$
המזרח התיכון

"מלחמת החומוס" של לבנון נגד ישראל עולה שלב

בלבנון לא אהבו את העובדה שישראל שברה את שיא גינס ל"צלחת החומוס הגדולה ביותר", ומתכננים לשבור את השיא בסוף החודש

דורון פסקין 17:0104.10.09
לבנון, שבעבר הביעה זעמה על התגאות ישראל בכך שהחומוס הוא המאכל הלאומי שלה, מכינה החודש תשובה הולמת. בלבנון לא אהבו את העובדה שלספר השיאים של גינס נכנסה צלחת החומוס הגדולה ביותר (משקל 400 ק"ג, קוטר 4 מטרים) דווקא באירוע ישראלי (פסטיבל החומוס) ובסוף אוקטובר מתכוונים לשבור
שם את השיא.

 

תחת הכותרת "למי שייך החומוס?", חברו איגוד התעשיינים הלבנונים וחברת התערוכות הבינלאומיות כדי לארגן פסטיבל מזון לבנוני בביירות שיתקיים ב-24 וב-25 באוקטובר. במסגרת האירוע הזה מתכוונים המארגנים לקבוע שיאי גינס בצלחת החומוס הגדולה ביותר וצלחת סלט הטאבולה הגדולה ביותר. מרים חבאללה, נציגת ספר גינס בלבנון, אישרה כי הרשויות בלבנון כבר פנו לאנשיה במטרה שיגיעו לאירוע כדי להוכיח שהשיא הישראלי נשבר.

 

המארגנים טוענים כי את צלחת החומוס הענקית יכין שף רמזי שווירי, המכונה בלבנון "שף רמזי" ונחשב למי שיודע להכין את החומוס הטעים ביותר במדינה. הוא יסתייע ב-250 עוזרים.

 

יצרני המזון בלבנון אינם מתייחסים בהומור לתעשיית הסלטים המזרחיים המשגשגת בישראל. פאדי עבוד, יו"ר איגוד התעשיינים בלבנון, מסר כי המשק הלבנוני מאבד כ-1 מיליארד דולר בשנה מצריכת כ-500 אלף צלחות חומוס בבריטניה בלבד. "לחומוס יצא מוניטין בינלאומי והיום מגישות אותו מסעדות רבות בארה"ב ובבריטניה ביחד עם פלאפל כאילו מדובר במנות מהמטבח הישראלי וזה גורם נזק כלכלי כבד ללבנון", צוטט עבוד כאומר לעיתון לבנוני. לפי עבוד, במהלך השנה האחרונה דאגו אנשיו לרשום את המאכלים הלבנונים במוסדות המתאימים באיחוד האירופי ובארה"ב כדי "לשמר את זכויותיה של לבנון".

 

הוא הוסיף כי לאחר השלמת הליכי הרישום, ייתבעו חברות ישראליות על "זיוף" וניצול המאכל הלאומי הלבנוני - החומוס - לעשיית רווחים לא מוצדקים.

 

הכותב הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת)

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x