$
המזרח התיכון

ברשות הפלסטינית טוענים: בניית עיר חדשה צפונית לרמאללה - בקרוב

לפי התוכניות שגובשו כבר לפני שנתיים, "רואבי" תאכלס בשלב ראשון 40,000 איש. חברת נדל"ן קטארית הודיעה כי תשקיע 245 מיליון דולר בפרויקט זה

דורון פסקין 23:4810.09.09

אנשי עסקים פלסטינים טוענים כי בקרוב עשויה להתחיל בניית העיר החדשה שהקמתה מתוכננת צפונית לראמאללה. לפי התוכניות שגובשו כבר לפני שנתיים, העיר החדשה שתיקרא "רואבי" (מילולית: גבוהים או שופעים) תאכלס בשלב ראשון 40,000 נפש. מוקדם יותר השנה הודיעה חברת הנדל"ן הקטארית "דיאר"

כי תשקיע 245 מיליון דולר בפרויקט זה ועתה בגדה המערבית טוענים כי תחילת הבנייה קרובה.

 

מתכנני המיזם טוענים כי הוא מיועד לצעירים הפלשתינים המחפשים דיור במחיר זול יחסית ומקום עבודה הולם. יזמי הפרויקט טוענים כי כשתקום העיר החדשה היא תציע 5,000 משרות קבועות. דירות בגודל ממוצע של 140 מ"ר יימכרו בעיר החדשה תמורת מחיר ממוצע שינוע בין 70 ל-80 אלף דולר. הדירות יוצעו למכירה רק כשיעמדו על תילן אך לפי יזמי הפרויקט הביקוש כבר עתה גבוה.

 

חרף האופטימיות של מקדמי הפרויקט, יש מי שמזהיר בצד הפלסטיני כי הדרך ארוכה עדיין עד להקמת הפרויקט השאפתני. כך למשל יו"ר איגוד הקבלנים הפלסטינים, המהנדס עאדל עודה, הזהיר מפני משבר דיור חמור בשטחי הרשות כבר במהלך חמש השנים הקרובות אם לא יינקטו צעדים בשטח. לדבריו, הוא אינו רואה את "האור" בהקשר לפרויקט רואבי. לדעתו, חרף הדיבורים על תחילת הבנייה, ישראל מונעת זאת בדרכים שונות ולא נראה כי הדבר ישתנה בקרוב. יתירה מכך, לטענתו אם יושג הסדר בין ישראל לבין הרשות הפלסטינית ובמסגרתו תותר חזרת חלק מהפליטים לגדה המערבית הדבר יוביל להחרפה חמורה בשוק הדיור מכיוון שהשוק בגדה המערבית אינו ערוך לקלוט עוד אלפי תושבים.

 

הכותב הוא מנהל אגף המחקרים בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x