$
חדשות האלכוהול

גולדסטאר: תנו לגבר חיזוק

חובבי גולדסטאר יזכו למשך תקופה מוגבלת לתגבור אלכוהולי לבירה המוכרת, ואספני הנוסטלגיה ייהנו מהמהדורה המיוחדת של בקבוק הליטר

שלמה פפירבלט 11:2129.03.09

הסלוגן "תנו לגבר גולדסטאר" מעיד על גילו המופלג של המשקה הזה. שוביניסטי לעילא, מאוד לא פוליטיקלי קורקט, כל כך שריד לימי "הטובים לטיס והטובות לטייסים", אבל חלק ממיתולוגיה מקומית שצלחה כמעט שישה עשורים והיא עדיין חיה, תוססת ומעלה קצף סמיך וטוב. בימים אלה יוצאת לשוק מהדורה חדשה בשם גולדסטאר חזקה - חיזוק אלכוהולי המעניק לטעם המוכר גוף ונוכחות מוגברים.

 

כרזה היסטורית לגולדסטאר כרזה היסטורית לגולדסטאר

גולדסטאר היא הבירה הנמכרת ביותר בישראל, ומחזיקה בכשליש מהשוק, כ-30 מיליון בקבוקים בשנה - ובצדק, כי היא גם משלנו וגם משובחת ביותר בז'אנר שלה. היא שייכת למשפחת הלאגר (Lager), שם כללי לאחת ממשפחות הבירה הגדולות, העשויות בתהליך של תסיסה תחתית. השמרים שוקעים לתחתית דוד הבישול, ושם מתבצעת פעולת התסיסה, וכל זאת בטמפרטורה קרה שמאטה את פעולת השמרים. בירות לאגר נחשבות לבירות מרוות במיוחד ומתאימות לאקלים חם. במקרה של גולדסטאר מדובר בלאגר כהה, העשוי לתת קלוי במידה המתאימה ובעל טעמי כשותית (הצמח שהוא תבלין הבירה המסורתי והנפוץ ביותר) ברמת מרירות בינונית ונעימה מאוד. השילוב הזה הוא שנותן לבירה את הארומות והטעמים המיוחדים, ויש לה כתר קצף סמיך ונאה, כאשר היא מוגשת במזיגה הנכונה.

 

הכל החל באמצע שנות השלושים, כאשר ביוזמתם ובמימונם של בני משפחת רוטשילד והבנק הצרפתי גסטון־דרייפוס, הוקמה לצד היקב בראשון לציון מבשלת פלסטינה. היה זה המפעל הנכון בזמן הנכון, שכן אלפי חיילי הצבא הבריטי המנדטורי היו צמאים לבירה, והשמש המזרח־תיכונית דחפה אותם אל ברזי החביות.

 

המבשלה נמכרה ב־1951 לאיש העסקים היהודי־אנגלי וויליאם רובינסון, וזה השקיע בפיתוחה ואף הקים לה שלוחה במגדל העמק, מבשלת הגליל. שנה לאחר כניסתו של רובינסון לשוק קמו לו מתחרים בדמות מבשלת שיכר לאומית, שהקים איש העסקים היהודי־אמריקאי מניו יורק, לואיס הרצברג. התחרות בין שתי החברות הסתיימה ב־1965, כשהן התאחדו. בשנת 1976 רכש איש העסקים היהודי־קנדי מורי גולדמן את השליטה במפעלי הבירה המאוחדים, וכעשר שנים לאחר מכן נמכר העסק למשפחת בורשטיין, בעלי טמפו. גולדסטאר, המותג שפותח באחד מגלגולי החברה הזאת בשנת 1950, היה להצלחתה הגדולה אז והיום.

 

הסיסמה "תנו לגבר..." נולדה בשנות השישים במהלך סיעור מוחות בחברת הפרסום אריאלי. "אני שונאת בירה, זה מר לי. עדיף לתת את הבירה לגברים", אמרה אחת מהמשתתפות.

 

הגולדסטאר הרגילה מכילה באופן מסורתי 4.9% אלכוהול, אך בימים אלה, כאמור, ולמשך תקופה מוגבלת, מיוצרת הגולדסטאר החזקה, המכילה 6% אלכוהול. היא משווקת בבקבוק זכוכית מעוצב של ליטר, שבתחתיתו תבליט של שיבולים ובראשו פקק "מנוף" המאפשר סגירה חוזרת. מומלץ לחובבי בירה בכלל ולחובבי גולדסטאר בפרט, ואת הבקבוק עצמו יכולים אספנים לצרף לאוסף. מחיר מומלץ: 49.99 שקל.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x