$
בורסת ת"א

חדש ב"כלכליסט": מדד הפחד של ת"א 25

המדד מקביל למדד הפחד האמריקאי, ויפורסם מדי שבוע בליווי פרשנות. את המדד הישראלי פיתח פרופ' האוזר מהקריה האקדמית, והוא מייצג את רמת התנודתיות באופציות על מדד ת"א-25

עומרי כהן 18:0317.12.08

החל מהיום יגיש לכם "כלכליסט" מדי שבוע את ניתוח של רמת העצבנות בבורסת תל אביב, כפי שהיא משתקפת ב"מדד הפחד" הישראלי החדש של הקריה האקדמית אונו. את המדד פיתח הפרופ' שמואל האוזר, ראש ההתמחות במימון בקריה האקדמית אונו וחבר במכון, ולשעבר בכיר בראשות ניירות ערך.

 

קריסת בורסות ניו יורק בשנה האחרונה העלתה את רמת העצבנות והפחד בקרב המשקיעים לשיאים שטרם נראו בשני העשורים האחרונים. לעצבנות הרבה נותן ביטוי מדד התנודתיות במסחר באופציות של בורסת שיקאגו (VIX), או בשמו המוכר יותר "מדד הפחד".

 

 

אינפו מדד הפחד אינפו מדד הפחד

 

המדד, שפותח לראשונה ב-1993 בידי פרופ' רוברט וויילי מאוניברסיטת דיוק, מחשב את התנודות הגלומות בשערי האופציות על מדד S&P 500. במחקרים שנעשו בארה"ב נמצא שמדד הפחד מספק איתות מובהק לגבי שערי המניות העתידיים בשוק.

 

עליית המדד מעלה גם את פרמיית הסיכון ועקב כך יורדים לרוב שערי המניות. ב-24 באוקטובר, בשיאו של במשבר הפיננסי, זינק ה-VIX לרמת שיא של 89.5 נקודות במהלך יום המסחר. זאת בהשוואה לרמה של 22.5 אחוז בה עמד המדד בסוף 2007.

 

מדד הפחד בישראל של הקריה האקדמית אונו - ה-VIXTA - מחושב על בסיס האופציות על מדד תל אביב-25, באופן לזה לצורה בה מחושב הVIX-. לדברי פרופ' האוזר, נתוני מחקר שערך, מעידים כי למדד ה-VIXTA יכולת חיזוי לעלייה או ירידה של שערי המניות ולמידת תנודתיותן בבורסה בת"א, במיוחד כאשר השינויים גדולים יחסית.

 

לדברי האוזר, ניתן להניח שכאשר המדד הוא ברמה של עד 15, המשקיעים סוחרים בבורסה ברמת ביטחון גבוהה יחסית, בעוד שמדד גבוה מ-40 משקף פאניקה כללית שגורמת, לרוב לירידה בשערי המניות. על-פי המדד החדש של האוזר, זינקה רמת הפחד בת"א לשיא של יותר מ-65 נקודות במהלך המסחר התוך יומי באוקטובר. מדובר ברמה גבוה פי חמש מרמת השפל של המדד בתחילת 2007 – 13 נקודות בלבד.

 

במקביל להתאוששות האחרונה בבורסת ת"א, שהעלתה את מדד ת"א ב-5.1% מתחילת דצמבר נרשמה ירידה ברמת התנודתיות בשוק ומדד הפחד הנמיך לרמות של 42-46 נקודות. היום ירד מדד הפחד ב-0.67% והשלים ירידה של 4.74% מתחילת השבוע. עם זאת, המדד גבוה עדיין ב-181.77% מהרמה בסוף 2007.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x