$
פרסום ושיווק

ההצעה של ניצן הורוביץ: מחיר מינימום לספרים

הורוביץ הודיע כי יגבש הצעת חוק הנוגעת לשוק הספרים, לאחר שגוייס על ידי איגוד המו"לים למאבק במבצעי הרשתות, הנלחמות זו בזו על ידי הורדת מחירים

גלי ברגר 13:4308.06.09
זירת הספרים מתחממת: לקראת שבוע הספר ולרגל מחאת ההוצאות לאור על המבצעים האגרסיביים ברשתות וסירובן להשתתף במבצע של צומת ספרים, הודיע היום ח"כ ניצן הורוביץ ממרצ כי יניח על שולחן הכנסת הצעת חוק הנוגעת לנושא.

 

את הצעת החוק מגבש הצוות של הורוביץ ממש ברגעים אלה
והיא כוללת בין השאר מחיר מינימום על הספר למשך שנתיים ממנו לא ניתן יהיה לרדת מעבר ל-10%. בנוסף יציע הורוביץ מבנה תגמול בענף, לפיו 8% ממכירות הספר ילכו ישירות לסופר, ולא כפי שנהוג היום - הוצאת הספרים משלמת לסופר לפי ההסכם איתו - וכי 50% מהתגמולים ילכו להוצאת הספרים. הצעת החוק תבקש עוד לאסור על בעלות צולבת של חנות ספרים והוצאת ספרים, בדומה למצב היום בו מחזיקות כנרת זמורה ביתן ומודן בצומת ספרים.

 

את הורוביץ גייסו למאבק חברי איגוד המו"לים, אשר החליטו באחרונה לפעול בנושא בכנסת על ידי חקיקה שתקבע מחיר מינימום לספר חדש למשך שנה. מדובר בגרסא של החוק הצרפתי, אותו קוראת גם מנכ"לית סטימצקי, איריס בראל לאמץ. יחד עם זאת, מההודעה הראשונית נראה כי בעוד כוונותיו של הורוביץ טובות, חלק מסעיפי החוק לא יצליחו לעבור אפילו את הלשכה המשפטית של הכנסת, שכן קשה לראות כיצד קובעים בחקיקה מבנה תגמולים בענף, או אוסרים על בעלות זו או אחרת.

 

איגוד המו"לים כבר שכר את חברת הלובינג של רוני רימון ודפנה כהן. "יש עניין גדול בחוק הזה. הרעיון הוא לא חקיקה כלכלית אלא תרבותית", אמר ירון סדן, מנכ"ל הוצאת עם עובד ויו"ר התאחדות המו"לים. "אי אפשר להסתכל רק על החור של הגרוש".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x