$
שוקי חו"ל

בוש: הממשל ירכוש מניות של בנקים ב-250 מיליארד דולר

הנשיא בוש הודיע כי 250 מיליארד דולר מתוך תוכנית החירום שהיקפה 700 מיליארד דולר, יופנו לסיוע לבנקים, חברות ביטוח וגופים פיננסיים אחרים. בהודעה קצרה בגן הוורדים בבית הלבן ציין הנשיא האמריקאי כי "הצעדים שננקטים ייצבו את המערכת הפיננסית ויסייעו לכלכלה להתאושש"

סוכנויות הידיעות 14:4714.10.08

הנשיא בוש הודיע כי משרד האוצר האמריקאי ירחיב את תוכנית החילוץ לשוק ההון ובמסגרתה הממשל ירכוש   מניות של בנקים, חברות ביטוח וגופים פיננסיים אחרים בהיקף של 250 מיליארד דולר מתוך 700 מיליארד שהוקצו לחילוץ הכלכלה מהמשבר.

 

הנשיא הודיע על כך בגן הוורדים בבית הלבן והוסיף כי "הצעדים שננקטים ייצבו את המערכת הפיננסית ויסייעו לכלכלה להתאושש".

 

הנשיא בוש. מסייעים לשווקים להתאושש הנשיא בוש. מסייעים לשווקים להתאושש צילום: בלומברג

מהלך זה בא בעקבות תוכנית דומה שהתקבלה אתמול בבריטניה. שר האוצר האמריקאי, הנרי פולסון, התנגד בעבר להלאמה חלקית של בנקים ורכישת מניותיהם על ידי הממשלה, אך לאחר שעמיתו הבריטי נקט בפעולה זו, הוא הודה כי מדובר במהלך מוצלח והחליט להכניס שינויים דומים בתוכנית החילוץ שלו.

 

בתוך כך אישרה מועצת האיחוד האירופי את חבילת הסיוע לשווקים אשר הציעה בריטניה, וצוין כי היא תואמת את נהלי האיחוד בכל הנוגע לתמיכה במגזר הפרטי.

 

ממשלת בריטניה אישרה השבוע את תוכנית ההצלה שעלותה 50 מיליארד ליש"ט. הסיוע יינתן ל-8 מהבנקים ובנקי המשכנתאות הגדולים בבריטניה, שיצטרכו לתת לממשלה בתמורה מניות בכורה שלהם. שר האוצר הבריטי, אליסטר דרלינג, הודיע כי יעמיד 25 מיליארד ליש"ט לרשות הבנקים באופן מיידי, והממשלה תהיה מוכנה לספק עוד 25 מיליארד ליש"ט ברגע שצעד כזה יידרש. הסכום שישולם לכל בנק יהיה תלוי בתשלום הקבוע שייתן לממשלה.  

 

אתמול, במסגרת אותה תוכנית, עבר רויאל בנק אוף סקוטלנד (RBS ) לשליטת ממשלת בריטניה, אשר תזרים אליו, בתמורה לשליטה בבנק, כ-20 ממיליארד ליש"ט. גם בנק HBOS הולאם וכן הועבר סיוע ללוידס TSB.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x