התעשייה

הכל התחיל בכרטיסייה מנוקבת במרתף ביפו: ממר"ם חוגג יובל

מרכז המחשבים ומערכות המידע של צה"ל ציין אתמול 50 שנה להיווסדו בהשתתפות בוגרי היחידה - מנכ"לית לאומי גליה מאור, מנכ"ל יבמ מאיר ניסנזון, מנכ"ל מיקרוסופט ישראל דני ימין ועוד. "ממר"ם הוא אחד מבתי היוצר לחדשנות בהייטק הישראל", אמר ימין

אסף גלעד 14:4131.12.09

לפני 50 שנה בדיוק הוא החל את דרכו בתור "מרכז מיכון" במרתף ביפו, ואמש (ד') חגג "מרכז המחשבים ומערכות המידע" של צה"ל - הידוע יותר בראשי התיבות שלו, ממר"ם - יובל לקיומו. בכנס החגיגי שהתקיים באוניברסיטת תל אביב התכנסו מאות מבוגרי היחידה, בהם מנכ"לית בנק לאומי גליה מאור, מנכ"ל מיקרוסופט ישראל דני ימין, מנכ"ל מטריקס מוטי גוטמן, וכן בכירים נוספים בתעשיית ההייטק הישראלית, בהם מנכ"ל יבמ ישראל מאיר ניסנזון, ומנכ"ל אורקל ישראל משה חורב.

 


 

שמעון בוקשפן, מראשוני היחידה וחבר צוות ההעברה שלה מבסיסה המקורי ביפו למקום מושבה הנוכחי ברמת גן, סיפר על ימיה הראשונים של היחידה, בשנת 1959: "הוצבתי ביחידה הקטנה ביפו, שנקראה אז ממ"ס, היישר מיחידת הסטטיסטיקה. היחידה כללה אז מחשב אחד ויחיד באולם המרתף, מכונת יבמ בעלת 8 טורי ניקוב. בהמשך העברנו גם חוטים שסייעו בחישוב. אך כבר אז נחשבה היחידה ליוקרתית כאשר על כל מקום התחרו 30 מועמדים".

  

בוקשפן נואם בכנס ממר"ם. מההתחלה היחידה נחשבה יוקרתית בוקשפן נואם בכנס ממר"ם. מההתחלה היחידה נחשבה יוקרתית

 

"'קודם כל - אני בוגר ממר"ם"

 

יחידת ממר"ם משמשת כיום כיחידת ההכשרה המרכזית למתכנתים ולאנשי תמיכה בצה"ל, באמצעות בית הספר למקצועות המחשב. כמו כן היא ממונה על פיתוח מערכות מידע עורפיות ומבצעיות ותמיכה בהם.

 

כבר במלחמת ששת הימים הפיקה היחידה דו"חות לאגף כוח אדם ולמחלקת התשלומים (מת"ש), של הצבא. במלחמת לבנון הראשונה פרסו לראשונה חיילי ממר"ם רשתות תקשורת וסייעו בדיווח על המתרחש בחזית ובבסיסי האספקה. במלחמת המפרץ פיתחה היחידה את מערכת המחשוב שהיתה אחראית על חלוקת ערכות המגן ורענונם, ובמלחמת לבנון השנייה ומבצע עופרת יצוקה היתה ממר"ם אמונה על כמה מערכות שליטה ובקרה מבצעיות. 

 

בשנים האחרונות מנהלת ממר"ם את מערכות המחשוב המרכזיות בצה"ל, כגון הצה"לנט, רשת האינטרנט הפנימית של צה"ל; פרויקט מימ"ד, המרכז את כל מערכות המידע המבצעיות תחת מרכז מידע אחד; ופרויקט נו"ב המנטר פעילות מרכזי מידע ושרתים ומסוגל לזהות תקלות בזמן אמת.

 

"השירות בממר"ם פתח לי דלתות", סיפר ישראל מזין, מנכ"ל חברת הסטארט אפ אופטיר ומייסד ממקו. "השירות שם תרם ליכולותיי להקים חברות גלובליות. עד היום אני מציג את עצמי קודם כל כבוגר ממר"ם". מנכ"ל מיקרוסופט דני ימין אמר כי "ממר"ם לוקחים חבר'ה צעירים ומפתחים אצלם מיומנויות של העזה וחשיבה מחוץ לקופסה, בעצם כמו שחבר'ה צעירים יכולים. זהו אחד מבתי היוצר הרציניים לחדשנות בהייטק הישראל". 
בטל שלח
    לכל התגובות
    x