיבה היא שרוב רובו של הפוטנציאל הגנרי יהיה טמון בתרופות ביוגנריות ותחום זה יהיה מבוסס על פעילות גנרית מתמחה, בשונה מהמצב קיום. מאחר וזה תחום ההתמחות של פרוסט, אז היותו על ההגה זה דבר מבורך. מה שכן, בעידן פרוסט ייתכן ונראה מהלך של רענון שורות בטבע, שהמטרה שלו היא לקחת את החברה יותר לפילוסופיית ההתמחות של ד"ר פרוסט. איך ומתי קשה לדעת, אבל כמעט בבטחה אני אומר שנראה את פרוסט עושה שינויים כדי להתאים את המבנה של טבע למשנה שלו".

 

מכונה משומנת

אלטשולר. הוכיח את עצמו אלטשולר. הוכיח את עצמו צילום: עמית שעל

 

גם בכירי שוק ההון הישראלי ברכו על המינוי. גילעד אלטשולר, מנכ"ל משותף בבית ההשקעות אלטשולר־שחם, אמר כי "אני חושב שהדירקטוריון של טבע מספיק אחראי לדעת במי הוא בוחר. אין ספק שפרוסט הוא אדם עם ניסיון שהוכיח את עצמו, ומדובר במינוי שיכול להיות טוב לחברה".

 

ויקטור שמריך, מנכ"ל משותף בבית ההשקעות דש איפקס הוסיף כי "אלי הורביץ הוא אדם יוצא דופן, איש אשכולות, בעל שיעור קומה. מנהיגותו היא שהובילה את טבע למקום בו היא נמצאת היום. מחלתו מצערת מאוד, ואני מאחל לו מכל הלב החלמה מלאה ומהירה.

 

פיליפ פרוסט מוכר למשקיעים המקומיים יותר כיזם בתחום הגנריקה והביוטק, ופחות כמנהל של ארגון ענק. יחד עם זאת, אין לי ספק שטבע היא חברה יציבה ואיתנה, שביצועיה אינם תלויים באדם יחיד, ולכן אנחנו צופים שטבע תמשיך באותה מגמה שבה התנהלה עד כה".

 

יציבות והמשכיות

 

יאיר לפידות, מנכ"ל משותף בבית ההשקעות ילין לפידות העריך לא מאמין שלשינוי בהנהלת טבע תהיה השפעה על החברה. "בראייה קדימה, החברה גדולה כל כך, עם שדרה ניהולית רחבה ונוכחות בהרבה מדינות, והיום היא מכונה משומנת שמתקדמת מאליה על ידי הצוות הניהולי ולכן אני לא חושב שתהיה השפעה".

 

לפידות ציין כי "בראייה שלי, מימוש האסטרטגיה של אלי הורביץ, הביאה את טבע למה שהיא היום - החברה הגנרית המובילה בעולם. אין ספק שטבע כיום היא חברת ענק עם שדרת ניהול רחבה מאוד אותה מובילים מנהלים ותיקים ומוכשרים, וגם ברמת הדירקטוריון אנחנו מדברים על גוף מקצועי ביותר. פרוסט עצמו הגיע מהתעשייה, וגם חברי הדירקטוריון בטבע היו תמיד אנשים מאוד ותיקים, ולכן אני חושב שיש יציבות והמשכיות. עם זאת, את הקרדיט על ההגעה עד הלום ולפריצה המדהימה של טבע לאורך שנים - אי אפשר לקחת מהורביץ, הוא יחיד בדורו".

 

בהכנת הידיעה השתתפו שניר הנדלר, עומרי כהן והדר רז

בטל שלח
    לכל התגובות
    x